پل زغال

پل زغال

پل زغال برجای مانده از دوران حکومت پهلوی اول بر روی رودخانه چالوس است، که یکی از بناهای تاریخی و دیدنی در استان مازندران به شمار می رود. این پل به منظور آسان تر و راحت تر نمودن عبور و مرور برای مردم این منطقه بنا شده است.


پل زغال

پل زغال؛ جاذبه ای برجای مانده از دوره پهلوی

در دوران پهلوی اول مکان های بسیاری در شمال ایران بنا شدند که امروزه از آنها به عنوان آثارهای تاریخی یاد می شود. پل زغال که بر روی رودخانه چالوس در جاده کندوان بنا شده است، یکی از این بناهای تاریخی برجای مانده از دوران حکومت پهلوی اول است. این پل تاریخی و با ارزش، از سال 1382 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و گردشگران بسیاری از از اقصی نقاط ایران به سمت خود جذب کرده است. 

 برای این که بتوانید از این پل به عنوان یکی از جاذبه های توریستی شمال ایران دیدن کنید، لازم است از مسیر تهران به سمت چالوس حرکت کنید. در 17 کیلومتری جاده کندوان می توانید بر روی رودخانه چالوس این پل قدیمی را مشاهده نمایید. پل زغال دارای 6.2 متر عرض و 38.5 متر طول است. دهانه آن 20 متر بوده و بیشتر برای پیاده روی از آن استفاده می شود. 

در واقع این پل با این هدف ساخته شد که عبور و مرور را برای مردم این منطقه آسان تر و امن تر نماید. زیرا رودخانه چالوس عبور و مرور را برای مردم محلی چالوس دشوار کرده بود. از این رو این پل احداث شد تا بتواند مسیر عبور را برای مردم تسهیل کند.

پل زغال چالوس

جاذبه های دیدنی اطراف پل زغال

از آنجایی که این پل در منطقه چالوس واقع شده است، اطراف آن پر از جاهای دیدنی مازندران است. چالوس به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری در شمال ایران، مکان های دیدنی بسیاری دارد که یکی از این مکان پل زغال برجای مانده از دوره پهلوی اول است. در حالی که می توان در این منطقه از جاذبه های دیگری همچون مرداب هسل، آبشار اکاپل، کاخ چایخوران و … نیز دیدن کرد. 

تنها کافیست لیستی از مکان های بکر استان مازندران را تهیه نمایید و در کنار این لیست از جاذبه های توریستی و تاریخی این استان نیز دیدن کنید. 


به این جاذبه گردشگری امتیاز دهید

مکان های مرتبط

دریاچه سد دریوک

سد دریوک که در دامنه کوه دال کمر و روبروی دره هزارچم در استان مازندران واقع شده است، منطقه ای بکر و دیدنی برای تفریح و گردش است. این منطقه...

پارک جنگلی فین چالوس

پارک جنگلی فین چالوس از دیدنی هایی است که می توانید در مسیر تهران چالوس از آن بازدید نمایید. این پارک جنگلی بهترین رستوران ها و امکانات را در اختیار...

تفرجگاه ساحلی نمک آبرود

تفرجگاه ساحلی نمک آبرود از جمله شهرک های توریستی جذاب استان مازندران است. این تفرجگاه بهترین امکانات را در اختیار مسافران قرار داده و از زیبایی خاصی برخوردار است.

جنگل های چهار باغ مرزن آباد

جنگل چهارباغ مرزن آباد که در کیلومتر 90 جاده کرج چالوس قرار دارد. این جنگل محلی مناسب برای زندگی تنوع بالایی از جانوران بوده و در اطراف خود روستاهای زیادی...

popup

مشاوره میخوای؟ زنگ بزن