کاخ تمیشان

کاخ تمیشان

کاخ تمیشان در پنج کیلومتری شهرستان نور هم یکی از بناهای درخور توجه این شهر است. این کاخ که به دستور اشرف پهلوی خواهر محمدرضا شاه پهلوی بنا شده، با معماری فاخر خود توجه بسیاری از گردشگران و معماران را به خود جلب کرده است.


کاخ تمیشان

استان‌های شمالی ایران همواره از مقاصد اصلی گردشگری و ایرانگردی به شمار می‌روند؛ اما جالب است بدانیم که شهرهای شمالی علاوه بر داشتن مناظر زیبا، از تاریخی‌ترین بخش‌های کشور هم به حساب می‌آیند.

از همین رو در دوره‌های گوناگون تاریخی، بناهای مهمی در این نوار سبز دریای خزر به یادگار مانده است.

در دوران پهلوی اول و دوم هم توجه بسیاری به شهرهای شمالی ایران شد و با رونق اقتصادی، بناهای فاخری در این شهرها ساخته شدند.

کاخ تمیشان در پنج کیلومتری شهرستان نور هم یکی از بناهای درخور توجه این شهر است. این کاخ که به دستور اشرف پهلوی خواهر محمدرضا شاه پهلوی بنا شده، با معماری فاخر خود توجه بسیاری از گردشگران و معماران را به خود جلب کرده است.

بنای کاخ تمیشان به صورت پلانی مدور طراحی شده و به دلیل توجه به معماری منظر (لنداسکیپ) و هم‌جواری با دریای خزر، دید فوق‌العاده‌ای به باغ و دریا دارد.

گفته می‌شود در هنگام اجرا از به‌روزترین تکنولوژی در ساخت این کاخ استفاده شده است و شایسته که با اطلاع‌رسانی بیش‌تر، گردشگران و معماران بسیاری را به سوی خود جلب کند.

از فضاهای شاخص این کاخ مدرن می‌توان به اتاق‌های مجلل پذیرایی، اتاق‌های خواب، حمام‌ها و آشپزخانه نام برد.

در بیرون کاخ هم باغ بزرگی وجود دارد که با پوشش گیاهی ارزشمند، فضاهایی مانند استخر، اصطبل و نگهبان را در خود جای داده است. علاوه بر آن، در حد فاصل کاخ تمیشان و دریای خزر، بنای بزرگ و زیبای دیگری هم ساخته شده است.

این بنا هم پلانی مدور و سقفی شیب‌دار دارد که نورگیرهایی در تراز میانی سقف خودنمایی می‌کنند. گفته می‌شود این بنا بخشی از پلاژ اختصاصی دربار بوده و در زمان اجرا با جزئیات و تزئینات بسیار زیبایی همراه بوده است.

گفتنی است پس از انقلاب، این بنا ابتدا به بنیاد مستضعفان تعلق گرفت و سپس در سال ۱۳۶۸ به دانشگاه تربیت مدرس واگذار شد.

کاخ تمیشان هم‌اکنون کاربری علمی – پژوهشی دارد و در اختیار دانشکده منابع طبیعی و دریایی نور است.

در همین حوالی: جنگل و آبگرم لاویج


به این جاذبه گردشگری امتیاز دهید

مکان های مرتبط

دریاچه الیمالات

دریاچه زیبا الیمالات در ۸ کیلومتری جاده نور چمستان قرار دارد.

پارک جنگلی نور

در قسمت شمالی کشورمان جاذبه‌های طبیعی بسیار زیادی وجود دارد به همین دلیل به یکی از مکان‌های مورد علاقه گردشگران تبدیل شده و هر ساله مسافران بسیار زیادی به این...

جنگل و آبگرم لاویج

لاویج یا به گویش محلی‌ها لاویج شهر، یکی از دهستان‌های شهر چمستان شهرستان نور در استان مازندران است. این منطقه ییلاقی، ۲۵۰۰ متر از سطح دریا بالاتر است و دور...

قلعه پولاد و خانه نیما یوشیج

اگر قصد سفر به استان مازندران را داشته باشید، شهر بلده یکی از مکان‌های دیدنی است که حتما باید به آن سر بزنید. وجود قلعه پولاد با قدمت ۷۰۰ سال...

popup

مشاوره میخوای؟ زنگ بزن