جاذبه های گردشگری آمل

شهر آمل را باید عروس شهرهای استان مازندران به شمار آوریم. زیرا در این شهر نه تنها جاذبه های توریستی، بلکه جاذبه های طبیعی بسیار زیادی نیز وجود دارد که هر یک زیبایی و جذابیت خاص خود را دارند. آمل شهری دیدنی و منحصر به فرد برای مسافرانی است که قصد تفریح و استراحت در شمال ایران را دارند.

پارک جنگلی میرزا کوچک خان؛ بهترین انتخاب برای پیاده روی

همیشه پیاده روی در دل طبیعت و جنگل روح انسان را به بازی می گیرد. اما اگر پارک جنگلی از امکانات رفاهی مطلوبی برخوردار باشد، مسلما این پیاده روی نیز لذت بیشتری به انسان خواهد داد. پارک جنگلی میرزا کوچک خان که در کیلومتر 18 جاده آمل به سمت تهران قرار دارد، یکی از بهترین پارک های جنگلی برای استراحت و پیاده روی به شمار می رود. 

بیشتر مسافرانی که خسته از رانندگی قصد دارند در میانه راه کمی به استراحت بپردازند، پارک جنگلی میرزا کوچک خان را انتخاب می کنند. زیرا این پارک جنگلی با داشتن جنگل های انبوه و امکانات رفاهی بهترین محل برای یک استراحت کوتاه مدت است. البته برخی از مردم کشور که به مکان های بکر استان مازندران علاقه مند هستند، چند روزی را در این پارک به تفریح می پردازند.

پارک میرزا کوچک خان در نزدیکی شهرهای آمل و بابل قرار داشته و رودخانه هراز که در سمت شرقی این پارک قرار دارد، جذابیت آن را بیشتر کرده است. به همین دلیل می توانیم این پارک جنگلی را نیز یکی از جاذبه های گردشگری شمال ایران به شمار آوریم.

پارک جنگلی میرزا کوچک خان

امکانات رفاهی موجود در پارک جنگلی میرزا کوچک خان

تمامی پارک های جنگلی که به عنوان جاهای دیدنی مازندران شمال شناخته می شوند، از امکانات رفاهی مطلوبی برخوردار هستند. اما در این میان برخی از پارک های جنگلی امکانات بیشتری را برای مسافران در نظر گرفته اند. پارک میرزا کوچک خان به عنوان دومین پارک بزرگ در استان مازندران، از رستوران و قهوه خانه، آلاچیق، جایگاه اسب سواری، اجاق، آب آشامیدنی و … برخوردار است.

می توان در پارک جنگلی میرزا کوچک خان علاوه بر تفریح، از جاذبه های گردشگری شمال غرب ایران همچون جاده جنگلی پارک، هزار پله، چشمه آب سرد، جنگل های انبوه، درختان میوه، مرتع جنگلی، آبشار ماهان و مکان های دیگر بازدید نمود. این پارک رویایی انتخابی عالی برای دوستداران طبیعت به شمار می رود. تا بتوانند ساعت ها در آنجا قدم زده و از طبیعت فوق العاده دیدنی آن لذت ببرند. 

چشمه آب گرم رینه؛ لذت بخش و دیدنی

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چشمه های آب گرم چه ویژگی دارند و چرا از خواص درمانی آنها زیاد صحبت می شود؟ تنها زمانی می توانید این سوال را در ذهن خود پاسخ دهید، که در سفر به شمال از چشمه آب گرم رینه دیدن کنید. این چشمه آب گرم از مهمترین چشمه هایی است که به دلیل خواص درمانی مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند. 

در اصل باید بگوییم در میان تمامی جاهای دیدنی مازندران در پاییز، چشمه آب گرم رینه بسیار لذت بخش خواهد بود. این چشمه طبیعی و جوشان را می توانیم یکی از مکان های بکر استان مازندران به شمار آوریم. در اصل مسافرانی که به گردشگری در کنار حفظ سلامتی خود اهمیت می دهند، ترجیح می دهند در سفر به استان های شمالی از این جاذبه های طبیعی بازدید کنند. 

نکته جالب این است که شاید بسیاری از مردم استان مازندران در مورد چشمه آب گرم رینه و دیگر جاذبه های طبیعی شمال ایران اطلاعی نداشته باشند. از این رو به شهرهای دیگر سفر می کنند تا از امکانات آنها همچون چشمه آب گرم بهره مند شوند. در حالی که کافیست کمی شهرها و روستاهای استان خود را جستجو کنند، تا به زیباترین مکان های توریستی برسند. 

چشمه آب گرم رینه

مسیر رسیدن به چشمه آب گرم رینه

برای این که بتوانید به این چشمه درمانی برسید، کافیست از جاده هراز حرکت خود را آغاز کنید. پس از آنکه امام زاده هاشم، رودهن، آبعلی و بومهن را پشت سر گذاشتید، به آب اسک خواهید رسید. می توانید 3 کیلومتر جلوتر تابلوی رینه را مشاهده کرده و از چشمه آب گرم این شهر بازدید نموده و حتی از آن استفاده کنید. 

بهتر است برای سفر به شهرهای شمال و بازدید از جاذبه های توریستی شمال ایران، تنها به جاذبه های طبیعی آن توجه نکنید. شما میتوانید با استفاده از چشمه آب گرم رینه در این سفر از خواص درمانی چشمه برخوردار شوید و سلامت خود را تضمین کنید. پس با سفر به شمال ایران، علاوه بر جاذبه های دیدنی آن، از خواص درمانی چشمه آب گرم نیز بهره مند شوید.  

 

جنگل الیمستان؛ جنگل مه آلود مازندران

در میان جاذبه های توریستی شمال ایران، باید به جنگل الیمستان به عنوان یکی از مکان های پرطرفدار اشاره کنیم. می توانید در این جنگل مه آلود و دیدنی، درختان سربه فلک کشیده را با لذت تماشا کنید. مهمترین مزیت سفر به استان های شمالی و گردش در دل طبیعت، استفاده از فضای سبز و آرامشی است که در این استان ها وجود دارد.

می توان به دور از آلودگی شهرهای بزرگ از جاذبه های گردشگری شمال ایران بازدید نموده و نهایت لذت را برد. تورهای گردشگری زیادی از سراسر کشور جنگل الیمستان را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند. زیرا این جنگل رویایی از جذابیت های طبیعی فوق العاده ای برخوردار است و می تواند منطقه ای دیدنی در شمال ایران برای مسافران باشد. 

جنگل الیمستان که در کیلومتر 20 جاده هراز و در نزدیکی روستای الیمستان واقع شده است، در اصل بخشی از جنگل های هیرکانی در ایران به شمار می رود که در سازمان جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده اند. در اولین دیدار از ای جنگل می توانید قله دماوند را که در انبوهی از درختان سرسبز و جذاب احاطه شده است، مشاهده کنید. در واقع باید بگوییم یکی از بهترین جاهای دیدنی شمال در زمستان و تابستان، این جنگل رویایی است. 

جنگل الیمستان

جاذبه های گردشگری اطراف جنگل الیمستان

مهمترین مسئله ای که منجر می شود تا مسافران از اقصی نقاط کشور استان مازندران را برای سفر انتخاب کنند، فضای سرسبز و زیبای این استان است. اما الیمستان که از آن با نام طلای سبز یاد می شود، یکی از جنگل های رویایی و البته خوف انگیز در دل استان مازندران است. علت خوف انگیز بودن این جنگل همیشه در مه بودن درختان آن است. 

می توانید در جنگل الیمستان با انبوه درختان مواجه شوید و از طبیعت بکر این منطقه لذت ببرید. علاوه بر آن می توانید در این منطقه به جنگل نوردی، دوچرخه سواری، عکاسی با اسب ها و طبیعت، بازدید از نقش پای رستم، بازدید از مکان بکر قلاردن، فتح قله الیمستان و … نیز بپردازید. تنها کافیست 52 کیلومتر از شهرستان آمل دور شوید تا به روستای الیمستان برسید. در این روستا با جنگل رویایی خود مواجه خواهید شد. 

آتشکده آمل؛ یادگاری برجای مانده از ساسانیان

در میان تمامی جاذبه های طبیعی شمال ایران، باید به جاذبه های توریستی این شهرها نیز اشاره کنیم. افراد بسیاری در کشور وجود دارند که بی نهایت به بازدید از آثار باستانی و برجای مانده از زمان های گذشته علاقه مند هستند. برای این دسته از افراد بدون تردید بازدید از آتشکده آمل می تواند هیجان انگیز و به یاد ماندنی باشد. 

آتشکده آمل یا آرامگاه آل رسول که از دوره ساسانی برجای مانده است، در سال 1354 به عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد. این آرامگاه شکل معماری زیبا و خاصی داشته و شبیه به برج های بلند اما با وسعتی کمتر است. قسمت فوقانی بدنه آن با مقرنس های تزیینی ساخته شده است، در حالی که از بدنه چهارگوش برخوردار است. 

گنبد آتشکده آمل نیز به صورت چهارگوش بوده و این اثر یکبار بر اثر زلزله تخریب شده است. اما مجددا بازسازی شده و با نمای زیبای خود به عنوان منطقه ای گردشگری در شهرستان آمل استان مازندران شناخته می شود. می توان در کنار جاهای دیدنی مازندران، این آرامگاه تاریخی را نیز در نظر داشت. بدون شک بازدید از آثار تاریخی نیز همچون مکان های طبیعی جذابیت های خاص خود را در پی خواهد داشت. 

آتشکده آمل

دلایل بازدید از آتشکده آمل

مسلما هر شخصی برای این که بخواهد از مکان های تاریخی دیدن کند، دلایل خاص خود را خواهد داشت. اما زمانی که صحبت از آرامگاه آل رسول می شود، باید بگوییم این بنا در نوع خود دارای معماری خاصی بوده و از جذابیت بی نظیری برخوردار است. از سوی دیگر درون این آتشگاه به شکل زیبایی تزیین شده و می تواند برای تاریخ دوستان بسیار خوشایند باشد. 

کافیست برای بازدید از آتشکده آمل در این شهر، به سمت محله پایین بازار حرکت کنید. پس از گذشتن مدت زمان کوتاهی از پیاده روی می توانید در دل این محله با بنای چهارگوش قدیمی اما مزین شده ای مواجه شوید که فوق العاده زیبا و دیدنی است. بهتر است در کنار مکان های طبیعی، از جاذبه های توریستی شمال ایران نیز بازدید کنید تا جذابیت سفر شما بیشتر شود. 

دشت لار مازندران؛ دشت بکر و طبیعی ایران

از سال 1354 تاکنون محلی در استان مازندران به نام پارک ملی لار یا دشت لار شناخته می شود. این دشت رویایی با چشم انداز زیبایی که دارد، یکی از بهترین جاهای دیدنی مازندران به شمار می رود. بیشتر مسافرانی که به طبیعت گردی علاقه مند هستند پارک ملی لار را برای اقامت چند روزه خود در این استان انتخاب می کنند.

در اصل باید بگوییم تنوع پوشش گیاهی و جانوری دشت لار منجر شده است تا مسافران از سر کنجکاوی این منطقه را برای تفریح انتخاب کنند. می توان در این پارک ملی و زیبا پرندگان و جانوران متنوعی همچون کبک، پلنگ، گرگ، عقاب، درنا، خرس قهوه ای، خفاش، روباه، خرگوش، بز کوهی و … را مشاهده کرد. 

البته لازم به ذکر است این منطقه در کنار تمام زیبایی های طبیعی که دارد، جاذبه های گردشگری دیگری را نیز در خود جای داده است. به همین دلیل دشت لار را به عنوان یکی از جاذبه های توریستی شمال ایران معرفی می کنند. می توان در این منطقه دریاچه سد لار و دریاچه دیو آسیاب را نیز مشاهده کرد. البته دشت شقایق آن را نیز نباید نادیده گرفت. زیرا زیبایی آن جلوه خاص دیگری دارد. 

دشت لار

بهترین زمان سفر به دشت لار

در میان جاهای دیدنی مازندران در تابستان باید نام این دشت رویایی را بگنجانیم. پس بهترین زمان برای سفر به پارک ملی لار در استان مازندران، فصل تابستان است. تا بتوان گل های زیبای شقایق را در دشت مشاهده کرد و از آنها لذت برد. می توان از مسیرهای مختلف به سمت این دشت حرکت کرد. اگر از سمت لواسان تمایل دارید به این دشت سفر کنید، کافیست مسیر روستای ایرا را آغاز کرده و از سمت ورودی جنوبی این دشت وارد آن شوید.

در حالی که از سمت جاده آبعلی نیز می توانید برای رفتن به دشت لار سفر خود را آغاز کنید. کافیست از سه راهی پلور به سمت ورودی پاسگاه محیط بانی دلیچای حرکت کنید تا از سمت ورودی شرقی این پارک ملی خودتان را به آنجا برسانید. 

 

پارک جنگلی هلومسر؛ جنگل درختان سربه فلک کشیده

آمل را باید عروس شهرهای استان مازندران به شمار آوریم که زیبایی های آن چشم هر بیننده ای را به خود خیر می کند. در میان مکان های دیدنی و جاذبه های توریستی شمال ایران و شهر آمل، باید به پارک جنگلی هلومسر اشاره کنیم. این پارک جنگلی در ابتدای ورودی جاده آمل به سمت امام زاده عبدالله قرار گرفته است و از این رو مسافران به راحتی می توانند به آن دسترسی داشته باشند. 

در واقع باید بگوییم پارک جنگلی هلومسر به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شمال کشور ایران، به دلیل داشتن 67 هکتار مساحت، یکی از پارک های جنگلی بزرگ در استان مازندران به شمار می رود. این پارک جنگلی از امکانات رفاهی مطلوبی برخوردار بوده و انتخابی عالی برای تفریح و گردش در استان مازندران به شمار می رود. می توان چند ساعت یا چند روز را در این پارک جنگلی به تفریح پرداخت و اقامت گزید. تا از دیگر جاهای دیدنی مازندران در شهر آمل نیز بازدید کرد. 

پارک جنگلی هلومسر

جاذبه های دیدنی پارک جنگلی هلومسر

بدون تردید در هر پارک جنگلی بیشترین جاذبه ای که می تواند انسان را به سمت خود جذب کند، نوع پوشش گیاهی آن پارک است. در پارک هلومسر می توانید تنوع بالایی از درختان و پوشش گیاهی را مشاهده کنید و از دیدن این همه زیبایی نهایت لذت را ببرید. در این پارک آلاچیق های مناسبی وجود دارد و با داشتن کافی شاپ، نمازخانه و وسایل مناسب برای بازی کودکان، انتخاب مناسبی برای یک استراحت چند ساعته خواهد بود. 

اگر تمایل دارید از جاذبه های طبیعی شمال ایران با لذت بازدید نمایید، بهتر است خودتان را برای سفر به آمل آماده کنید. می توانید در این شهر دیدنی که فاصله کوتاهی با تهران دارد، مکان های دیدنی بسیاری را مشاهده کنید. پارک جنگلی هلومسر یکی از این مکان های گردشگری در آمل است که از اقصی نقاط ایران مسافران برای تفریح این منطقه را انتخاب می کنند. تا به استراحت و تفریح بپردازند. 

دریاچه ساهون؛ زیباترین دریاچه شهر آمل

سفر به دل طبیعت در هر فصلی از سال لذت بخش است. برخی از انسان ها طبیعت زمستان را دوست دارند و برخی دیگر ترجیح می دهند تابستان را برای سفر انتخاب کنند. اما در این میان سفر به استان مازندران در هر فصلی جذابیت های خاص خود را دارد. می توان در این سفر از مکان های دیدنی بسیاری همچون دریاچه ساهون بازدید نمود. این دریاچه جذاب و دیدنی که در آمل قرار دارد، یکی از جاهای دیدنی مازندران به شمار می رود. 

دریاچه ساهون در دامنه کوه دماوند واقع شده است و بهترین انتخاب برای طبیعت گردی است. این دریاچه دارای مساحت 1000 هکتاری بوده و در زمان های گذشته از آب بیشتری برخوردار بود. اما در گذر زمان و فعالیت های نامناسب انسانی، آب این دریاچه کم شده و به مرداب تبدیل شده است. با این وجود همچنان زیبایی خود را حفظ کرده و می تواند محلی رویایی برای استراحت و تفریح خانوادگی به شمار رود. 

دریاچه ساهون آمل

نحوه دسترسی به دریاچه ساهون

دریاچه زیبا و دیدنی ساهون که در اصل در روستای نوا از توابع شهر آمل قرار دارد، از جمله جاذبه های گردشگری شمال ایران به شمار می رود. این دریاچه در دامنه جنوب غربی دماوند واقع شده و از سمت به کوه خورتاب منتهی می شود. به صراحت می توانید این دریاچه را یکی از جاهای دیدنی مازندران در پاییز به شمار آوریم. البته مکان های دیدنی بسیاری در شمال ایران است که می تواند محلی مطلوب برای تفریح باشد.

اما از آنجایی که اطراف دریاچه ساهون پوشیده از مراتع سرسبز است، این منطقه خاص و دیدنی شده است. سمت شرق این دریاچه قله پاشوره و مراتع سرسبز قرار دارند در حالی که از سمت غرب می توان به روستاهای نیاک، کندلو و کنارانجام رسید. بهترین مسیر برای رسیدن به این دریاچه، در پی گرفتن جاده هراز است. پس از 75 کیلومتر رانندگی، به جاده فرعی نوا خواهید رسید که به روستای نوا منتهی می شود. می توانید این مسیر را در پیش گیرید تا به دریاچه دیدنی ساهون برسید. 

 

منطقه گل زرد پلور؛ رویایی ترین دشت آمل

روستای پلور که از توابع بخش لاریجان شهر آمل است، در دل خود دشتی پر از گل های زرد و رویایی جای داده است. منطقه گل زرد در روستای پلور یکی از مکان های دیدنی و جاذبه های توریستی شمال ایران شناخته می شود. این منطقه کوهستانی تابستان های بهاری دارد و از این رو مسافران زیادی برای تفریح و گردش این روستا را انتخاب می کنند. در واقع دشت گل زردی که در پلور قرار دارد، رویایی ترین دشت در شهر آمل است. 

روستای پلور در ارتفاع 23 هزار متری از سطح دریا قرار دارد و به همین دلیل از آب و هوای خنک و ییلاقی برخوردار است. این منطقه بهترین جای شمال در تابستان است که می توان آن را انتخاب کرد. زیرا در فصل های دیگر همچون زمستان و پاییز از هوای سردی برخوردار بوده و جذابیت آن به اندازه تابستان نخواهد بود. در فصل بهار که برف ها آب میشوند، گل های وحشی زرد رنگی در منطقه گل زرد می رویند که زیبایی منحصر به فردی به این منطقه می بخشند. 

منطقه گل زرد

بهترین فصل سفر به منطقه گل زرد

برای این که بتوانید زیبایی گل های زرد را در منطقه پلور شهر آمل مشاهده کنید، بهتر است فصل بهار و ماه اردیبهشت را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید. در فصل اردیبهشت درختان در پلور شکوفه می دهند و گل های زردی سراسر دشت را فرا می گیرند. پس از پایان این فصل می توانید در اواخر خرداد ماه با رویش گل های زرد شقایق در این منطقه مواجه شوید. 

منطقه گل زرد همیشه سرشار از گل های زرد است. از این رو می توانید در هر زمان که بخواهید به این روستا سفر کنید. این منطقه دیدنی که از جمله جاذبه های طبیعی شمال ایران به شمار می رود، در حاشیه جاده هراز قرار دارد و به دلیل گل های زردی که دارد به این نام شهرت یافته است. اگر مایل به دیدن زیبایی های این منطقه هستید، کافیست مسیر حرکت خود را از سمت جاده هراز به سمت روستای پلور تغییر دهید. 

چشمه آب گرم بلیران؛ گرم در محیطی سرد

تمامی شهرستان ها و روستاهای استان مازندران از نظر طبیعت دارای مکان های دیدنی و متنوعی هستند. از این رو در میان دیگر استان های شمال، این استان بیشترین مسافر را به سمت خود جذب می کند. یکی از جاهای دیدنی مازندران، چشمه آب گرم بلیران در فاصله 15 کیلومتری شهر آمل است. روستای بلیران که در دل جنگلی سرسبز و طبیعی قرار گرفته است، چشمه آب گرم فوق العاده دیدنی دارد. 

چشمه آب گرم بلیران در نزدیکی روستای بلیران در بخش سردشت آمل و جاده قدیم آمل به سمت بابل قرار گرفته است. این چشمه از سمت جنوب به کوه چلاو و جنگ های سرسبز اطراف کوه منتهی می شود و از شمال به روستای کمدره متصل است. در حالی که از سمت غرب به کوه و جنگل منتهی شده و از سمت شرق نیز به جنگل و رودخانه منتهی می شود. 

جمعیت روستای بلیران که چشمه آب گرم دیدنی در آن واقع شده است، 140 نفر است. از آنجایی که مردم این منطقه بیشتر به کشاورزی و دامداری می پردازند، مسافران می توانند بیشترین مکان های بکر استان مازندران را در این منطقه مشاهده کنند. کافیست برای بازدید از جاهای دیدنی مازندران در تابستان شهر آمل را انتخاب کنید و از بازدید دیدنی های این منطقه لذت ببرید. 

چشمه آب گرم بلیران

بهترین مسیر دسترسی به چشمه آب گرم بلیران

برای این که بتوانید از جاذبه های گردشگری شمال ایران به خوبی دیدن کنید، لازم است تجهیزات لازم را برای جنگل نوردی و پیاده روی با خود به همراه داشته باشید. زیرا در کنار تمامی دیدنی های استان مازندران لازم است کمی زمان صرف کرده و پیاده روی کنید. بهتر است در بازدید از روستای بلیران حتما به چشمه آب گرم آن که در واقع لقب خواهرخواندگی با چشمه های مشابه خود در ایتالیا را دریافت کرده است، بزنید. 

در کنار چشمه آب گرم بلیران شما می توانید از دیگر جاذبه های توریستی شمال ایران همچون آثار تاریخی روستای بلیران همچون قلعه اردشیرون و قلعه هلیا نیز دیدن کنید. 

دریاچه دوخواهران؛ محصور شده در دل کوه

شمال ایران همیشه با جاذبه های توریستی و گردشگری که داشته است، محلی مطلوب برای مسافرت بوده است. اما در این میان برخی از جاذبه های طبیعی شمال ایران وجود دارند که می توانند چشم را به خود خیره کنند. دریاچه دوخواهران در آمل، یکی از این مکان های طبیعی و فوق العاده دیدنی است که به دلیل داشتن طبیعت بکر و سرسبز، محلی مطلوب برای تفریح و استراحت به شمار می رود. 

می دانیم که شهر آمل جاذبه های توریستی و گردشگری زیادی را در خود جای داده است. در میان تمامی این جاذبه ها، باید به یکی از بهترین جاهای دیدنی مازندران یعنی دریاچه دوخواهران اشاره کنیم. این دریاچه هر ساله در فصل تابستان بیشترین مسافر را به سمت خود جذب می کند و از آنجایی که در نزدیکی خود هتل های زیبایی دارد، مسافران ترجیح می دهند چند روزی را در این منطقه اسکان نمایند. 

در واقع باید بگوییم دریاچه دیدنی دوخواهران نمونه ای از جاذبه های توریستی شمال ایران است که با وجود زیبایی خود و طبیعت بکر اطراف، توجه طبیعت دوستان را به راحتی به سمت خود جلب می کند. 

دریاچه دوخواهران

زیبایی های اطراف دریاچه دوخواهران

اصولا در دامنه های کوه دماوند مکان های دیدنی و زیبای بسیاری وجود دارد. اما از میان تمام مکان های دیدنی مازندران در حاشیه قله دماوند، باید به دریاچه رویایی و جذابی اشاره کنیم که به دوخواهران شهرت دارد. اطراف این دریاچه را کوهستان هایی پوشیده از برف فراگرفته است و زمستان های این منطقه را سرد کرده است. در حالی که باید بگوییم این منطقه بهترین جای شمال در تابستان است. 

برای این که بتوانید دریاچه دوخواهران را از نزدیک مشاهده نمایید، لازم است مسیر پرفراز و نشیبی را سپری کنید. با طی کردن بیش از نیمی از جاده هراز، به دوراهی پنجاب خواهید رسید. در این دوراهی باید مسیر خاکی که به سمت روستای پنجاب حرکت می کند را انتخاب نموده و پس از گذشتن از پلی که بر روی رودخانه جاری در مسیر ساخته شده است، به سمت دشت دریوک حرکت کنید. 

این مسیر را همچنان ادامه دهید و به سمت جنوب دشت حرکت کنید تا به قله لهرا برسید. پس از گذشتن از این قله می توانید قله دوخواهران که در زیر آن دریاچه دیدنی دوخواهران قرار دارد را مشاهده کنید. 

 

آبشار برجی کلا؛ دیدنی ترین آبشار مازندران

طبیعت فوق العاده زیبای استان مازندران همیشه توجه مسافران و مردم ایران را به خود جلب کرده است. به همین دلیل نیز بسیاری از مردم کشور ترجیح می دهند ایام تعطیلات خود را به شمال سفر کرده و از جاهای دیدنی مازندران بازدید نمایند. آبشار برجی کلا یکی از جاذبه های طبیعی شمال ایران است که در شهرستان آمل و در دره چلاو قرار دارد. این آبشار به دلیل زیبایی خاصی که دارد، می تواند محلی مناسب برای تفریح و گردش در دل طبیعت باشد. 

آبشار برجی کلا دارای 4 آبشار است که سه آبشار آن به صورت پله ای بر بلندای کوه قرار دارند و ارتفاع هر یک به 7 متر می رسد. اما آبشار چهارم از دیگر آبشارها مرتفع تر بوده با داشتن 23 متر ارتفاع، در انتهایی ترین مسیر آبشار قرار دارد. این آبشار دیدنی به حوضچه بزرگی می ریزد و فضای لذت بخشی را در تابستان به وجود می آورد. به همین دلیل یکی از جاهای دیدنی مازندران در تابستان، برجی کلا و آبشار فوق العاده آن است. 

آبشار برجی کلا

مسیر دسترسی به آبشار برجی کلا

برای این که بتوانید آبشار رویایی برجی کلا را از نزدیک مشاهده کنید، لازم است در جاده هراز پیش روید. از سمت آمل به سمت تهران، 25 کیلومتر را طی کنید تا به پل منگل برسید. در سمت چپ این پل جاده فرعی وجود دارد که باید 15 کیلومتر از آن را طی کنید. در انتهای این مسیر می توانید به منطقه دیدنی و زیبای چلاو برسید که آبشار رویایی برجی کلا در آنجا قرار دارد. 

می توانید در کنار بازدید از آبشار برجی کلا، از جاذبه های دیگری همچون مکان های بکر استان مازندران نیز دیدن کنید. زیرا طبیعت مازندران به هیچ عنوان دستخوش تغییر نشده و می تواند از بکرترین مکان های روی زمین باشد. کافیست با تمام انرژی که دارید در امتداد این آبشار پیاده روی کنید و از دیدن مکان های طبیعی و لذت بخش آن به هیجان آیید. 

موزه تاریخ آمل؛ عمارت قدیمی با آثار باستانی

شاید تصور کنید با سفر به استان مازندران، ملزم هستید تنها از مکان های بکر استان مازندران دیدن کنید. زیرا در این شهر جاذبه های توریستی و باستانی وجود ندارد. اما باید بگوییم این تصور غلط است. می توانید در شهر آمل با مکان ها و جاذبه های توریستی بسیاری مواجه شوید که بسیار دیدنی و خاص هستند. موزه تاریخ آمل یکی از این جاذبه های توریستی شمال ایران به شمار می رود که در آن آثار باستان شناسی، اسناد تاریخی و آثار مردم شناسی زیبایی وجود دارد. 

اگر علاقه مند به بازدید از آثار باستانی هستید، بهتر است موزه تاریخ آمل را در لیست مکان های دیدنی خود در استان مازندران قرار دهید. در این موزه می توانید انواع آثار مردم شناسی از جمله ظروف مسی همچون کاسه، لگن، سینی، آفتابه و …، ظروف چوبی، جاجیم، گلیم و دیگر آثار مردم شناسی را از نزدیک مشاهده کنید. تمامی این آثار قدیمی هستند و از زیبایی منحصر به فردی برخوردار می باشند. 

موزه تاریخ آمل

مسیر رسیدن به موزه تاریخ آمل

موزه آمل در خیابان امام رضای شهر آمل قرار دارد. می توانید این مسیر را حرکت کنید و در وسط دو پل، پل دوازده چشمه و پل معلق، این موزه رویایی را مشاهده نمایید. بهترین روش برای بازدید از این موزه تاریخی، استفاده از تاکسی در شهر آمل است. با این کار می توانید به سرعت و به راحتی موزه را یافته و ساعات بیشتری را برای بازدید از آثار این موزه اختصاص دهید. 

تعداد کمی از آثار موجود در موزه تاریخ آمل دارای قدمتی بیش از 3 یا 4 سال قبل از میلاد مسیح هستند. دورانی که از آن با نام دوره آهن در تاریخ یاد می شود. از این رو بازدید از این مکان توریستی می تواند لذت بسیار زیادی با خود به همراه داشته باشد. بهتر است در کنار بازدید از بهترین جاذبه های گردشگری ایران مازندران، بازدید از مکان های تاریخی و باستانی را نیز در نظر بگیرید. 

غارهای دستکند آمل؛ مخوف اما بی نظیر

از کودکی هر بار در برنامه های تلویزیونی غارها را مشاهده می کردیم، احساس می کردیم این مکان ها بسیار مخوف و ترسناک هستند. اما باید بگوییم برخی از غارها در ایران وجود دارند که به شکل فوق العاده زیبا و جذابی، انسان را مسخ می کنند. غارهای دستکند نمونه از غارهای دیدنی با شکل خاصی هستند که در منطقه کافرکلی شهر آمل واقع شده اند. این غارها که در دل کوه قرار دارند، همچون لانه زنبور دیده می شوند. 

در زمان های قدیم از غارهای دستکند برای زندگی دائم یا موقت استفاده می شده است. البته باید بگوییم این غارها در واقع محلی برای دیده بانی بوده اند و همچون اتاق های کوچکی در امتداد هم ایجاد شده اند. نکته جالبی که باید در مورد این جاهای دیدنی مازندران بیان کنیم، وجود تمام امکانات رفاهی در این غارها است. از جمله سرویس بهداشتی و مکانی برای پخت و پز.

البته باید بگوییم این نمونه از جاذبه های توریستی شمال ایران، با وجود جذابیت خاصی که دارد، به هیچ عنوان از داخل دارای نظم نیستند. برخی از غارها ممکن است از چندین دهنه برخوردار باشند در حالی که برخی دیگر تنها یک مسیر ورود و خروج دارد. با تمام این تفاسیر می توانید غارهای کافرکلی را از نمونه جاهای دیدنی مازندران شمال به شمار آوریم. 

چگونه می توان به محل غارهای دستکند رسید؟

اگر تنها 85 کیلومتر از شهر آمل فاصله بگیرید، می توانید با غارهای زیبای دستکند روبه رو شوید. در حالی که برای بازدید از این غارها باید از سمت جاده شمال و رودخانه هراز، 700 کیلومتر به سمت شرق حرکت کنید تا به روستای پلمون برسید. در شرق این روستا مسیری به سمت روستای آبگرم و شهر رینه می رود که در این مسیر می توانید در دل کوه دخمه ها و غارهایی که به شکل پناهگاه هستند را مشاهده کنید.

در اصل غارهای دستکند را باید نمونه دخمه های سنگی به شمار آوریم که بیشتر به عنوان دژ و پناهگاهی در زمان های قدیم از آنها استفاده می شده است و امروزه به جاذبه های گردشگری شمال ایران تبدیل شده اند.  

 

 

پارک دهکده طلایی آمل؛ بزرگترین پارک مازندران

یکی از دیدنی ترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری شمال ایران، بازدید از پارک های جنگلی و غیرجنگلی است. البته از آنجایی که استان های شمالی همگی از پوشش گیاهی زیبایی برخوردار هستند، سراسر پارک های غیر جنگلی آنها نیز پوشیده از درختان متنوع است. اما با این حال این پارک ها امکانات و زیبایی های خاص دیگری دارند. پارک دهکده طلایی آمل یکی از زیباترین پارک های استان مازندران است، که به دلیل داشتن امکانات مطلوب محلی مناسب برای گردش و تفریح است. 

پارک دهکده طلایی آمل را می توانیم بزرگترین بوستان درون شهری در استان مازندران به شمار آوریم که دقیقا به همین دلیل موفق شده است به شهرت بالایی دست یابد. در واقع از سال 1372 که این بوستان درون شهر آمل احداث شده است، تاکنون پذیرای مسافران زیادی بوده است. این پارک در محدوده پارک نارنجستان و پل میربزرگ قرار دارد و از جذابیت های فوق العاده دیدنی برخوردار است. 

باید بگوییم در میان جاذبه های توریستی شمال ایران، پارک دهکده طلایی آمل همچون نگینی می درخشد. می توانید رودخانه هراز که از کنار این پارک عبور می کند را مشاهده نموده و با کمی پیاده روی از دیدنی های اطراف این پارک نیز بازدید نمایید. 

پارک دهکده طلایی آمل

جاذبه های دیدنی اطراف پارک دهکده طلایی آمل

در نزدیکی پارک دهکده طلایی، پل معلق و پل دوازده چشمه قرار دارد که از جمله مکان های دیدنی استان مازندران به شمار می روند. در این پارک درون شهری دریاچه مصنوعی وجود دارد و می توان اقدام به قایق سواری نمود. از سوی دیگر با وجود مکان های تفریحی و انواع شهربازی ها برای کودکان، این بوستان دارای شهربازی برای بزرگسالان نیز می باشد. از این رو می توان در این پارک به تفریح پرداخته و ساعات خوشی را برای خود رقم زد. 

از دیگر امکانات پارک دهکده طلایی آمل باید به پلاژ، پارکینگ، پیست اسکیت و … نیز اشاره نماییم. برای رسیدن به این پارک کافیست وارد شهر آمل شده و به سمت خیابان اصلی طالقانی حرکت کنید. در کنار این خیابان می توانید پارک آمل را مشاهده نموده و از آن برای اسکان موقت نیز استفاده کنید. 

 

جنگل کنوس چال؛ پوشیده از درختان هیرکانی

کنوس چال که یکی از مکان های بکر استان مازندران است، در دل خود جنگلی بی نظیر با پوشش گیاهی عالی جای داده است. به طور کلی باید بگوییم تمام جنگل هایی که در استان مازندران وجود دارند، از زیبایی منحصر به فردی برخوردار هستند. اما جنگل کنوس چال نمونه منحصر به فردی از جنگل های مازندران است. این جنگل در جنوب دریای خزر قرار دارد و به دلیل نزدیکی به ارتفاعات همیشه بارانی است. 

این ریزش باران های مکرر در این منطقه، منجر شده است تا تنوع پوشش گیاهی جنگل کنوس چال نسبت به جنگل های دیگر بیشتر باشد. می توانید در این جنگل انواع درختان از جمله درخت توسکا، افرا، بلوط، نارون و … را مشاهده کنید. علاوه بر آن در این منطقه گیاهانی همچون گیاه گل گاو زبان، گیاه خاکشیر، گیاه کاسنی و گیاه گل ختمی نیز رشد می کند. می توانید هم در دل طبیعت به گردش بپردازید و هم از گیاهان دارویی این منطقه برداشت نمایید. 

جنگل کنوس چال

زیبایی های جنگل کنوس چال آمل 

از آنجایی که کنوس چال در استان مازندران و شهر آمل قرار دارد، تنها با طی کردن 4 ساعت زمان از تهران می توانید این جنگل را از نزدیک مشاهده کنید. باید بگوییم این جنگل از جمله جنگل های هیرکانی در استان مازندران است و بهترین جای شمال در تابستان خواهد بود. می توانید در کنار بازدید از جاذبه های طبیعی شمال ایران، از این جنگل بکر و طبیعی نیز دیدن نمایید. 

مسئله ای که جذابیت و زیبایی جنگل کنوس چال را نسبت به دیگر جنگل ها افزایش داده است، حضور گونه های متنوعی از پرندگان و پستانداران در داخل این جنگل است. این جنگل اکسیژن خالص است و می تواند برای تمام موجودات زنده، محلی مطلوب برای زندگی و تفریح به شمار رود. از سوی دیگر درختان زیبایی که در این جنگل قرار دارند، می توانند آرامش را به روح آدم تزریق کنند.

تصور کنید از شهرهای آلوده و بزرگ ایران دور شوید و یک روز را در دل طبیعت بگذرانید. به نظر شما این مسئله شما را به آرامش نخواهد رساند؟ بی شک آرامشی عمیق را در جان شما خواهد انداخت. پس بهتر است سفر به طبیعت را هرگز فراموش نکنید.