غار های دستکند

غار های دستکند

غارهای دستکند که از نمای بیرونی همچون لانه زنبور هستند، از جاذبه های توریستی و گردشگری فوق العاده دیدنی در استان مازندران به شمار می روند. این غارها در قدیم برای اسکان موقت یا دائم استفاده می شدند و به نوعی پناهگاهی امن برای انسان ها بودند.


غار های دستکند

غارهای دستکند آمل؛ مخوف اما بی نظیر

از کودکی هر بار در برنامه های تلویزیونی غارها را مشاهده می کردیم، احساس می کردیم این مکان ها بسیار مخوف و ترسناک هستند. اما باید بگوییم برخی از غارها در ایران وجود دارند که به شکل فوق العاده زیبا و جذابی، انسان را مسخ می کنند. غارهای دستکند نمونه از غارهای دیدنی با شکل خاصی هستند که در منطقه کافرکلی شهر آمل واقع شده اند. این غارها که در دل کوه قرار دارند، همچون لانه زنبور دیده می شوند. 

در زمان های قدیم از غارهای دستکند برای زندگی دائم یا موقت استفاده می شده است. البته باید بگوییم این غارها در واقع محلی برای دیده بانی بوده اند و همچون اتاق های کوچکی در امتداد هم ایجاد شده اند. نکته جالبی که باید در مورد این جاهای دیدنی مازندران بیان کنیم، وجود تمام امکانات رفاهی در این غارها است. از جمله سرویس بهداشتی و مکانی برای پخت و پز.

البته باید بگوییم این نمونه از جاذبه های توریستی شمال ایران، با وجود جذابیت خاصی که دارد، به هیچ عنوان از داخل دارای نظم نیستند. برخی از غارها ممکن است از چندین دهنه برخوردار باشند در حالی که برخی دیگر تنها یک مسیر ورود و خروج دارد. با تمام این تفاسیر می توانید غارهای کافرکلی را از نمونه جاهای دیدنی مازندران شمال به شمار آوریم. 

چگونه می توان به محل غارهای دستکند رسید؟

اگر تنها 85 کیلومتر از شهر آمل فاصله بگیرید، می توانید با غارهای زیبای دستکند روبه رو شوید. در حالی که برای بازدید از این غارها باید از سمت جاده شمال و رودخانه هراز، 700 کیلومتر به سمت شرق حرکت کنید تا به روستای پلمون برسید. در شرق این روستا مسیری به سمت روستای آبگرم و شهر رینه می رود که در این مسیر می توانید در دل کوه دخمه ها و غارهایی که به شکل پناهگاه هستند را مشاهده کنید.

در اصل غارهای دستکند را باید نمونه دخمه های سنگی به شمار آوریم که بیشتر به عنوان دژ و پناهگاهی در زمان های قدیم از آنها استفاده می شده است و امروزه به جاذبه های گردشگری شمال ایران تبدیل شده اند.  

 

 


به این جاذبه گردشگری امتیاز دهید

مکان های مرتبط

پارک جنگلی میرزا کوچک خان

پارک جنگلی میرزا کوچک خان که در کیلومتر 18 جاده آمل قرار گرفته است، دومین پارک بزرگ جنگلی در استان مازندران به شمار می رود. این پارک جنگلی زیبا و...

چشمه آبگرم رینه

چشمه آب گرم رینه که در نزدیکی شهر رینه واقع شده است، یکی از مکان های تفریحی و گردشگری در استان مازندران به شمار می رود. بیشتر مسافرانی که علاقه...

جنگل الیمستان

جنگل الیمستان جنگل مه آلود و رویایی در است که توجه بسیاری از طبیعت دوستان را به خود جلب کرده است. این جنگل که در 52 کیلومتری شهرستان آمل و...

آتشکده آمل

آتشکده آمل یا آرامگاه آل رسول، یکی از تاریخی ترین و دیدنی ترین مکان ها در شهر آمل استان مازندران است. این آتشکده که از سال 1354 به عنوان یکی...

popup

مشاوره میخوای؟ زنگ بزن