آتشکده آمل

آتشکده آمل

آتشکده آمل یا آرامگاه آل رسول، یکی از تاریخی ترین و دیدنی ترین مکان ها در شهر آمل استان مازندران است. این آتشکده که از سال 1354 به عنوان یکی از آثار ملی در ایران به ثبت رسیده است.


آتشکده آمل

آتشکده آمل؛ یادگاری برجای مانده از ساسانیان

در میان تمامی جاذبه های طبیعی شمال ایران، باید به جاذبه های توریستی این شهرها نیز اشاره کنیم. افراد بسیاری در کشور وجود دارند که بی نهایت به بازدید از آثار باستانی و برجای مانده از زمان های گذشته علاقه مند هستند. برای این دسته از افراد بدون تردید بازدید از آتشکده آمل می تواند هیجان انگیز و به یاد ماندنی باشد. 

آتشکده آمل یا آرامگاه آل رسول که از دوره ساسانی برجای مانده است، در سال 1354 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد. این آرامگاه شکل معماری زیبا و خاصی داشته و شبیه به برج های بلند اما با وسعتی کمتر است. قسمت فوقانی بدنه آن با مقرنس های تزیینی ساخته شده است، در حالی که از بدنه چهارگوش برخوردار است. 

گنبد آتشکده آمل نیز به صورت چهارگوش بوده و این اثر یکبار بر اثر زلزله تخریب شده است. اما مجددا بازسازی شده و با نمای زیبای خود به عنوان منطقه ای گردشگری در شهرستان آمل استان مازندران شناخته می شود. می توان در کنار جاهای دیدنی مازندران، این آرامگاه تاریخی را نیز در نظر داشت. بدون شک بازدید از آثار تاریخی نیز همچون مکان های طبیعی جذابیت های خاص خود را در پی خواهد داشت. 

آتشکده آمل

دلایل بازدید از آتشکده آمل

مسلما هر شخصی برای این که بخواهد از مکان های تاریخی دیدن کند، دلایل خاص خود را خواهد داشت. اما زمانی که صحبت از آرامگاه آل رسول می شود، باید بگوییم این بنا در نوع خود دارای معماری خاصی بوده و از جذابیت بی نظیری برخوردار است. از سوی دیگر درون این آتشگاه به شکل زیبایی تزیین شده و می تواند برای تاریخ دوستان بسیار خوشایند باشد. 

کافیست برای بازدید از آتشکده آمل در این شهر، به سمت محله پایین بازار حرکت کنید. پس از گذشتن مدت زمان کوتاهی از پیاده روی می توانید در دل این محله با بنای چهارگوش قدیمی اما مزین شده ای مواجه شوید که فوق العاده زیبا و دیدنی است. بهتر است در کنار مکان های طبیعی، از جاذبه های توریستی شمال ایران نیز بازدید کنید تا جذابیت سفر شما بیشتر شود. 


به این جاذبه گردشگری امتیاز دهید

مکان های مرتبط

پارک جنگلی میرزا کوچک خان

پارک جنگلی میرزا کوچک خان که در کیلومتر 18 جاده آمل قرار گرفته است، دومین پارک بزرگ جنگلی در استان مازندران به شمار می رود. این پارک جنگلی زیبا و...

چشمه آبگرم رینه

چشمه آب گرم رینه که در نزدیکی شهر رینه واقع شده است، یکی از مکان های تفریحی و گردشگری در استان مازندران به شمار می رود. بیشتر مسافرانی که علاقه...

جنگل الیمستان

جنگل الیمستان جنگل مه آلود و رویایی در است که توجه بسیاری از طبیعت دوستان را به خود جلب کرده است. این جنگل که در 52 کیلومتری شهرستان آمل و...

آتشکده آمل

آتشکده آمل یا آرامگاه آل رسول، یکی از تاریخی ترین و دیدنی ترین مکان ها در شهر آمل استان مازندران است. این آتشکده که از سال 1354 به عنوان یکی...

popup

مشاوره میخوای؟ زنگ بزن