blogShape1

در این مطلب میخواهیم به شما بگوییم که یک زمین با بافت باغی باید چه ویژگی ها و خصوصیاتی داشته باشد. ...

زمین بافت باغی خوب چه ویژگی هایی دارد؟
پادکست این وبلاگ را بشنوید

زمین بافت باغی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

مدت مطالعه: 2 دقیقه

5 خصوصیت که قبل از خرید زمین بافت باغی باید به آن توجه کرد

زمین‌های کشاورزی به دو دسته زراعی و باغی تقسیم می‌شوند. زمین‌های بافت باغی که وسیع هستند در آن‌ها درخت کاشته می‌شود. برای شروع کاشت در زمین بافت باغی، باید طراحی باغ براساس نقشه‌ی مشخص آماده شود. برای این‌که بتوانید یک زمین مرغوب در بافت باغی خریداری کنید باید به خصوصیات زیر توجه کنید:

1) خاک: 

یکی از مولفه‌های مهم در زمین‌های بافت باغی، عمق خاک است. عمق خاک در نفوذ آب، ذخیره رطوبت، عمق ریشه درخت، جلوگیری از پوسیدگی و ایجاد قارچ نقش مهمی دارد. 

در زمین‌ با بافت باغی، که براساس شرایط آب‌وهوایی آن منطقه، می‌توان نوع خاصی از درخت را کاشت، باید به عمق خاک توجه ویژه‌ای شود. زیرا ریشه‌های درخت به‌ویژه میوه تا عمق 1 الی 3 متری در خاک نفوذ می‌کنند.

انتخاب خاک مناسب براساس نوع درخت متفاوت است، گروهی از درختان درخاک‌ عمیق و نم‌دار رشد می‌کنند و گروهی دیگر در زمین‌های گرم و خشک، برخی آهکی را می‌پسندند و برخی دیگر خاک سیلیسی. با این‌حال هر چه شرایط خاک بهتر باشد، کیفیت و مرغوبیت محصول نهایی بیشتر است.

2) آب‌وهوا:

نوسان و شدت باد در زمین باغی بسیار مهم است. بادهای غالب می‌توانند اثرات منفی مانند زخمی شدن میوه‌ها، افزایش ریزش میوه قبل از رسیدن، شکستگی درخت و... را به همراه داشته باشد. 

3) نور خورشید:

 تابش نور خورشید در زمین‌ با بافت باغی باید به‌گونه‌ای باشد که تمامی قسمت‌های درخت برای تولید گل و میوه، نور کافی دریافت کند. بهترین زمان برای بازدید از زمین باغی در ساعات تابش نور مستقیم خورشید است.

4) شیب زمین:

 در زمین‌های شیب‎‌دار رو به جنوب هوا زودتر گرم می‌شود و در نتیجه باعث گل‌دهی زود هنگام درخت شده و خطر سرمازدگی را می‌تواند به همراه داشته باشد. به‌همین خاطر برای کاشت درختانی که زود گل می‌کنند، مانند بادام، زردآلو و... باید درخت در شیب‌های شمالی کاشته شوند.

توجه داشته باشید اگر شیب زمین باغی زیاد باشد، نیاز به خاک‌برداری و ترازبندی با استفاده از ماشین‎‌های سنگین مانند بولدوزر خواهد داشت.

همچنین حداقل فاصله زمین باغی با جنگل باید 25 متر باشد.

5) تأمین آب:

 با این‌که برخی از درختان، توسط برف و باران آب نیاز خود را تأمین می‌کنند. اما برای خرید زمین در بافت باغی باید به تجهیزات آبیاری به‌ویژه در مواقع ضروری و کاشت درختان جوان دسترسی داشته باشید. 

 

 


به این مطلب امتیاز دهید
share

مطالب مرتبط

فروش زمین کشاورزی بدون سند

فروش زمین کشاورزی بدون سند یکی از رایج ترین روش های خرید و فروش زمین در دنیای امروز است که در ابتدا ممکن است ساده به نظر...

خرید و فروش زمین قولنامه ای

پیش از خرید و فروش زمین قولنامه ای از صحیح بودن موضوع مورد معامله اطمینان کامل حاصل نموده و سپس نسبت به مکتوب و امضا نمو...

نمونه قولنامه زمین مشاع

از نظر حقوقی نمونه قولنامه زمین مشاع، چه خرید زمین مشاع و چه فروش آن، یک عقد بیع به شمار می آید که بر اساس آن مالکیت یک ...

نحوه خرید زمین قولنامه ای

خرید ملک در کشور ما به دو صورت سند دار و قولنامه ای صورت می پذیرد. اگرچه خرید زمین سند دار مطمئن ترین روش معامله است، ام...

خرید زمین بهتر است یا ماشین؟

نوسانات قیمت در دنیای پر هیاهوی امروز موجب شده است که بسیاری از افراد در تصمیم گیری برای انتخاب مناسبترین بازار برای سرم...

میخوای بفروشی؟

رایگان ملک خودت رو به فروش برسون!