blogShape1

از اسفند 98 و با شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان، متخصصان بازار مسکن پیش بینی میکردند که سال 99 یکی از بحرانی ترین سالها برای مسکن ایران باشد. ...

اتفاقات مهمی که بازار مسکن را در سال 99 تحت تاثیر قرار داد

اتفاقات مهمی که بازار مسکن را در سال 99 تحت تاثیر قرار داد

رکود بازار در سال 99 - آقای ملک

سال 99، سال حوادث و رکود بازار

از اسفند 98 و با شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان، متخصصان بازار مسکن پیش بینی میکردند که سال 99 یکی از بحرانی ترین سالها برای مسکن ایران باشد. نه تنها شیوع کرونا بلکه عوامل دیگری همچون کاهش قیمت نفت، شکست بازار بورس ایران، تورم روز افزون و کاهش بودجه ی دولت سبب شد تا بازار در سراشیبی و سقوط قرار بگیرد. در ادامه مهمترین اتفاقاتی که منجر به سقوط و رکود بازار مسکن شدند را مرور خواهیم کرد.

شیوع کرونا

تاثیر کرونا بر بازار مسکن - آقای ملک

تقریبا هیچکس فکرش را نمیکرد که شیوع یک بیماری ویروسی اینگونه تمام معادلات جهان را به هم بریزد. بازار مسکن نیز از سایر حوزه های اقتصادی جدا نیست و شیوع کرونا ضربات مهلکی به این حوزه وارد کرد. کرونا زمانی که در چین آغاز شد و سپس پایش به ایران رسید، هیچکس نمیدانست تا کی قرار است ادامه داشته باشد. بازارهای اقتصادی هم که از اتفاقات روز تاثیر میپذیرند، زیر فشار کرونا له شدند. بنابراین تقاضا برای خرید مسکن کم شد، اکثر مستاجران و موجران ترجیح دادند تا هر طور شده یک سال دیگر نیز قراردادشان را تمدید کنند و به صورت کلی نبود زمانی مشخص برای عرضه ی واکسن کرونا بازار مسکن را راکد کرد.

بازار بورس

تاثیر منفی ویروس کرونا بر بازار بورس - آقای ملک

سال 99 و همزمانی اش با کرونا دولت را مجبور کرد تا برای رونق بازار بورس، مردم را با وعده ی سود کلان به بازار بورس بکشاند. اگر بورس در دوره ای که سرمایه ی بسیاری به آن وارد شد، میتوانست رونق بگیرد احتمالا تا حدودی میتوانست رکود بازار مسکن را جبران کند. اما متاسفانه بازار بورس نه تنها موفق نشد بلکه با سیاست عجیب دولت و شرایط ویژه ی کشور راکد شد و حجم زیادی از سرمایه به جای ورود به بازار مسکن و بازار های مشابه وارد معاملات بورسی شد و بلااستفاده ماند.

تورم روزافزون

کاریکاتور تورم - آقای ملک

بخش زیادی از سال 99 مصادف بود با آخرین سال ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا. متاسفانه سیاست های اقتصادی و سیاسی رییس جمهور آمریکا بسیار بر قیمت مسکن و بازارهای مشابه در ایران تاثیر میگذارد. سال 99 و زمانی که ترامپ برای کسب دوباره ی مقام ریاست جمهوری تلاش میکرد، کماکان با سیاست هایش اقتصاد ایران را تهدید میکرد. بنابراین تورم کشور به دلیل تحریم ها و راه های محدود سرمایه گذاری بیشتر و بیشتر شد و قدرت خرید مردم برای خرید مسکن کاهش پیدا کرد.

کاهش درآمد دولت

کاهش درامد دولت - آقای ملک

کاهش درآمد دولت در سال 98 سبب شد که بودجه ی سال 99 نتواند اعتبارات لازم برای بخش مسکن و شهر سازی را تمام و کمال تامین کند. این عامل در کنار شیوع کرونا، کاهش درآمدهای نفتی و شکست بازار بورس، حوزه ی مسکن و شهر سازی را مثل بسیاری دیگر از حوزه ها به حاشیه برد. از همین رو کارشناسان بازار مسکن یکی از دلایل رکود مسکن در سال 99 را عدم توان مالی دولت در تامین اعتبارات مسکن ارزیابی کردند.

نتیجه گیری

تصویر نتیجه گیری - آقای ملک

کارشناسان اقتصادی نیز در کنار کارشناسان بازار مسکن به این نتیجه رسیدند که علاوه بر دلایل مذکور، مصوبات ستاد ملی کرونا در تمدید قرارداد مستاجران نیز در رکود بازار بی تاثیر نبوده است و به دلیل شرایط ویژه ای که کرونا برای کشور ایجاد کرد، دولت و ستاد ملی کرونا تصمیم گرفتند حتی المقدور از جابه جایی مستاجران جلوگیری کنند. این عامل علاوه بر آنکه بار دیگر خانه های خالی کشور را خالی گذاشت، از ساخت و ساز جدید نیز جلوگیری کرد و بازار مسکن بدون تزریق بودجه ای جدید همچنان در رکودی که از سال 98 به ارث برده بود، باقی ماند.
نکته ی جالب درباره ی رکود اقتصادی سال 99 این است که تمایل به خرید و فروش هم کاهش پیدا کرد. سرمایه گذاران و خانواده ها شرایط اقتصادی کشور را آنقدر مطمئن ارزیابی نمیکردند که بخواهند سرمایه ی زندگی شان را به این بازار وارد کنند. به همین سبب با افزایش نقدینگی و کوران تورم دست بازار مسکن خالی ماند و نه دولت توانست به سمت حوزه ی مسکن بچرخد و نه مردم تمایلی به سرمایه گذاری در یک بازار نامطمئن داشتند.


به این مطلب امتیاز دهید
share
دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

مطالب مرتبط

آیا قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ هم گران میشود؟

سال ۱۴۰۰ هم به واسطه ی اینکه آغاز دهه ای جدید است و هم از آن رو که بسیاری از فشار های اقتصادی مهیب سالهای ۹۸ و ۹۹ را نخو...

popup

مشاوره میخوای؟ زنگ بزن