آبشار آبپری

آبشار آبپری

آبشار آب پری در ۱۵ کیلومتری شهر رویان و در ۵ کیلومتری شهر نور و درون منطقه‌ای با همین نام (منطقه آب پری) در استان مازندران واقع شده است.


آبشار آبپری

زیبایی‌های طبیعت شمال کشور از جمله استان مازنداران برای همه روشن است. از سواحل جذاب دریای خزر تا جنگل‌های انبوه و سرسبز آن، همگی تنها بخشی از زیبایی‌های این استان است.اما استان مازندران علاه بره این‌ها، فرصت‌های طبیعت‌گردی دیگری مانند آبشارهای رویایی مختلف از جمله آبشار آب پری، گزو، چلندر، اوبن و غیره را نیز برای گردشگران فراهم کرده است. ما در این مقاله قصد داریم آبشار آب پری را بررسی کنیم.


 

آبشار آب پری کجاست؟

آبشار آب پری در ۱۵ کیلومتری شهر رویان و در ۵ کیلومتری شهر نور و درون منطقه‌ای با همین نام (منطقه آب پری) در استان مازندران واقع شده است. همچنین موقعیت جغرافیایی این آبشار برابر با E515451 N362839 در استان مازندران است. درختان در منطقه‌ی آبشار آب پری، با فاصله کمی در کنار هم قرار گرفته‌اند و بیشتر مناطق اطراف آبشار، بکر و دست نخورده باقی مانده‌اند. آبشار آب پری در مجاورت روستاهای کجور و یوش واقع شده است. 

آبشار آب پری چگونه ایجاد شده است؟

محل آبشار آب پری در کنار جاده است. این آبشار در واقع هیچ شباهتی به آبشار ندارد زیرا در واقع بخشی از سنگ‌های زمین در دامنه تند کوه متراکم شده‌اند و آب کمی بصورت جویبار در میان این سنگ‌ها جاری شده است که باعث ایجاد آبشار آب پری شده‌اند. با این حال، هر سال گردشگران زیادی برای بازدید از این آبشار به آن سر می‌زنند.


 

آبشار آب پری از نظر منطقه‌ای چگونه است؟

اختلاف دمای منطقه‌ی آبشار آب پری با رویان تقریباً ۱۰ درجه سانتیگراد است. در ارتفاعات پایین‌تر آبشار، درختان جنگلی و در نقاط بالاتر آن هم درختان کاج دیده می‌شوند. انتهای این جاده به جاده جنگلی- کوهستانی روستای کجور می‌رسد که از این طریق به روستای کندلوس، دوآب، مرزن‌آباد و غیره نیز دسترسی دارد. در طول جاده‌ی آبشار آب پری، یک خروجی برای اتصال به روستای یوش (زادگاه شاعر معاصر نیما یوشیج) و بالاده نیز وجود دارد. اما پارک جنگلی رویان و آبشار آب پاری قبل از این روستاها واقع شده‌اند.

عرض جاده‌ی آب پری با عرض جاده چالوس تقریبا یکسان است اما اطراف جاده آب پری فضای باز و صاف بسیاری وجود دارد و از این جهت، مکان خوبی برای استقرار گردشگران است.


 

چه زمانی برای سفر به آبشار آب پری مناسب تر است؟

احتمالا بهترین زمان سفر به آبشار آب پری، فصل تابستان و بهار باشد. زیرا دمای هوا در این فصل‌ها مطلوب‌تر و حدود ۱۰ درجه خنک‌تر از شهر رویان است. فصل پاییز نیز طبیعت رنگارنگی از آبشار را به نمایش می‌گذارد اما هوا کمی سد است. اما در فصل زمستان، هوای آبشار سردتر است و اطراف آن برف و یخبندان است؛ از این رو ممکن است شرایط جاده‌ای سفر به آب پری مساعد نباشد.


به این جاذبه گردشگری امتیاز دهید

مکان های مرتبط

آبشار آبپری

آبشار آب پری در ۱۵ کیلومتری شهر رویان و در ۵ کیلومتری شهر نور و درون منطقه‌ای با همین نام (منطقه آب پری) در استان مازندران واقع شده است.

کلیسای آنتوان مقدس

یکی از بناهای جالب توجه در شهرک ساحلی «هایکاشن» حد فاصل میان شهرهای نور و علمده، کلیسای آنتوان مقدس است.

آبشار حرام او

این آبشار زیبا و دل‌انگیز در که در 25 کیلومتری جاده ییلاقی نور به بلده استان مازندران واقع شده است، یکی از پر طرفدارترین جاذبه‌های توریستی نزد مسافران است. همچنین...

popup

مشاوره میخوای؟ زنگ بزن