جاذبه های گردشگری نوشهر

آبشار آبپری

زیبایی‌های طبیعت شمال کشور از جمله استان مازنداران برای همه روشن است. از سواحل جذاب دریای خزر تا جنگل‌های انبوه و سرسبز آن، همگی تنها بخشی از زیبایی‌های این استان است.اما استان مازندران علاه بره این‌ها، فرصت‌های طبیعت‌گردی دیگری مانند آبشارهای رویایی مختلف از جمله آبشار آب پری، گزو، چلندر، اوبن و غیره را نیز برای گردشگران فراهم کرده است. ما در این مقاله قصد داریم آبشار آب پری را بررسی کنیم.


آبشار آب پری کجاست؟

آبشار آب پری در ۱۵ کیلومتری شهر رویان و در ۵ کیلومتری شهر نور و درون منطقه‌ای با همین نام (منطقه آب پری) در استان مازندران واقع شده است. همچنین موقعیت جغرافیایی این آبشار برابر با E515451 N362839 در استان مازندران است. درختان در منطقه‌ی آبشار آب پری، با فاصله کمی در کنار هم قرار گرفته‌اند و بیشتر مناطق اطراف آبشار، بکر و دست نخورده باقی مانده‌اند. آبشار آب پری در مجاورت روستاهای کجور و یوش واقع شده است.آبشار آب پری چگونه ایجاد شده است؟

محل آبشار آب پری در کنار جاده است. این آبشار در واقع هیچ شباهتی به آبشار ندارد زیرا در واقع بخشی از سنگ‌های زمین در دامنه تند کوه متراکم شده‌اند و آب کمی بصورت جویبار در میان این سنگ‌ها جاری شده است که باعث ایجاد آبشار آب پری شده‌اند. با این حال، هر سال گردشگران زیادی برای بازدید از این آبشار به آن سر می‌زنند.


آبشار آب پری از نظر منطقه‌ای چگونه است؟

اختلاف دمای منطقه‌ی آبشار آب پری با رویان تقریباً ۱۰ درجه سانتیگراد است. در ارتفاعات پایین‌تر آبشار، درختان جنگلی و در نقاط بالاتر آن هم درختان کاج دیده می‌شوند. انتهای این جاده به جاده جنگلی- کوهستانی روستای کجور می‌رسد که از این طریق به روستای کندلوس، دوآب، مرزن‌آباد و غیره نیز دسترسی دارد. در طول جاده‌ی آبشار آب پری، یک خروجی برای اتصال به روستای یوش (زادگاه شاعر معاصر نیما یوشیج) و بالاده نیز وجود دارد. اما پارک جنگلی رویان و آبشار آب پاری قبل از این روستاها واقع شده‌اند.

عرض جاده‌ی آب پری با عرض جاده چالوس تقریبا یکسان است اما اطراف جاده آب پری فضای باز و صاف بسیاری وجود دارد و از این جهت، مکان خوبی برای استقرار گردشگران است.


چه زمانی برای سفر به آبشار آب پری مناسب تر است؟

احتمالا بهترین زمان سفر به آبشار آب پری، فصل تابستان و بهار باشد. زیرا دمای هوا در این فصل‌ها مطلوب‌تر و حدود ۱۰ درجه خنک‌تر از شهر رویان است. فصل پاییز نیز طبیعت رنگارنگی از آبشار را به نمایش می‌گذارد اما هوا کمی سد است. اما در فصل زمستان، هوای آبشار سردتر است و اطراف آن برف و یخبندان است؛ از این رو ممکن است شرایط جاده‌ای سفر به آب پری مساعد نباشد.


گالری تصاویر

آبشار سیسنگان

تلالو زلال آب در دل جنگل‌های بکر مازندران

آبشار سیسنگان یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر نور استان مازندران در شمال کشور است. این آبشار در یک پارک جنگلی به همین نام و در تنگه نهر رودبار واقع شده است. نهری که بین منطقه کجور تا سیسنگان قرار دارد و از مناطق تاریخی مازندران محسوب می‌شود. برای رفتن به این آبشار که در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان نور می‌درخشد، باید ابتدا به شهر کجور رفت. در واقع این آبشار زیبا و طبیعت بکر پیرامونش در ۳۰ کیلومتری جاده نوشهر به نور جا خوش کرده‌اند. برای رسیدن به شهر کوچک کجور و سپس رفتن به آبشار، ابتدا به مرزن‌آباد می‌روید. سپس پنج کیلومتر را در امتداد جاده چالوس رانندگی می‌کنید. پس از آن به دوراهی کجور و پُلی می‌رسید که با شهر کجور ۵۰ کیلومتر فاصله دارد.کجور تا آبشار

پس از رسیدن به کجور، وارد جاده معدن زغال سنگ می‌شوید، بعد از معدن، جاده‌ای خاکی در امتداد رودخانه وجود دارد که به آبشار سیسنگان منتهی می‌شود. از زیبایی‌های رسیدن به این آبشار عبور از همین جاده بکر و طبیعی است که در دل جنگل و رودخانه قرار دارد. مسیری که در گذشته به عنوان راه دسترسی کجور به نور شناخته می‌شد. مناظر دست نخورده و طبیعی این مسیر خود زیبایی‌ها و جاذبه‌های فراوانی دارند. البته این فضای بکر ممکن است گاهی شما را مجبور کند که تا آبشار را پیاده روی کنید. اما زیبایی‌های آبشار ارزش این کار را دارد. در کنار آبشار، شفافیت و تمیزی آب شما را شگفت‌زده خواهد کرد. امکان رفتن به داخل آب و حتی زیر آبشار نیز برای بزرگسالان وجود دارد. اما باید مراقب کودکان بود. آب رودخانه و آبشار سرد و پرشتاب است. بهتر است از ورود کودکان به آب جلوگیری کرد.


پارک جنگلی سیسنگان در امتداد آبشار

انتهای مسیر آبشار به پارک جنگلی جذاب سیسنگان منتهی می‌شود که از جاذبه‌های گردشگری شهرستان نور محسوب شده و امکانات رفاهی لازم جهت استراحت و اتراق را دارد. بنابراین با بازدید از آبشار سیسنگان می‌توان سری به پارک جنگلی نیز زد و از زیبایی‌های این منطقه تفریحی نیز بهره برد. این یک مزیت مهم به حساب می‌آید چرا که در مسیر آبشار و محدوده آن فضای چندانی برای استراحت چند ساعته و صرف غذا وجود ندارد. تنها اینکه به دلیل وجود رودخانه در مسیر رفت، مشکلی از جهت کمبود آب نیست.


گالری تصاویر

دریاچه الیمالات

نور یکی از شهرستان‌های استان مازندران است که جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی دارد. یکی از این جاذبه‌های بسیار زیبا و پرطرفدار دریاچه الیمالات است. این دریاچه در دل جنگل واقع شده است.


دریاچه الیمالات کجاست؟

دریاچه زیبا الیمالات در ۸ کیلومتری جاده نور چمستان قرار دارد. برای دیدن این مکان زیبا اگر به شهر نور سفر می‌کنید، باید از جاده هراز به سمت آمل بروید و بعد از آن وارد چمستان شوید. از ابتدای جاده دریاچه حدود ۳ کیلومتر تا دریاچه فاصله است. این جاده یک مسیر خاکی است و دسترسی به آن خیلی آسان نیست.امکانات دریاچه الیمالات

در این منطقه مکان مناسبی برای پارک ماشین‌ها وجود دارد. همچنین آلاچیق‌های مناسبی برای مسافران در نظر گرفته شده است. علاوه براین امکاناتی مانند سرویس بهداشتی، رستوران و سوئیت‌هایی برای اقامت وجود دارد و این فضا را به یک فضای ایده‌آل برای مسافران تبدیل کرده است. اگر شما قصد دارید شب را در این مکان بگذرانید حتما چراغ قوه و پتو به همراه داشته باشید.

اگر شما نیز جز علاقه‌مندان ماهیگیری و قایق‌رانی محسوب می‌شوید، تجهیزات مورد نیاز را می‌توانید به راحتی در این مکان تهیه کنید. قایق‌سواری و لذت بردن از طبیعت زیبا و بکر این منطقه یکی از برترین اوقات و سفرهایی است که می‌توانید تجربه کنید.


برترین فصل برای سفر به دریاچه

شما در تمامی فصل‌ها می‌توانید به این منطقه سفر کنید اما لازم است بدانید که فصول محبوب بهار و پاییز هستند. آب و هوای این منطقه بسیار عالی است و فضایی همچون مناطق استوایی را برای شما تداعی می‌کند. در فصل تابستان گرمی و رطوبت بالای هوا ممکن است کمی آزاردهنده باشد. ولی باز هم این دریاچه الیمالات ارزش بازدید در تابستان را دارد.


معایب دریاچه الیمالات

یک نکته منفی که درباره این دریاچه وجود دارد. ممکن است حتی یکی از اصلی‌ترین معایب محسوب شود و آن وجود پشه در این مکان است. شما می‌توانید برای رفع این مشکل از اسپری‌های مخصوص استفاده کنید.

یکی دیگر از معایب این منطقه محدود بودن تعداد آلاچیق‌ها است که در فصل‌های پرطرفدار برای مسافران مشکل ‌ساز است.

اگر به شهر نور سفر می‌کنید دیدن دریاچه الیمالات را در برنامه سفر خود قرار دهید.


گالری تصاویر

پارک جنگلی نور

در قسمت شمالی کشورمان جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی وجود دارد به همین دلیل به یکی از مکان‌های مورد علاقه گردشگران تبدیل شده و هر ساله مسافران بسیار زیادی به این منطقه سفر می‌کنند. پارک جنگلی نور یکی از این جاذبه‌های زیبا است.


تاریخچه پارک جنگلی نور

این پارک در سال ۱۳۵۱ تاسیس شد و آخرین باقیمانده جنگل‌های جلگه‌ای ایران است. از آنجا که سفر به طبیعت در فصول بهار و تابستان در بین مردم محبوب‌تر است ولی در فصول سرد نیز این مکان از زیبایی شگفت‌انگیزی برخوردار است.


پارک جنگلی نور کجاست؟

این پارک در کیلومتر ۵ جاده اصلی نور به محمودآباد قرار دارد. تمام مسیر دسترسی به این پارک آسفالت است و مسافران به راحتی می‌توانند خود را به این مکان زیبا برسانند. در کیلومتر ۵ جاده شما تابلو این پارک را مشاهده خواهید کرد.مزایای پارک جنگلی نور

این پارک وسعت بسیار زیادی دارد. در این مکان آلاچیق‌هایی وجود دارد که مسافران برای اقامت خود می‌توانند از آن استفاده کنند. همچنین طبیعت زیبای این جنگل فرصت مناسبی را برای دوست‌داران عکاسی فراهم می‌کند چراکه سوژه‌های عکاسی بسیار زیبایی دارد.

این پارک دارای فضای مناسبی برای بازی کودکان نیز است.

همچنین دوچرخه ‌سواری، اسب ‌سواری و موتور چهار چرخ از دیگر امکانات تفریحی این پارک جنگلی زیبا محسوب می‌شود.

علاوه بر این شما می‌توانید در پارک جنگلی نور گونه‌های مختلف گیاهی را تماشا کنید. انواع درختان و قارچ‌های مختلف در این جنگل وجود دارد. تمام افرادی که به این پارک جنگلی سفر کرده‌اند اذعان می‌کنند که طبیعت بکر این منطقه بی‌نظیر است.


گالری تصاویر

جنگل و آبگرم لاویج

در روزهایی که زندگی ماشینی و پشت میز نشینی عوارض زیادی را برای جسم و روح ما ایجاد کرده، یک سفر مهیج و در عین حال درمانی می‌تواند بهترین انتخاب برای اوقات فراغت باشد. جنگل و آبگرم لاویج یکی از این سفرهای جذاب است که حتما باید یکبار هم که شده برایش برنامه‌ریزی کنید.

لاویج کجاست؟

لاویج یا به گویش محلی‌ها لاویج شهر، یکی از دهستان‌های شهر چمستان شهرستان نور در استان مازندران است. این منطقه ییلاقی، ۲۵۰۰ متر از سطح دریا بالاتر است و دور تا دور آن را کوه‌های البرز فرا گرفته؛ به همین خاطر جنگل و آبگرم لاویج دارای مناظر افسانه‌ای و روح‌انگیز بسیاری است که هرکسی یکبار باید آن‌ها را مشاهده کند.

اگر شما ساکن تهران باشید، تنها بعد از ۴ ساعت رانندگی به روستای لاویج می‌رسید.چشمه‌های آبگرم لاویج

آبگرم لاویج در دل زمین می‌جوشد و سرشار از گوگرد و املاح معدنی مفید برای بدن است. این چشمه‌های آبگرم می‌توانند بیماری‌هایی مانند دردهای مفصلی، کمر درد و پا درد را بهبود دهد. همچنین استفاده از چشمه آبگرم لاویج باعث تمدد اعصاب شما نیز می‌شود.

از آبگرم‌های معروف لاویج، می‌توان به بی‌بن‌او، شفل و… اشاره کرد. همچنین به طور کلی در روستای لاویج چهار مجتمع آبگرم به نام‌های فیل سنگ، بی‌بن‌او، ایران زمین و مرکزی وجود دارد؛ البته آب هرکدام از این مجتمع‌ها از چند چشمه آبگرم گوناگون تأمین می‌شود.

در نهایت اگر قصد سفر به لاویج و استفاده از چشمه‌های آبگرم این منطقه را داشتید، خیالتان از بابت مسائل بهداشتی راحت باشد؛ چرا که در مجتمع‌های آبگرم امکانات بهداشتی نظیر دوش، استخر و وان بهداشتی موجود است.

جنگل لاویج و آبشار حرام‌او

روستای لاویج، مشرف به بخشی از جنگل‌های هیرکانی است و گشت‌وگذار در این جنگل‌ها تجربه شگفت‌انگیزی خواهد بود. درختان راش این جنگل‌ها که از میلیون‌ها سال قبل به‌جا مانده، مناظر زیبا و دلنشینی را برای گردشگران منطقه لاویج فراهم کرده است. همچنین آبشار حرام‌او با ارتفاع ۱۵ متر، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری محبوب این روستا محسوب می‌شود.


گالری تصاویر

قلعه پولاد و خانه نیما یوشیج

اگر قصد سفر به استان مازندران را داشته باشید، شهر بلده یکی از مکان‌های دیدنی است که حتما باید به آن سر بزنید. وجود قلعه پولاد با قدمت ۷۰۰ سال و خانه اجدادی نیما یوشیج در بلده، این شهر را به یک جاذبه گردشگری تاریخی و بی‌نظیر تبدیل کرده است.

قلعه پولاد و موقعیت جغرافیایی آن

قلعه پولاد یا قلعه بلده که در کتاب‌های تاریخی به نام قلعه نور نیز شناخته می‌شود، برفراز کوهی در شمال شهر بلده واقع شده است. این قلعه در ۱۴۵ کیلومتری شهرستان نور واقع شده و حدودا ۷ کیلومتر با روستای یوش که خانه نیما یوشیج در آن قرار گرفته فاصله دارد. از نظر تاریخی قدمت این قلعه به دوران سلجوقیان و حدود ۷۰۰ سال پیش برمی‌گردد. همچنین قلعه پولاد به عنوان یکی از آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

این قلعه بر کوهی رو به جنوب ساخته شده و از سه سمت شمال، جنوب و شرق به دره‌های عمیق و پرشیب منتهی می‌شود. به همین دلیل دسترسی به این قلعه برای گردشگران کمی دشوار و البته در عین حال جذاب خواهد بود.خانه نیما یوشیج در روستای یوش بلده

خانه نیما یوشیج در روستای یوش از توابع شهر بلده در استان مازندران قرار دارد. نیما که لقب پدر شعر نوی فارسی را به او لقب داده‌اند، سال‌های زیادی از عمر ارزشمند خود را در این خانه اجدادی سپری کرده است. البته این خانه قدمتی بیشتر از سن خود نیما داشته و زمان ساخت آن به دوران قاجار برمی‌گردد. همچنین معماری فوق‌العاده دیدنی این خانه در فاصله ۱۸۰ کیلومتری از تهران، آن را به یک جاذبه تاریخی پرطرفدار تبدیل کرده است.

گفتنی است که نیما یوشیج در این خانه و متولد شده و نهایتا طبق وصیت ایشان، پیکرش در حیات همین خانه دفن شده است. این خانه اجدادی امروزه به موزه و کتابخانه تبدیل شده و بازدید از آن برای عموم آزاد است.


گالری تصاویر

کلیسای آنتوان مقدس

شمال کشور اگرچه یکی از زیباترین مناظر طبیعی ایران را دارد، اما به گواه تاریخ هم یکی از غنی‌ترین مناطق به شمار می‌رود.

در این میان شهرستان نور سابقه‌ای به بلندای تاریخ اشکانی دارد و به همین دلیل همواره یکی از مقاصد مهم گردشگری و ایرانگردی به شمار رفته است.

در دوران حاضر هم این منطقه به دلیل آب‌وهوای مناسب و نزدیکی به دریای خزر، یکی از قطب‌های گردشگری مازندران به حساب می‌آید.

علاوه بر این موارد، وجود زیرساخت‌های توریستی سبب شده تا توجه متولیان فرهنگی هم به این منطقه جلب شده و بناهای مهمی را از خود در آن‌جا به یادگار گذارند.

یکی از بناهای جالب توجه در شهرک ساحلی «هایکاشن» حد فاصل میان شهرهای نور و علمده، کلیسای آنتوان مقدس است.

این در حالی است که تعداد کلیساهای موجود در ایران در حدود۳۰۰ عدد تخمین زده می‌شود که عمدتا در شهرهای تهران، اصفهان و آذربایجان قرار گرفته‌اند. از همین رو وجود یک کلیسا در این منطقه، اهمیتی دو چندان به آن بخشیده است.

کلیسای آنتوان مقدس در سال ۱۹۷۴ به دست ارامنه کاتولیک مذهب ایرانی ساخته شده و از معماری با ارزشی برخوردار است.

این کلیسا پلانی هشت ضلعی و سیمایی سیمانی دارد که درنگاه نخست سقف گنبد-مانند آن خودنمایی می‌کند.

جالب است بدانیم که یکی از شاخص‌ترین عناصر معماری کلیساهای ارمنی، گنبد مخروطی شکل آن‌ها است.

علاوه بر آن کلیساهای ارمنی اصولا در جهت شرقی-غربی ساخته می‌شوند و معمولا محراب در بخش شرقی بنا طراحی می‌شود.

کلیسای آنتوان مقدس روی یک صفه بنا شده و در کنار ناقوسخانه، به پلکان زیبایی مجهز شده که بازدیدکنندگان را به سوی ورودی هدایت می‌کند.

در داخل این کلیسا دیوارها با گچ تزئین شده و نورگیرهای باریک آن، محیط زیبایی را پدید می‌آورند.

اگرچه در حال حاضر این بنا به عنوان یک کلیسای نیمه دایر شناخته می‌شود، اما جای دارد که برای گردشگران و ایرانگردان توضیحات بیش‌تری از تاریخچه‌ی آن تهیه شود.


گالری تصاویر

کاخ تمیشان

استان‌های شمالی ایران همواره از مقاصد اصلی گردشگری و ایرانگردی به شمار می‌روند؛ اما جالب است بدانیم که شهرهای شمالی علاوه بر داشتن مناظر زیبا، از تاریخی‌ترین بخش‌های کشور هم به حساب می‌آیند.

از همین رو در دوره‌های گوناگون تاریخی، بناهای مهمی در این نوار سبز دریای خزر به یادگار مانده است.

در دوران پهلوی اول و دوم هم توجه بسیاری به شهرهای شمالی ایران شد و با رونق اقتصادی، بناهای فاخری در این شهرها ساخته شدند.

کاخ تمیشان در پنج کیلومتری شهرستان نور هم یکی از بناهای درخور توجه این شهر است. این کاخ که به دستور اشرف پهلوی خواهر محمدرضا شاه پهلوی بنا شده، با معماری فاخر خود توجه بسیاری از گردشگران و معماران را به خود جلب کرده است.

بنای کاخ تمیشان به صورت پلانی مدور طراحی شده و به دلیل توجه به معماری منظر (لنداسکیپ) و هم‌جواری با دریای خزر، دید فوق‌العاده‌ای به باغ و دریا دارد.

گفته می‌شود در هنگام اجرا از به‌روزترین تکنولوژی در ساخت این کاخ استفاده شده است و شایسته که با اطلاع‌رسانی بیش‌تر، گردشگران و معماران بسیاری را به سوی خود جلب کند.

از فضاهای شاخص این کاخ مدرن می‌توان به اتاق‌های مجلل پذیرایی، اتاق‌های خواب، حمام‌ها و آشپزخانه نام برد.

در بیرون کاخ هم باغ بزرگی وجود دارد که با پوشش گیاهی ارزشمند، فضاهایی مانند استخر، اصطبل و نگهبان را در خود جای داده است. علاوه بر آن، در حد فاصل کاخ تمیشان و دریای خزر، بنای بزرگ و زیبای دیگری هم ساخته شده است.

این بنا هم پلانی مدور و سقفی شیب‌دار دارد که نورگیرهایی در تراز میانی سقف خودنمایی می‌کنند. گفته می‌شود این بنا بخشی از پلاژ اختصاصی دربار بوده و در زمان اجرا با جزئیات و تزئینات بسیار زیبایی همراه بوده است.

گفتنی است پس از انقلاب، این بنا ابتدا به بنیاد مستضعفان تعلق گرفت و سپس در سال ۱۳۶۸ به دانشگاه تربیت مدرس واگذار شد.

کاخ تمیشان هم‌اکنون کاربری علمی – پژوهشی دارد و در اختیار دانشکده منابع طبیعی و دریایی نور است.


گالری تصاویر