blogShape1

شهرستان محمودآباد به‌دلیل طبیعت بکری آمیخته با جنگل و دریا و شالیزارهای سرسبز اطراف آن، هر ساله پذیرای گردشگران و مسافران زیادی بوده است. همچنین نهادهای دولتی و خصوصی ایرانی زیادی از جمله شرکت نفت نیز در شهر محمودآباد به بنای ویلاها و مراکز تفریحی زیادی پرداخته‌اند. ...

چند نکته‌ کلیدی هنگام خرید ویلا در محمودآباد
پادکست این وبلاگ را بشنوید

چند نکته‌ کلیدی هنگام خرید ویلا در محمودآباد

محمودآباد یکی از بهترین و معروف‌ترین شهرهای ساحلی ایران در استان مازندران است که از سمت شمال به دریای خزر ختم می‌شود، از شرق در ۲۳ کیلومتری شهر فریدون‌کنار و بابلسر، از غرب در ۲۵ کیلومتری شهر نور و از جنوب در ۲۳ کیلومتری شهر آمل قرار گرفته‌ است. شهرستان محمودآباد خود شامل دو شهر محمودآباد (که مرکز آن است) و شهر سرخ‌رود می‌شود. همچنین از مرکز تهران تا محمودآباد حدود ۲۱۳ کیلومتر معادل ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه، راه است. در این مقاله پس از آشنایی بیشتر با شهر محمودآباد، به بررسی تعدادی از نکات مهمی که هنگام خرید ویلا در محمودآباد باید در نظر بگیرید را بررسی می‌کنیم.

آشنایی با محمودآباد

شهرستان محمودآباد به‌دلیل طبیعت بکری آمیخته با جنگل و دریا و شالیزارهای سرسبز اطراف آن، هر ساله پذیرای گردشگران و مسافران زیادی بوده است. همچنین نهادهای دولتی و خصوصی ایرانی زیادی از جمله شرکت نفت نیز در شهر محمودآباد به بنای ویلاها و مراکز تفریحی زیادی پرداخته‌اند. برای آشنایی بیشتر با محمودآباد، آن را از دو جهت اقتصاد و منطقه‌بندی به‌صورت زیر بررسی کرده‌ایم:

 

اقتصاد محمودآباد

اقتصاد و منبع درآمد محمودآباد را چهار مورد زیر معرفی کرد:

1. سرمایه گذاری در محمودآباد:

 •  از آن‌جایی که تقاضای املاک و اراضی در شهرهای شمالی ایران از جمله محمودآباد بسیار بالاست، قیمت املاک نیز همواره به‌صورت تصاعدی در حال رشد است. بنابراین عده‌ زیادی از مردم کشور با خرید ملک و زمین، قصد سرمایه‌گذاری در این شهر را دارند که این باعث چرخش اقتصاد محمودآباد می‌شود.

2. کشاورزی:

 • زمین‌های حاصل‌خیز حوالی محمودآباد، زمینه‌ مناسبی برای کشاورزی و خصوصاً کشت برنج در این شهر فراهم کرده است و از آن‌جا که همواره تقاضای برنج‌های شمال بالا بوده است، این مورد نیز باعث گردش اقتصادی محمودآباد می‌شود.

3. ماهی‌گیری:

 •  در واقع ماهی‌گیری، پس از کشاورزی، شغل اصلی مردم شهرهای شمالی مانند محمودآباد است که از طریق آن کسب درآمد می‌کنند و باعث بهبود اقتصاد این شهر می‌شوند.

4. گردشگری:

 •  انسان‌ها بطور غریزی تمیل به حضور در طبیعت دارند، خصوصاً اگر بحث طبیعت بکر شهرهای شمالی ایران مطرح باشد. بنابراین وجود همیشگی گردشگران در محمودآباد، همواره باعث رونق اقتصادی این شهر می‌شود.

منطقه‌بندی محمودآباد

محدوده شهرستان محمودآباد دارای دو بخش است که شامل ۵ دهستان متشکل از ۹۱ روستا یا آبادی مسکونی است:

۱) بخش مرکزی:

 • دهستان اهلم‌رستاق جنوبی به مرکزیت روستای آزادمون با ۲۳ روستا و مساحت ۷۲ کیلومترمربع
 • دهستان اهلم‌رستاق شمالی به مرکزیت روستای کلوده با ۱۰ روستا و مساحت ۵/۵۴ کیلومترمربع
 • دهستان هرازپی غربی به مرکزیت روستای خط آهی با ۱۱ روستا و مساحت ۲۲ کیلومترمربع

۲) بخش سرخ‌رود:

 • دهستان دابوی شمالی به مرکزیت شهر سرخ‌رود با ۲۲ روستا و مساحت ۶۲ کیلومترمربع
 • دهستان هرازپی شمالی به مرکزیت روستای بیشه‌کلا با ۲۵ روستا و مساحت ۶۴ کیلومترمربع

چند نکته مهم مربوط به خرید ویلا در محمودآباد

به‌طورکلی نکات و فاکتورهایی که قبل از خرید ویلا در محمودآباد باید در نظر بگیرید به‌صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند:

- قیمت ویلا در محمودآباد

مهم‌ترین موضوع در خرید ویلا در محمودآباد قیمت آن است. زیرا شما باید متناسب با بودجه‌ای که برای آن در نظر گرفتید، اقدام به خرید ویلا کنید. به‌طور معمول قیمت ویلا در محمودآباد به عوامل زیر بستگی دارد:

 • قدمت ساخت (نوساز یا قدیمی)
 • معماری به‌کار رفته در آن (مدرن، معمولی، دوبلکس و…)
 • مصالح ساختمانی به‌کار رفته در آن
 • امکانات ویلا (استخر، محوطه‌ی بیرونی و…)
 • موقعیت منطقه‌ای آن در محمودآباد (ویلای جنگلی، ساحلی، شهرکی، مستقل)

از این رو با توجه به فاکتورهای ذکر شده، قیمت ویلا در محمودآباد می‌تواند از یک میلیارد تومان به بالا متغیر باشد. همچنین توجه داشته باشید که بسیاری از ویلاها را به‌صورت اقساط نیز می‌توانید خریداری کنید که این موضوع مهمی در تعیین قدرت خرید شماست.

- هدف از خرید ویلا در محمودآباد

نکته‌ بعد در خرید ویلا در محمودآباد، هدف شما از خرید آن است. هدف شما می‌تواند می‌تواند در یکی از دو دسته‌ زیر یا هردوی آنها باهم، قرار بگیرد:

 1. سرمایه‌گذاری در محمودآباد: به این معنا که با خرید ویلا و اجاره دادن آن به گردشگران، منبع درآمد و سرما‌گذاری برای خود ایجاد کنید.
 2. داشتن ویلای شخصی در محمودآباد: به این معنا که صرفاً جهت تفریح خود در سفر به محمودآباد، دارای یک ویلای شخصی باشید.

 

احتمالا زمانی که هدفتان صرفاً خرید ویلای شخصی در محمودآباد باشد، ممکن است با وسواس و دقت بیشتری به جزئیات و امکانات ویلا توجه کنید.

- موقعیت مکانی و منطقه‌ای ویلا

این مورد به معنای منطقه و محدوده‌ای است که ویلا در آن قرار گرفته است. انواع ویلا در محمودآباد به دو دسته‌ جنگلی و ساحلی تقسیم می‌شود و خود این دسته‌ها نیز شامل دو نوع ویلای شهرکی و مستقل می‌شوند. انتخاب هریک از این نوع ویلاها بستگی به سلیقه و هدف شما دارد، ضمن اینکه عموماً ویلاهای جنگلی و شهرکی به‌دلیل قرار گرفتن در حومه‌ی شهر، قیمت‌های پایین‌تری نسبت به دو نوع دیگر دارند و ویلاهای ساحلی متقاضی بیشتری دارند.

- امکانات ویلا

امکانات ویلا نیز از عوامل مهمی است که باید قبل از خرید ویلا در محمودآباد به آن توجه کنید و در نظر بگیرید که هرچه امکانات ویلا بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. امکانات ویلاهای محمودآباد می‌تواند شامل استخر، سونا، جکوزی، محوطه سبز، چند طبقه بودن آن، دزدگیرداشتن و غیره باشد.

- امنیت ویلا

در این خصوص باید گفت که معمولاً امنیت ویلاهای شهرکی در محمودآباد بیشتر از ویلاهای مستقل است، زیرا این ویلاها دارای نگهبان ۲۴ ساعته هستند. همچنین توجه کنید که تأمین امنیت و سایر هزینه‌های تعمیر و نگهداری ویلاهای مستقل مانند آب، برق و گاز همگی به عهده شماست.

- آب و هوای منطقه‌ای که ویلا در آن قرار گرفته است

به‌طور کلی آب و هوای محمودآباد معتدل و مرطوب است. اما در دسته‌بندی آب و هوای انواع ویلا می‌توان گفت که ویلاهای جنگلی در فصول گرم سال نسبت به ویلاهای ساحلی از آب‌وهوای بهتری برخوردار هستند.

- نوع ساختمان ویلا در محمودآباد

نوع ساختمان ویلاهای محمودآباد می‌تواند مدرن یا معمولی باشد. ضمن اینکه ویلاهای مدرن نوساز هستند و معمولاً مصالح مرغوبی در ساخت آنها به‌کار رفته است اما از طرفی قیمت بالاتری نیز نسبت به سایر ویلاها دارند. نکته‌ مهم دیگر این است که قیمت پایین ویلا ممکن است دلیلی بر مصالح نامرغوب به‌کار رفته در آن باشد که باید در این خصوص به آن دقت کنید. همچنین به استاندارهای موردنظر در ساخت ویلا نیز دقت کنید، به‌عنوان مثال نمای ویلا با توجه به باران‌خیزبودن شمال طراحی شده باشد.

- دسترسی ویلا به دریا و مراکز خدماتی

یکی از امتیازات مهمی که باید در خرید ویلا در محمودآباد در نظر بگیرید نحوه‌ دسترسی آن به دریا و مراکز خدماتی است. مثلا دقت کنید که مسیر رسیدن به مراکز خدماتی و دریا هموار باشد و راه رسیدن به آن کوتاه باشد. توجه کنید که معمولاً ویلاهای شهرکی دسترسی‌های خوبی در این زمینه دارند.

- دقت در معامله‌ی ویلا و انتخاب مشاور املاک مطمئن

در نهایت نکته‌ آخر این است که قبل از انجام معامله‌ خرید ویلا در محمودآباد، استعلامات لازم را بگیرید، از جمله بررسی مجوزهای قانونی، پروانه ساخت، سند ویلا و موارد دیگر. همچنین با تحقیق و مشورت با متخصصین حوزه‌ خرید ملک و ویلا در محمودآباد، از خرید و انتخاب خود اطمینان حاصل کنید.

 


به این مطلب امتیاز دهید
share
دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید

مطالب مرتبط

از قشنگی‌های خرید ویلا لب آب چه می‌دانید؟

در این مقاله به بررسی فواید سلامتی و مزایای خرید ویلا لب آب می‌پردازیم.

مشاوره خریدوفروش ویلا در امیرآباد چمستان

در این مقاله پس از آشنایی با موقعیت مکانی و جغرافیایی امیرآباد به بررسی مزایای خرید ویلا در این منطقه از چمستان در استان...

خرید ویلا در چمستان با سند به کمک مسترملک

اگر برای خرید ویلا در چمستان دچارترید شدید و نمی‌دانید که آیا در این منطقه املاک سنددار وجود دارند یا نه ما در این مقاله...

6 نکته برای فروش فوری ویلا در شمال

هنگامی‌که به دنبال فروش فوری ویلا در شمال هستید، با استخدام یک مشاور املاک شروع کنید تا بسیاری از فرآیندها را از طرف شما...

10 نکته مهم که باید برای ساخت آپارتمان مشارکتی بدانید

در این مقاله ضمن معرفی مزایای پروژه‌های ساخت آپارتمان مشارکتی باهم به بررسی نکات مهمی که باید در زمان عقد قرارداد آن توج...

popup

مشاوره میخوای؟ زنگ بزن