راهکار هایی برای تشخیص یک زمین در بافت مسکونی آموزش زمین
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

راهکار هایی برای تشخیص یک زمین در بافت مسکونی

یکی از سوالاتی که بیشتر خریداران زمین آن را مطرح میکنند این است که «چگونه بفهمیم یک زمین در بافت مسکونی قرار دارد؟» در هنگام خرید زمین، بعضی از مشاورین املاک از بافت زمین مورد نظر در منطقه خبر دارند و میتوانند مشتری را راهنمایی کنند، اما بهترین گزینه برای رسیدن به پاسخ استفاده از طرح هادی است.

طرح هادی - آقای ملک

طرح هادی در تاریخ 12/10/1378، توسط هیأت دولت و براساس آئین نامه نحوه ی بررسی و تصویب طرح های توسعه عمران محلی، ناحیه ای، منطقه ای، ملی، مقررات شهرسازی و معماری کشور به تصویب رسیده است. در طرح هادی، فاکتور های مهمی از قبیل ساماندهی زمین، اصلاح بافت، میزان و مکان گسترش زمین در آینده و نحوه ی استفاده از زمین، و نوع بافت مانند مسکونی، تولیدی، تجاری، کشاورزی و... مشخص میشود.

در واقع در طرح هادی، نه تنها بافت زمین مورد نظر مشخص میشود، بلکه بدین معنا خواهد بود که این زمین در محدوده مجاز ساخت و ساز است و جواز ساخت و پروانه ساختمانی برای آن صادر میشود. اگر خریدار زمینی را خریداری کنند که در داخل طرح هادی نباشد، نمیتواند مجوز ساخت و پروانه ساختمانی بگیرید در نتیجه هم بنا ساخته شده در آن زمین در معرض تخریب شهرداری یا دهیاری قرار دارد، هم مشکلات عدیده قانونی را در پی خواهد داشت.

بافت مسکونی - آقای ملک

برای اینکه مطمئن شوید یک زمین در بافت مسکونی قرار دارد. ابتدا باید نقشه طرح هادی را از دهیاری یا شهرداری منطقه موردنظر تهیه کنید. همچنین برای خرید زمین های موقوفه ابتدا باید به اداره موقوفه و سپس به شهرداری مراجعه کنید. هر چند که پرس و جو و تحقیق محلی نیز میتواند بافت زمین موردنظر را مشخص سازد، اما بهتر است که حتماً به شورای روستا، دهیاری و در نهایت به شهرداری مراجعه کنید.

گرفتن مشاوره از کارشناسان معتبر، راهکار دیگری است که نه تنها نوع بافت زمین موردنظر را مشخص میکنند، بلکه خریدار میتواند تمامی مراحل خرید را به راحتی و با خیال آسوده پشت سر بگذارد. پس قبل از آن که پای معامله زمین بنشینید و آن را نهایی کنید، با مشاورین باسابقه و حرفه ای آقای ملک تماس بگیرید.


به این مطلب امتیاز دهید
مطالب مرتبط