آیا قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ هم گران می‌شود؟ پیشبینی
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

آیا قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ هم گران می‌شود؟

سال ۱۴۰۰ هم به واسطه‌ی اینکه آغاز دهه‌ای جدید است و هم ازآن‌رو که بسیاری از فشارهای اقتصادی مهیب سال‌های ۹۸ و ۹۹ را نخواهد داشت احتمالاً سال پایدارتری برای بازار مسکن خواهد بود.

همان‌طور که در مقاله‌ی قبل نیز اشاره کردیم پارامترهای مختلفی وجود دارند که می‌توانند قیمت مسکن را در سال جدید تحت تأثیر قرار دهند؛ رفع یا عدم رفع تحریم‌ها، امکان افزایش فروش نفت، کشف واکسن کرونا و نتیجه‌ی انتخابات ریاست جمهوری ازجمله دلایلی است که می‌توان سرنوشت بازار مسکن را وابسته به آن‌ها دانست.

کارشناسان چه می‌گویند؟

 

اخبار حوزه‌ی مسکن معمولاً به‌وسیله‌ی کارشناسان اقتصادی و کارشناسان عمران و شهرسازی رصد می‌شود و آن‌ها بنا به تجربه‌ای که دارند می‌توانند وضعیت بازار را حداقل تا سه ماه بعد پیش‌بینی کنند. کارشناسان این حوزه در آغاز امسال پیش‌بینی کردند که حداقل تا پایان خردادماه و روشن شدن سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری نمی‌توان انتظار تغییر عجیبی در بازار مسکن داشت.

آیا می‌توان به ثبات بازار مسکن امید داشت؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت بنا به نظر کارشناسان حتی اگر نتوان به بهبود کیفی بازار امید داشت، اما می‌توان به آن خوش‌بین بود. شرایطی که کشور از لحاظ سیاسی در حال تجربه کردن است تأثیر بسیار زیادی روی اقتصاد کشور، مبادلات ایران با خارج و ثبات اقتصادی در حوزه‌های مختلف خواهد داشت. چند بزنگاه مهم همچون انتخابات، مذاکرات برجام و زمان احتمالی پایان کرونا ممکن است شیب نزولی مسکن در ایران را یکباره یا به‌تدریج صعودی کند.

نگران نباشید
 

 

اگر سرمایه‌تان راکد مانده است یا قصد دارید برای جلوگیری از کاهش ارزش پولتان آن را در حوزه‌ی مسکن سرمایه‌گذاری کنید، نگران نباشید. سال ۱۴۰۰ احتمالاً سال بهبود بازار مسکن در ایران خواهد بود.

حتی اگر هنوز مستأجر هستید و با پولی که فراهم کرده‌اید قصد دارید صاحب‌خانه شوید، امسال احتمالاً درگیری کمتری برای تهیه‌ی مسکن خواهید داشت. امسال شاید پایان کابوس گشتن به دنبال خانه باشد و بتوانید بعد از دو سال خانه‌ای مناسب با قیمتی منطقی پیدا کنید.

پیشنهاد ما این است که نبض بازار را در دست داشته باشید، از مشاوران ملکی کمک بگیرید و با پیگیری اخبار روز بهترین زمان ممکن برای خرید یا معامله‌ی ملک را انتخاب کنید.

در آخر …

همان‌طور که گفتیم قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ به‌احتمال زیاد به ثبات می‌رسد؛ پس اگر برای سرمایه‌گذاری وقت کمی دارید یا می‌خواهید هرچه زودتر صاحب‌خانه شوید یا خانه‌ای مناسب برای خودتان اجاره کنید، عجول نباشید. قطعاً تا پایان سال ۱۴۰۰ وضعیت بازار به حدی پایدار خواهد شد که بتوان یک معامله‌ی خوب و پرسود را در آن تجربه کرد.


به این مطلب امتیاز دهید
مطالب مرتبط