روستای کندلوس

روستای کندلوس

کندلوس روستایی بکر و زیبا در منطقه کجور است و از توابع نوشهر مازندران به شمار می‌رود. این روستا در دامنه کوه‌های البرز قرار دارد. به همین دلیل آب‌وهوای این منطقه ییلاقی است و مناظر سرسبز و هوای بسیار تمیز آن اولین نکاتی هستند که توجه شما را جلب میکند.


روستای کندلوس

کندلوس روستایی بکر و زیبا در منطقه کجور است و از توابع نوشهر مازندران به شمار می‌رود. این روستا در دامنه کوه‌های البرز قرار دارد. به همین دلیل آب‌وهوای این منطقه ییلاقی است و مناظر سرسبز و هوای بسیار تمیز آن اولین نکاتی هستند که توجه شما را به خود جلب می‌کنند.

این روستا یکی از تمیزترین روستاها در منطقه کجور است، زیرا در تمام نقاط آن سطل‌های زباله وجود دارد. علاوه بر این اهالی روستا نیز در حفظ نظافت و نکات بهداشتی مربوط به روستا بسیار تلاش می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از افراد با خرید ویلا در اطراف این منطقه، برای آرامش بسیار به کندلوس می‌روند.

کندلوس قدمت تاریخی دارد و در آن از دوران‌های قبل از میلاد، تمدن ایران قبل از اسلام و بعد از آن نیز نشانه‌هایی وجود دارد. این روستای تاریخی به نام میخ‌ساز نیز معروف است.

علت این نام وجود کولی‌هایی است که در زمان ناصرالدین شاه در این منطقه به کار مرتبط با فلزها مشغول بودند. از آن پس این پادشاه نام میخ‌ساز را روی این روستا قرار داد.

میخ‌ساز شامل چهار دهکده به اسامی کندلوس، میر کلا، گیل کلا و پیده است. از بین این چهار دهکده، کندلوس قدمت بسیار بیشتری دارد.

از جمله آثار دیدنی این روستا می‌توان موزه مردم شناسی و موزه گیاهان دارویی کندلوس را نام برد.

خانه‌های موجود درون کندلوس از گل ساخته شده‌اند و اهالی آن به کارهایی از جمله کشاورزی، خیاطی و نجاری مشغول هستند. البته باید گفت پیشینیان این روستا در قدیم در زمستان به تهیه و تولید ذغال نیز مشغول بودند که امروزه به دلیل قانون مراقبت از جنگل‌ها، افراد به دیگر شغل‌ها روی آوردند.

از جمله صنایع دستی کندلوس می‌توان به جوراب و دستکش‌های گلدار نمدمالی شده و پشمی، پارچه‌های پشمی چارخانه دستباف که ایزار نام دارد و جاجیم اشاره کرد.

برای رفتن به کندلوس، جاده کرج چالوس را تا 25 کیلومتر به چالوس سپری کنید. بعد از گذشت 5 کیلومتر از مرزن آباد، از دوراهی دوآب به سمت کجور بروید. در آن جا تابلوی کندلوس را مشاهده خواهید کرد.

از آن‌جایی که خانه‌های درون این روستا گلی هستند و امکانات رفاهی کمی برای گردشگران وجود دارد، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای استراحت و گذراندن شب، ویلاهایی را اجاره کنید یا بخرید که در نزدیکی این روستا قرار دارند.

 


به این جاذبه گردشگری امتیاز دهید

مکان های مرتبط

آبشار سیسنگان

آبشار سیسنگان یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر نور استان مازندران در شمال کشور است. این آبشار در یک پارک جنگلی به همین نام و در تنگه نهر رودبار واقع شده...

دیو چشمه

دیو چشمه، منطقه‌ای است که یکی از جاذبه‌های دیدنی اطراف نوشهر محسوب می‌شود و اجاره یا خرید ویلا در شمال به افراد اجازه می‌دهد از آن در طول سال بازدید...

منطقه ییلاقی کجور

یکی از این مناطق گردشگری استان مازندران که سالانه گردشگران زیادی را ترغیب به بازدید و اقامت در آن می‌کند، منطقه ییلاقی کجور است. تمام کسانی که ویلا در شمال...

دریاچه فراخین

ین دریاچه در شمال ایران و در استان مازندران قرار دارد. برای دیدن این دریاچه و لذت بردن از زیبایی‌های آن باید از جاده چالوس عبور کنید و مسیری پوشیده...

popup

مشاوره میخوای؟ زنگ بزن