جاذبه های گردشگری رویان

رویان یکی از شهر های توریستی است که از شمال به دریای خزر، از شرق به شهر نور، از غرب به نوشهر و از جنوب به کوه‌های البرز منتهی می‌شود. این شهر جاذبه های تاریخی و گردشگری بسیاری برخوردار است از جمله آبشار حرام او، کوه سوردار، بازار روس‌ها، دریاچه آویدر و... .

زیبایی‌های طبیعت شمال کشور از جمله استان مازنداران برای همه روشن است. از سواحل جذاب دریای خزر تا جنگل‌های انبوه و سرسبز آن، همگی تنها بخشی از زیبایی‌های این استان است.اما استان مازندران علاه بره این‌ها، فرصت‌های طبیعت‌گردی دیگری مانند آبشارهای رویایی مختلف از جمله آبشار آب پری، گزو، چلندر، اوبن و غیره را نیز برای گردشگران فراهم کرده است. ما در این مقاله قصد داریم آبشار آب پری را بررسی کنیم.


 

آبشار آب پری کجاست؟

آبشار آب پری در ۱۵ کیلومتری شهر رویان و در ۵ کیلومتری شهر نور و درون منطقه‌ای با همین نام (منطقه آب پری) در استان مازندران واقع شده است. همچنین موقعیت جغرافیایی این آبشار برابر با E515451 N362839 در استان مازندران است. درختان در منطقه‌ی آبشار آب پری، با فاصله کمی در کنار هم قرار گرفته‌اند و بیشتر مناطق اطراف آبشار، بکر و دست نخورده باقی مانده‌اند. آبشار آب پری در مجاورت روستاهای کجور و یوش واقع شده است. 

آبشار آب پری چگونه ایجاد شده است؟

محل آبشار آب پری در کنار جاده است. این آبشار در واقع هیچ شباهتی به آبشار ندارد زیرا در واقع بخشی از سنگ‌های زمین در دامنه تند کوه متراکم شده‌اند و آب کمی بصورت جویبار در میان این سنگ‌ها جاری شده است که باعث ایجاد آبشار آب پری شده‌اند. با این حال، هر سال گردشگران زیادی برای بازدید از این آبشار به آن سر می‌زنند.


 

آبشار آب پری از نظر منطقه‌ای چگونه است؟

اختلاف دمای منطقه‌ی آبشار آب پری با رویان تقریباً ۱۰ درجه سانتیگراد است. در ارتفاعات پایین‌تر آبشار، درختان جنگلی و در نقاط بالاتر آن هم درختان کاج دیده می‌شوند. انتهای این جاده به جاده جنگلی- کوهستانی روستای کجور می‌رسد که از این طریق به روستای کندلوس، دوآب، مرزن‌آباد و غیره نیز دسترسی دارد. در طول جاده‌ی آبشار آب پری، یک خروجی برای اتصال به روستای یوش (زادگاه شاعر معاصر نیما یوشیج) و بالاده نیز وجود دارد. اما پارک جنگلی رویان و آبشار آب پاری قبل از این روستاها واقع شده‌اند.

عرض جاده‌ی آب پری با عرض جاده چالوس تقریبا یکسان است اما اطراف جاده آب پری فضای باز و صاف بسیاری وجود دارد و از این جهت، مکان خوبی برای استقرار گردشگران است.


 

چه زمانی برای سفر به آبشار آب پری مناسب تر است؟

احتمالا بهترین زمان سفر به آبشار آب پری، فصل تابستان و بهار باشد. زیرا دمای هوا در این فصل‌ها مطلوب‌تر و حدود ۱۰ درجه خنک‌تر از شهر رویان است. فصل پاییز نیز طبیعت رنگارنگی از آبشار را به نمایش می‌گذارد اما هوا کمی سد است. اما در فصل زمستان، هوای آبشار سردتر است و اطراف آن برف و یخبندان است؛ از این رو ممکن است شرایط جاده‌ای سفر به آب پری مساعد نباشد.

شمال کشور اگرچه یکی از زیباترین مناظر طبیعی ایران را دارد، اما به گواه تاریخ هم یکی از غنی‌ترین مناطق به شمار می‌رود.

در این میان شهرستان نور سابقه‌ای به بلندای تاریخ اشکانی دارد و به همین دلیل همواره یکی از مقاصد مهم گردشگری و ایرانگردی به شمار رفته است.

در دوران حاضر هم این منطقه به دلیل آب‌وهوای مناسب و نزدیکی به دریای خزر، یکی از قطب‌های گردشگری مازندران به حساب می‌آید.

علاوه بر این موارد، وجود زیرساخت‌های توریستی سبب شده تا توجه متولیان فرهنگی هم به این منطقه جلب شده و بناهای مهمی را از خود در آن‌جا به یادگار گذارند.

یکی از بناهای جالب توجه در شهرک ساحلی «هایکاشن» حد فاصل میان شهرهای نور و علمده، کلیسای آنتوان مقدس است.

این در حالی است که تعداد کلیساهای موجود در ایران در حدود۳۰۰ عدد تخمین زده می‌شود که عمدتا در شهرهای تهران، اصفهان و آذربایجان قرار گرفته‌اند. از همین رو وجود یک کلیسا در این منطقه، اهمیتی دو چندان به آن بخشیده است.

کلیسای آنتوان مقدس در سال ۱۹۷۴ به دست ارامنه کاتولیک مذهب ایرانی ساخته شده و از معماری با ارزشی برخوردار است.

این کلیسا پلانی هشت ضلعی و سیمایی سیمانی دارد که درنگاه نخست سقف گنبد-مانند آن خودنمایی می‌کند.

جالب است بدانیم که یکی از شاخص‌ترین عناصر معماری کلیساهای ارمنی، گنبد مخروطی شکل آن‌ها است.

علاوه بر آن کلیساهای ارمنی اصولا در جهت شرقی-غربی ساخته می‌شوند و معمولا محراب در بخش شرقی بنا طراحی می‌شود.

کلیسای آنتوان مقدس روی یک صفه بنا شده و در کنار ناقوسخانه، به پلکان زیبایی مجهز شده که بازدیدکنندگان را به سوی ورودی هدایت می‌کند.

در داخل این کلیسا دیوارها با گچ تزئین شده و نورگیرهای باریک آن، محیط زیبایی را پدید می‌آورند.

اگرچه در حال حاضر این بنا به عنوان یک کلیسای نیمه دایر شناخته می‌شود، اما جای دارد که برای گردشگران و ایرانگردان توضیحات بیش‌تری از تاریخچه‌ی آن تهیه شود.

استان مازندران جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارند که تنوع بالایی را شامل می‌شوند. از پارک جنگی و انواع مجتمع تفریحی و جنگ‌های سرسبز گرفته تا اسکله‌های تفریحی و ساحل آن که اکثر ایرانیان تقریبا یک مرتبه آن را تجربه کرده‌اند.

داشتن ویلا در شمال کشور به شما اجازه می‌دهد در بین جاذبه‌های گردشگری بی‌شمار این منطقه گم شوید و اگر در جستجوی یک جاذبه توریستی جدید و نسبتا متفاوت هستید، ما آبشار حرام او را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

این آبشار زیبا و دل‌انگیز در که در 25 کیلومتری جاده ییلاقی نور به بلده استان مازندران واقع شده است، یکی از پر طرفدارترین جاذبه‌های توریستی نزد مسافران است. همچنین بهتر است بدانید این جاده ییلاقی نور به بلده، بیشتر به نام «جاده آبپری» شناخته شده است.

 

آبشار مرتفع حرام او در کنار جاده قرار دارد و ارتفاع آن به 15 متر می‌رسد. البته احتمالا ارتفاع زیاد این آبشار به دلیل تراشیدن و کندن کوه‌های اطراف آن برای ساخت مسیرهای عبور و مرور نیز افزایش یافته است.

ویژگی منحصربه‌فرد آبشار حرام او این است که با وجود کم بودن آبی که از آن فرو می‌ریزد اما گلسنگ‌های زیبایی در اطراف آن روییده است که ظاهر بسیار زیبایی را به آن بخشیده‌اند و مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کنند.

علاوه بر این، یکی دیگر خصوصیات جالب این آبشار، خاصیت درمانی آن است. ساکنین بومی این منطقه معمولا از آب این آبشار قمقمه‌های خود را پر می‌کنند و معتقد هستند این آب خاصیت درمانی دارد.

آبشار حرام او که با نام «آبشار جلبکی» نیز شناخته می‌شود، در فاصله حدود 15 کیلومتر از جاده قرار دارد. شما می‌توانید با اجاره ویلا در اطراف این آبشار، از زیبایی این آبشار و جاذبه‌های توریستی اطراف آن نهایت لذت را ببرید.

دلیل نام «حرام او» که روی این آبشار گذاشته‌اند، این است که واژه «او» در گویش طبری به معنی آب بوده و «حرام» به معنای مقدس است. آب این آبشار از ارتفاعات سوردار و پایین حرم یکی از امام زاده‌های آن منطقه سرازیر می‌شود.

همچنین بهتر است بدانید ساعت بازدید از این آبشار زیبا همه روزه و 24 ساعته است و نیازی به پرداخت هزینه برای بازدید از آن نیست.