جاذبه های گردشگری چالوس

سد دریوک و دریاچه دیدنی نزدیک آن

سدی که روبروی دره ولی آباد هزارچم در استان مازندران قرار دارد، با داشتن آبی شیرین و وسعت یک هکتاری، منطقه ای توریستی و گردشگری در این استان به شمار می رود. در میان جاهای دیدنی مازندران باید به سد دریوک و دریاچه ای که با خود تشکیل داده است اشاره کنیم. این منطقه به دلیل آرامش خاصی که دارد، بهترین محل برای تفریح و استراحت در طول مسیر مسافرت است. 

عمق دریاچه سد دریوک 5 متر بوده و اطراف آن را مراتع وسیع و سرسبزی تشکیل داده است. از این رو نه تنها می توانید در کنار این سد به تفریح و استراحت بپردازید، بلکه می توانید از طبیعت سرسبز آن نیز لذت ببرید. از سوی دیگر پرندگان بومی و وحشی که در این منطقه زندگی می کنند، همچون غاز و مرغابی را می توان از نزدیک مشاهده کرد.

اگر به دنبال محلی برای تفریح خانوادگی هستید تا فرزندان شما با خیال راحت در یک محیط امن و زیبا به تفریح بپردازند، بهتر است سد دریوک را برای تفریح و سفر خود انتخاب کنید. زیرا این تفرجگاه رویایی و دیدنی بهترین جای شمال در تابستان است. 

سد دریوک

دسترسی به منطقه دیدنی سد دریوک

در میان جاهای دیدنی مازندران در تابستان، مکان هایی وجود دارند که انتخابی عالی برای کوهنوردی و پیاده روی هستند. دریوک یکی از این مناطق رویایی برای تفریح و گردش است. می توانید برای کوهنوردی با دوستان و خانواده این منطقه را انتخاب کنید و یک روز به یاد ماندنی برای خود رقم بزنید. البته بسیاری از مسافران ترجیح می دهند چند روزی را در این منطقه اسکان نموده و از تمامی جذابیت های آن لذت ببرند. 

کافیست برای رسیدن به سد دریوک به سمت چالوس حرکت کنید و روبروی دره ولی آباد هزارچم در دامنه کوه دال کمر با این سد دیدنی مواجه شوید. بدون تردید این منطقه را می توانیم یکی از جاذبه های گردشگری ایران مازندران با طبیعت بکر و دست نخورده بیان کنیم. که انتخابی عالی برای تفریح و گردش به شمار می رود. 

پارک جنگلی فین؛ رویایی و بی مانند

اگر از مردم ایران بپرسید بهترین استان شمالی برای سفر کدام استان است؟ بدون هیچ تردیدی استان مازندران را معرفی می کنند. زیرا در این استان جاذبه های توریستی و گردشگری بسیاری وجود دارد و تنوع پارک های جنگلی آن بسیار زیاد است. پارک جنگلی فین یکی از رویایی ترین و دیدنی ترین مکان های بکر استان مازندران است که توجه بسیاری از مسافران را به خود جلب می کند.

پارک جنگلی فین بیشترین فضای سبز و طبیعی را در خود جای داده است و معمولا مردم از سراسر کشور بخشی از تابستان خود را در این منطقه سپری می کنند. نکته جذابی که این پارک را دیدنی تر نموده است، رودخانه چالوس است که از میان پارک فین عبور می کند و جلوه خاصی به آن بخشیده است. 

علت نام گذاری پارک جنگلی فین به فین، دهکده کوچکی است که در زمان های قدیم در نزدیکی این پارک وجود داشت. البته امروزه دیگر از این دهکده قدیمی اثری نیست. اما همچنان پارک رویایی و بی مانند فین در این منطقه جلوه نمایی می کند. برای رسیدن به این پارک کافیست 6 کیلومتری از محور اصلی جاده کرج- چالوس را عبور کنید تا پس از پلیس راه چالوس بتوانید از آن دیدن نمایید. 

پارک جنگلی فین

امکانات مطلوب پارک جنگلی فین

معمولا بیشتر پارک های جنگلی که در استان مازندران واقع شده است، دارای امکانات مطلوب هستند. از این رو گردشگران زیادی برای بازدید از جاهای دیدنی شمال در زمستان، پاییز، تابستان و بهار به این مناطق سفر می کنند. اما از میان تمامی امکانات رفاهی در پارک های جنگلی، باید به داشتن کافه، پارکینگ، آلاچیق، رستوران، سرویس بهداشتی، نیمکت و .. در پارک فین اشاره کنیم.

می توانید در کنار پارک جنگلی فین از جاذبه های طبیعی شمال ایران دیدن نموده و از آنها لذت ببرید. حتی می توانید این منطقه را بهترین مکان برای گرفتن عکس های یادگاری و خاطره انگیز در سفر خود انتخاب کنید. تا از طبیعت لذت ببرید و خاطره ای خوش با خود به همراه آورید. 

تفرجگاه ساحلی نمک آبرود؛ منطقه ای دیدنی و خاص

در آغاز سفر به سمت استان های شمالی، کافیست ابتدا به سمت استان مازندران حرکت کنید و در چالوس، به سمت تفرجگاه ساحلی نمک آبرود که در جنب هتل هایت واقع شده است روید. این منطقه دیدنی از جاذبه های گردشگری شمال ایران است و به دلیل داشتن امکانات عالی بهترین منطقه برای اسکان چند روزه است. 

می توانید ساعت ها در تفرجگاه نمک آبرود به شنا و تفریح پرداخته و پس از آن دوش آب سردی گرفته و در بوفه یا چایخانه سنتی آن به نوشیدن چای گرمی بپردازید. این منطقه توریستی و گردشگری دارای اسکله قایقرانی، رستوران، مرداب ماهیگیری، سوئیت و آلاچیق های کوچکی برای اسکان مسافران است. 

برای رسیدن به تفرجگاه ساحلی نمک آبرود هم می توانید از سمت ورودی کلارآباد حرکت کنید و هم از سمت هتل پارسیان آزادی خزر به این منطقه توریستی سفر کنید. بدون تردید در میان جاهای دیدنی مازندران بازدید از این تفرجگاه ساحلی خالی از لطف نخواهد بود. زیرا ساحل شنی آن در کنار درختان جنگلی اطراف تفرجگاه، یک منطقه عالی برای تفریح و استراحت را به وجود آورده است. 

تفرجگاه ساحلی نمک آبرود

امکانات موجود در تفرجگاه ساحلی نمک آبرود

اگر علاقه مند به بازی های ساحلی هستید، بهتر است از میان جاهای دیدنی مازندران در تابستان، به سراغ تفرجگاه نمک آبرود روید. در این منطقه شما می توانید قایق سواری، جت اسکی سواری، اسب سواری، دوچرخه سواری و بسیاری دیگر از تفریحات ساحلی را تجربه کنید. 

برای این که بتوانید چند روزی خود را از آلودگی شهرهای شلوغ دور کنید و به تفریح و استراحت بپردازید، بدون تردید بهترین مکان، تفرجگاه ساحلی نمک آبرود خواهد بود. زیرا در این منطقه آلاچیق ها، کلبه های چوبی، سوئیت های مبله و تمامی امکاناتی که بتوانید شب را در این محل بگذرانید وجود دارد. از این رو نگران جای استراحت و خواب خود نباشید و مسیر چالوس، نمک آبرود را در پیش بگیرید و در قسمت شمالی شهر توریستی نمک آبرود اسکان نمایید. 

 

جنگل های چهارباغ مرزن آباد؛ بکرترین منطقه شمال

از میان جاهای دیدنی مازندران در پاییز، باید به جنگل های زیبا اشاره کنیم. جنگل چهارباغ مرزن آباد با داشتن تنوع بالای پوشش گیاهی در فصل تابستان همچون نگین سرخی می درخشد. این منطقه گردشگری که در حوالی منطقه سیاه بیشه قرار دارد، در کیلومتر 90 جاده کرج چالوس واقع شده است. از این رو مسافران در کوتاه ترین زمان ممکن می توانند به اینجا برسند و از طبیعت دیدنی آن لذت ببرند. 

مساحت جنگل چهارباغ مرزن آباد تقریبا 19 هزار هکتار بوده و دارای اکوسیستم کوهستانی و رودخانه ای است. از این رو در اطراف این جنگل دیدنی به عنوان یکی از جاذبه های توریستی شمال ایران، روستاهای زیادی همچون روستای مچر، کیجان، دلیر، نوکرس، ایلت، چهارباغ، دزماکوتی، انگورن و … واقع شده است. 

علاوه بر بازدید از روستاهای سرسبز و خوش آب و هوای اطراف جنگل چهارباغ مرزن آباد، می توانید از پوشش جانوری این جنگ نیز بازدید کنید. در جنگل چهارباغ جانوران زیادی همچون خرس، پازن، کبک دری، گرگ، پلنگ، کبک معمولی، مرال و … زندگی می کنند. از این رو این منطقه حفاظت شده است و محیط بانان برای محافظت از گونه های جانوری که در این جنگل زندگی می کنند، از این منطقه محافظت می کنند. 

جنگل چهارباغ مرزن آباد

جنگل چهارباغ مرزن آباد منطقه خاطره انگیز

بیشتر مردم شهرهای شمال را به این دلیل برای سفر انتخاب می کنند، که بتوانند عکس های یادگاری از خود بگیرند. در اصل سفر به شهرهای شمال ایران همیشه خاطره انگیز هستند. می توانید در کنار بازدید از جاهای دیدنی مازندران، از مکان های بکر استان مازندران لذت ببرید و خاطرات خوشی را برای خود ایجاد کنید.

جنگل چهارباغ مرزن آباد یکی از مکان های بکر و عالی برای به وجود آوردن خاطرات خوش در زندگی است. می توانید در هر فصلی این منطقه را برای سفر انتخاب کنید و در کنار دوستان و خانواده خود یک سفر به یادماندنی را تجربه کنید. به خاطر داشته باشید که مکان مناسب برای آغاز سفر اصل اول لذت بردن از تفریح و گردش است. پس با دقت انتخاب کنید تا لذت بیشتری از سفر خود ببرید.  

کوه تخت سلیمان؛ بهترین مکان برای تفریح زمستانی

بسیاری از علاقه مندان به تفریحات زمستانی، شهرهای شمال را تنها در این فصل های سال برای سفر انتخاب می کنند. این دسته از افراد به دنبال جاهای دیدنی شمال در زمستان هستند تا از آن نهایت لذت را ببرند. باید کوه تخت سلیمان یا قله تخت سلیمان را یکی از این مکان های دیدنی و گردشگری در استان مازندران به شمار آوریم. 

این کوه سر به فلک کشیده و استوار در زمستان همواره پوشیده از برف است و بهترین مکان برای کوهنوردی زمستانی به شمار می رود. البته باید بگوییم در میان بهترین جاهای دیدنی مازندران شمال باید نام کوه تخت سلیمان را نیز بیان کنیم زیرا می توان از این کوه بلند برای کوهنوردی در تابستان نیز استفاده کرد. 

قله تخت سلیمان که در منطقه کوهستانی البرز مرکزی و در شهرستان کلاردشت مازندران واقع شده است، از رایج ترین مسیرها برای صعود به قله است. به همین دلیل مسافران زیادی این منطقه گردشگری را برای کوهنوردی و صعود به قله انتخاب می کنند. 

کوه تخت سلیمان

موقعیت جغرافیایی کوه تخت سلیمان

قله تخت سلیمان با داشتن ارتفاعی معادل 4000 متر، یکی از قله های بلند در ناحیه البرز مرکزی است. این قله از سمت شمال به چالوس، سلمانشهر و تنکابن، از سمت جنوب به طالقان و الموت، از سمت غرب به دره سه هزار و از سمت شرق نیز به دره چالوس منتهی می شود. در این کوه سه پناهگاه ساخته شده است که می توان از آنها در فصل کوهنوردی استفاده کرد. 

این سه پناهگاه با نام های پناهگاه خرسان، پناهگاه سرچال و پناهگاه سیاه سنگ شناخته می شوند و امکانات مناسبی را در ارتفاعات مختلف برای کوهنوردان ایجاد کرده اند. بدون تردید بازدید از جاذبه های دیدنی مازندران در پاییز و زمستان نسبت به تابستان سختی ها و دشواری های بیشتری دارد. با این حال مسافران زیادی ترجیح می دهند کوه تخت سلیمان را برای تفریح و لذت از سفر انتخاب کنند. 

آبشار آکاپل؛ دیدنی ترین آبشار کلاردشت

تمامی آبشارهایی که در استان های شمال کشور وجود دارند، زیبایی خاص خود را دارند. اما برخی از این آبشارها می توانند بسیار دیدنی و جذاب باشد. از جمله آبشار آکاپل در کلاردشت که یکی از بزرگترین آبشارهای این منطقه به شمار می رود. این آبشار دیدنی با داشتن ارتفاع 20 متری به عنوان یکی از جاذبه های توریستی شمال ایران در همه فصول است. 

در واقع از میان جاهای دیدنی شمال در زمستان باید از آبشار آکاپل یاد کنیم. زیرا در زمستان این آبشار کاملا یخ بسته و برای یخ نوردان محلی رویایی به شمار می رود. از سوی دیگر در فصل تابستان، پاییز و بهار نیز جلوه خاص دیگری به خود می گیرد که مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کند. در کنار این آبشار صدایی جز صدای خروشان آب و صدای طبیعت و پرندگان به گوش نمی رسد.

به همین دلیل منطقه ای آرامش بخش برای مدیتیشن است و می تواند روح انسان را به آرامش عمیقی برساند. اگر از آلودگی شهرهای بزرگ خسته شده اید، بهتر است خودتان را به طبیعت رویایی کلاردشت بسپارید تا جانی دوباره به دست آورید.

آبشار آکاپل

دیدنی های اطراف آبشار آکاپل

 کمی که از این آبشار فاصله بگیرید با جاهای دیدنی مازندران شمال مواجه می شوید. زیرا در نزدیکی آکاپل روستای کوچکی قرار دارد که از سکوت خاصی برخوردار است. یک منطقه آرامش بخش که البته شب های سردی نیز دارد. این آبشار به دلیل قرار گرفتن در جنگل کوهستانی سردی چال، یک منطقه رویایی را به وجود آورده است.

آبشار آکاپل کلاردشت که در منطقه ییلاقی استان مازندران قرار دارد، در تمام فصول سال دیدنی است. البته لازم است برای سفر به این منطقه لباس مناسب انتخاب کنید. زیرا حتی در فصل تابستان نیز اطراف آبشار سرد است و می تواند حس خوشایندی را در شما به وجود آورد. در حالی که زمستان های آن سخت بوده و تنها برای یخ نوردان لذت بخش خواهد بود. 

آبشار هریجان چالوس با جلوه ای اروپایی

یکی از رویایی ترین و خاص ترین جاذبه های توریستی شمال ایران، آبشار هریجان است. این آبشار همچون آبشارهای دیدنی کشورهای اروپایی می تواند انسان را مسخ کند. زیرا از زیبایی منحصر به فردی برخوردار بوده و تنها با تماشا کردن آن انسان می تواند به قدرت خالق این سرزمین ایمان آورد. این آبشار دیدنی که در نزدیکی روستای هریجان قرار دارد، با پوشش گیاهی زیبایی پوشیده شده است. 

آبشار هریجان به گردنه هزارچم در جاده تهران- چالوس نزدیک بوده و به همین دلیل بیشتر مردم ایران از استان تهران در ایام تعطیلات خود، این محل را برای گردش خود انتخاب می کنند. البته باید بگوییم در کنار آبشار روستای هریجان، دیگر جاهای دیدنی مازندران نیز مسحور کننده هستند. اما با این حال بازدید از این آبشار می تواند بهترین اتفاق در سفر به شمال ایران باشد. 

ارتفاع آبشار هریجان 9 متر بوده و از مسیر پر پیچ و خمی برخوردار است. این آبشار دیدنی از بلندای یک صخره به سمت پایین سرازیر است و از این رو جلوه خاصی به محیط بخشیده است. تنها کافیست کمی روح کوهنوردی داشته باشید تا بتوانید از دیدنی های اطراف این آبشار نیز بازدید نمایید. 

آبشار هریجان

لذت تفریح در کنار آبشار هریجان

بیشتر مردم ایران با سفر به شمال به دنبال بازدید از جاذبه های گردشگری شمال هستند. اما برخی دیگر بیشتر به دنبال آن هستند که از آلودگی های شهرهای بزرگ دور شده و در محلی مناسب به استراحت بپردازند. برای این دسته از افراد بدون تردید روستای هریجان بهترین محل خواهد بود. روستایی طبیعی و بکر که با داشتن آبشار دیدنی خود، چشم اندازی رویایی دارد. 

می توانید چند روزی از سفر خود را در کنار روستا و آبشار هریجان سپری کنید. می توانید در کنار بازدید از مکان های بکر استان مازندران، از بهترین جای شمال در تابستان یعنی این آبشار دیدنی نیز بازدید نمایید. به خاطر داشته باشید که طبیعت گردی همیشه بهترین حس را در انسان ایجاد می کند و نشاط و شادی وصف ناپذیری را به انسان می بخشد. 

سواحل رادیو دریا؛ معروف ترین ساحل چالوس

در میان بهترین و دیدنی ترین مکان های استان مازندران، برخی خاص و پرطرفدار هستند و برخی دیگر از شهرت بالایی برخوردار می باشند. سواحل رادیو دریا یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین جاهای دیدنی مازندران است که هر ساله از اقصی نقاط کشور مسافران زیادی برای تفریح به این منطقه سفر می کنند. امکانات رفاهی بسیار زیادی که در ساحل رادیو دریا وجود دارد، منجر شده است تا بیشتر مردم کشور این منطقه را برای سفر چند روزه خود و تفریح انتخاب کنند. 

می توانید در این ساحل دیدنی به رستوران ها و کافی شاپ های متعددی دسترسی داشته باشید و در آلاچیق ها شب را سپری کنید. از سوی دیگر سواحل رادیو دریا محلی عالی و مطلوب برای برپایی چادر و گذراندن شب در کنار ساحل رویایی دریای خزر است. به همین دلیل باید این ساحل را از جمله جاذبه های توریستی شمال ایران به شمار آوریم که منطقه ای عالی برای تفریح در فصل تابستان است. 

ساحل رادیو دریا

جذابیت های سفر به سواحل رادیو دریا

می دانیم که تمامی شهرها و روستاهای استان مازندران، از آب و هوای دلنشین و مطلوبی برخوردار هستند. اما در هیچ کجای ایران نمی توانید ساعت ها لب دریا بنشینید و صدای موج های آب و شادی کودکان را بشنوید. این حس نشاط و شادی را تنها در کنار رادیو دریا تجربه خواهید کرد. حتی می توانید خودتان در تابستان به این منطقه سفر کنید و در هوای گرم، تنتان را به آب دریا بزنید. 

به طور کل زیبایی های سواحل رادیو دریا بسیار زیاد هستند. از این رو مسافران ترجیح می دهند این منطقه را برای تفریح و گردش خود انتخاب نمایند. برای این که بتوانید به این ساحل دیدنی برسید، می توانید مسیر حرکت خود را از جاده تهران چالوس آغاز کنید. پس از رسیدن به چالوس، بلوار رادیو دریا را در پیش بگیرید تا در انتهای این بلوار که به سمت شمال است، می توانید به ساحل دیدنی رادیو دریا برسید. 

 

مرداب هسل؛ رنگارنگ ترین مرداب مازندران

یکی از خاص ترین، دیدنی ترین و ناب ترین جاذبه های توریستی شمال ایران، مرداب هسل است. باور تمامی ما از مرداب هایی که در دنیا وجود دارند، یک مرداب سرسبز و پوشیده از نیلوفرهای آبی است. اما باید بگوییم هسل به هیچ عنوان شبیه مرداب های دیگر نبوده و به شکل فوق العاده خاصی جلوه نمایی می کند. این مرداب در میان طبیعت گردان محبوبیت بسیار زیادی دارد. 

برای این که بتوانید از مرداب هسل دیدن نمایید، لازم است چند دقیقه ای را پیاده روی کنید و در جنگل پیش روید. اما با این حال زمانی که به این مرداب می رسید، خستگی از تن شما خارج خواهد شد. برای دیدنی هسل کافیست چالوس را به سمت جنوب ترک کرده و 10 کیلومتر فاصله بعد از چالوس وارد جاده هسل شوید. در انتهای این مسیر به جاده خاکی می رسید و از آن پس را باید پیاده روی کنید تا به مرداب برسید. 

مرداب هسل به عنوان یکی از مکان های بکر استان مازندران، در نزدیکی روستای سینوا قرار گرفته است. که این روستا خود از جمله مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری شمال ایران به شمار می رود. از این رو اطراف هسل نیز مکان های دیدنی زیادی دارند برای این که بتوانید از آنها بازدید نمایید.

مرداب هسل چالوس

دیدنی های زیبا در اطراف مرداب هسل

هسل که در دل جنگل قرار دارد، سراسر پوشیده از درختان سربه فلک کشیده و سرسبز و بکر است. زمانی که برای رسیدن به این منطقه پیاده روی می کنید، می توانید روح خود را سرشار از صدای طبیعت و پرندگان بی نظیر نمایید. اما نکته جالبی که باید در مورد هسل بدانید، این است که در فصل تابستان بر روی هسل جلبک های سبزی قرار می گیرد. 

از این رو مرداب در تابستان جذابیتی شبیه به مرداب های دیگر دارد.  اما در زمستان و پاییز این مرداب پوشیده از جلبک های رنگی قرمز و نارنجی می شود که جذابیت آن را بینهایت می کند. از این رو باید مرداب هسل را یکی از جاهای دیدنی مازندران در پاییز و زمستان معرفی کنیم. 

 

مرداب کندوچال؛ رویایی ترین جاذبه مازندران

مکان های بکر استان مازندران بسیار زیاد هستند. اما برخی از این مکان ها می توانند انسان را به شکل خاصی مسحور خود نمایند. مرداب کندوچال یکی از مکان های دیدنی در استان مازندران است که فوق العاده جذاب و دیدنی است. شاید باید بگوییم این منطقه رویایی ترین و در عین حال حقیقی ترین زیبایی در دل استان مازندران است. عمق این مرداب 4 تا 5 متر بوده و از این رو در کنار زیبایی، خطرناک نیز باشد. 

اگر تمایل دارید از مرداب کندوچال دیدن نمایید، بهتر است فصل تابستان را برای سفر به استان مازندران انتخاب کنید. زیرا این مرداب از بهترین جاهای دیدنی مازندران در تابستان است و زیبایی اطراف آن که پوشیده از پوشش گیاهی و درختان سر به فلک کشیده است، قادر است انسان را مسخ کند. پس بهترین زمان برای سفر به مازندران برای دیدن کندوچال، فصل تابستان و بهار است. 

جاذبه های گردشگری اطراف مرداب کندوچال

بدون تردید تنها بازدید از جاهای دیدنی مازندران شمال، می تواند سرگرمی لذت بخشی باشد. اما بهتر است در این سفر خاطره انگیز، تنها به محلی که قصد دارید از آن دیدن نمایید توجه نکنید. می توانید در اطراف مکان های توریستی و گردشگری شمال به مکان های بکر و خاص دیگری نیز بر بخورید که شاید شما اولین کسی باشید که از آن بازدید می کنید. 

برای مثال زمانی که از مرداب کندوچال بازدید می کنید، بهتر است به اطراف آن سری بزنید تا با چشمه های آب شیرین بسیاری مواجه شوید. چشمه هایی که در واقع منشا تامین آب مرداب هستند. این چشمه ها با درختان زیادی پوشانده شده اند و مامن مطلوبی برای پرندگان ایجاد کرده اند. از سوی دیگر ممکن است در این تفریح و گردش وحوش متنوعی را نیز در اطراف مرداب مشاهده کنید که برای نوشیدن آب به این منطقه آمده اند. 

برای دیدن تمامی این زیبایی ها، تنها کافیست از سمت تهران به چالوس حرکت کنید و در 7 کیلومتری جاده تهران به سمت چالوس، با جنگل فین مواجه شوید. در این جنگل می توانید مرداب رویایی کندوچال را بیابید و از نزدیک آن را ببینید.

دریاچه ولشت؛ بهشتی در دل استان مازندران

با وجود جنگل و دریا و مرتع و ییلاق، باز هم استان مازندران مکان های دیدنی زیادی دارد. دریاچه ولشت یکی از این مکان های رویایی و دیدنی است که از جمله دریاچه های آب شیرین در کشور به شمار می رود. این دریاچه از سمت شمال شرقی به کلاردشت و از سمت جنوب غربی به چالوس نزدیک است.  

از سوی دیگر تنها 25 کیلومتر در جاده چالوس که عبور کنید، می توانید این دریاچه رویایی را در نزدیکی شهر مرزن آباد مشاهده نمایید. دریاچه ولشت یکی از جاذبه های گردشگری در شمال ایران است که هر ساله مسافران و گردشگران بیشتری را به سمت خود جذب می کند. در واقع در میان جاهای دیدنی مازندران باید این دریاچه را همچون بهشتی در دل مازندران به شمار آوریم. 

وسعت دریاچه ولشت 15 هکتار بوده و عمق آن تقریبا 20 متر است. به طور کلی باید بگوییم این دریاچه از مکان های بکر استان مازندران است که با نزول باران و جوشیدن چشمه های زیرزمینی به وجود آمده است. از این رو یکی دیگر از جذابیت های طبیعی است که به دست خالق جهان خلق شده است.

دریاچه ولشت

بهترین مسیر دسترسی به دریاچه ولشت

برای رسیدن به این منطقه دیدنی و رویایی، دو مسیر متفاوت را می توانید طی کنید. در مسیر اول کافیست از جاده مرزن آباد 15 کیلومتر به سمت راست حرکت کنید تا در یک مسیر انحرافی، با جاده خاکی که به سمت دریاچه منتهی می شود، مواجه شوید. در مسیر دوم نیز می توانید از سمت شمالی در جاده مرزن آباد قرار بگیرید و 4 کیلومتر پس از مرزن آباد به سمت چپ بپیچید.

در این قسمت شما با یک جاده آسفالته مواجه خواهید شد که 12 کیلومتر بعد از آن دریاچه ولشت قرار دارد. از آنجایی که این دریاچه در نزدیکی منطقه کوهستانی تخت سلیمان علم کوه است، شما می توانید از جاذبه های توریستی و گردشگری دیگر شمال نیز دیدن نمایید. 

پارک جنگلی چالوس با بهترین امکانات تفریحی

یکی از جذاب ترین و خاص ترین مکان های دیدنی در استان مازندران، پارک جنگلی چالوس است. این پارک رویایی که با نام پارک فین نیز شناخته می شود، منطقه ای پرطرفدار در میان مسافران و گردشگران است. حتی می توانیم بگوییم در میان تمامی جاذبه های گردشگری شمال ایران، این پارک بیشترین تعداد مسافر را در تمام فصول سال به خود میبیند.

یکی از مهمترین دلایلی که منجر شده است تا پارک جنگلی چالوس نسبت به پارک های دیگر محبوبیت یابد، آب و هوای خوش این منطقه است. از سوی دیگر به استان های تهران و البرز نزدیک بوده و از این رو بیشترین مسافر را نیز از این دو استان به سمت خود جذب می کند. افرادی که به طبیعت گردی علاقه زیادی دارند، معمولا این پارک را برای بازدید انتخاب می کنند.

کافیست 6 کیلومتر در مسیر جاده تهران به سمت چالوس را حرکت کنید تا پس از پلیس راه چالوس، پارک جنگلی چالوس را با تمامی زیبایی هایش مشاهده کنید. می توانید در کلبه ها و کومه های این پارک رویایی به تفریح و استراحت بپردازید و از دیدنی های آن لذت ببرید.

پارک جنگلی چالوس

بهترین زمان برای سفر به پارک جنگلی چالوس

بدون تردید برای سفر به استان های شمالی و بازدید از جاهای دیدنی مازندران شمال، بهترین فصل ها، فصل تابستان و بهار است. اما جاهای دیدنی مازندران در پاییز و جاهای دیدنی شمال در زمستان نیز می توانند به نوبه خود انسان را به سمت خود جذب کنند. با این حال برای بازدید از پارک چالوس بهتر است فصل بهار و تابستان را انتخاب کنید.

در این فصل ها می توانید جذابیت های طبیعی و سرسبزی پارک جنگلی چالوس را بیشتر مشاهده نموده و در آب و هوای خوش آن به تفریح در دل طبیعت بپردازید. می توانید در اطراف این پارک با مرداب کندوچال روبه رو شوید و از گیاهان تالابی و نیلوفرهای آبی آن در حوالی اردیبهشت بازدید کنید. دیدنی های این منطقه بسیار زیاد هستند و انسان را به راحتی به سمت خود جذب می کنند. 

دریاچه حصارچال؛ منطقه دیدنی در مازندران

اگر به کوهپیمایی علاقه مند هستید و به دنبال مکانی می گردید که بتوانید چند روزی را در آنجا اتراق کنید، بهتر است به سمت دریاچه حصارچال حرکت کنید. اطراف این دریاچه سراسر کوه های بلندی است که می تواند محلی مطلوب برای کوهپیمایی به شمار رود. البته در میان بهترین جاهای دیدنی شمال در زمستان می توانیم به مکان های دیگری نیز اشاره کنیم.

اما از میان تمامی جاهای دیدنی مازندران، بهترین محل برای تفریح زمستانی دریاچه حصارچال خواهد بود. البته بیشتر مسافران ترجیح می دهند این منطقه را در اوایل تیرماه و در فصل تابستان برای کوهپیمایی انتخاب کنند. اما در زمستان که این منطقه پوشیده از برق می شود، مسلما جذابیت و زیبایی بیشتری به خود خواهد گرفت. 

افرادی که با مشکلات تنفسی دست به گریبان هستند، کافیست خود را به دل طبیعت بسپارند. در اطراف دریاچه حصارچال می توانید میزان وسیعی از اکسیژن خالص را وارد ریه های خود کرده و از آب و هوای دلنشین آن لذت ببرید. از سوی دیگر اطراف این دریاچه مرتع سرسبزی وجود دارد که برای تفریح و گردش خانوادگی انتخابی عالی به شمار خواهد رفت. 

دریاچه حصارچال

دریاچه حصارچال محلی برای استراحت در طبیعت 

بیشتر مسافرانی که مسیر شمال ایران را در پیش می گیرند، به دنبال آن هستند که از جاذبه های گردشگری شمال کشور ایران بازدید کنند. اما برخی دیگر به دنبال مکان های بکر استان مازندران می روند تا بتوانند به دور از شلوغی و آلودگی شهرهای بزرگ بتوانند در آرامش به استراحت در دل طبیعت بپردازند. 

از میان تمام جاهای دیدنی مازندران در تابستان، پاییز و زمستان، باید از دریاچه حصارچال به عنوان محلی خوش آب و هوا و منحصر به فرد یاد کنیم. زیرا این دریاچه را در تمامی فصول سال می توان بازدید نمود و از اکسیژن خالصی که در اطراف آن وجود دارد نهایت استفاده را برد. کافیست چمدان خود را آماده کنید و با دوستان یا خانواده تدارک یک سفر هیجان انگیز را ببینید. مقصد همیشه می تواند متفاوت باشد، اما مهم آغاز حرکت است. 

چهار باغ؛ منطقه حفاظت شده مازندران

از پرطرفدارترین و دیدنی ترین مناطقی که در استان مازندران وجود دارد، باید به منطقه حفاظت شده چهارباغ اشاره کنیم. این منطقه که در محور کرج به سمت چالوس واقع شده است، دارای پوشش گیاهی فوق العاده زیبا و آب و هوای بی نظیری است. از این رو بسیاری از مسافران که برای دیدن جاذبه های گردشگری شمال ایران به این استان سفر می کنند، از این منطقه بازدید می نمایند. 

منطقه چهارباغ در 90 کیلومتری محور کرج به سمت چالوس قرار گرفته و یکی از جاذبه های توریستی شمال ایران به شمار می رود. این منطقه در نزدیکی روستای سیاه بیشه قرار داشته و از اکوسیستم فوق العاده عالی برخوردار است. مساحت این منطقه 19 هزار هکتار بوده و با روستاهای مختلف از هر سو احاطه شده است. 

می توانید در سفر به منطقه دیدنی چهارباغ انواع گونه های جانوری را به راحتی مشاهده نمایید. زیرا در این منطقه جانورانی همچون عقاب طلایی، پلنگ، خرس، خوک، کبک معمولی و … وجود دارد که در این محیط زندگی می کنند. البته از آنجایی که این منطقه دارای اقلیم نیمه مرطوب و سردی است، بهتر است حتما در بازدید از این منطقه لباس مناسب با خود به همراه داشته باشید. 

منطقه چهارباغ

مسیر دسترسی به منطقه حفاظت شده چهارباغ

برای دسترسی به این منطقه می توانید از سمت جاده کرج، چالوس حرکت نموده و پس از رسیدن به سیاه بیشه، چند پیچ و گذرگاه را سپری کنید تا این منطقه رویایی را پیش روی خود مشاهده نمایید. البته از آنجایی که مسیر رسیدن به این منطقه کمی پیچ و خم زیاد دارد، بهتر است از گوگل مپ برای مسیریابی استفاده نمایید. 

در اطراف منطقه حفاظت شده چهارباغ می توانید با روستاهای زیادی همچون مچر، دلیر، واسپول، ایلت، کیجان، نوکرس، پولادکوه، دزماکوی، چهارباغ و انگورن روبرو شوید. پس نگران دسترس به امکانات رفاهی در این منطقه نباشید و از تفریح در این منطقه به عنوان یکی از مکان های بکر استان مازندران لذت ببرید. 

 

پل زغال؛ جاذبه ای برجای مانده از دوره پهلوی

در دوران پهلوی اول مکان های بسیاری در شمال ایران بنا شدند که امروزه از آنها به عنوان آثارهای تاریخی یاد می شود. پل زغال که بر روی رودخانه چالوس در جاده کندوان بنا شده است، یکی از این بناهای تاریخی برجای مانده از دوران حکومت پهلوی اول است. این پل تاریخی و با ارزش، از سال 1382 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و گردشگران بسیاری از از اقصی نقاط ایران به سمت خود جذب کرده است. 

 برای این که بتوانید از این پل به عنوان یکی از جاذبه های توریستی شمال ایران دیدن کنید، لازم است از مسیر تهران به سمت چالوس حرکت کنید. در 17 کیلومتری جاده کندوان می توانید بر روی رودخانه چالوس این پل قدیمی را مشاهده نمایید. پل زغال دارای 6.2 متر عرض و 38.5 متر طول است. دهانه آن 20 متر بوده و بیشتر برای پیاده روی از آن استفاده می شود. 

در واقع این پل با این هدف ساخته شد که عبور و مرور را برای مردم این منطقه آسان تر و امن تر نماید. زیرا رودخانه چالوس عبور و مرور را برای مردم محلی چالوس دشوار کرده بود. از این رو این پل احداث شد تا بتواند مسیر عبور را برای مردم تسهیل کند.

پل زغال چالوس

جاذبه های دیدنی اطراف پل زغال

از آنجایی که این پل در منطقه چالوس واقع شده است، اطراف آن پر از جاهای دیدنی مازندران است. چالوس به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری در شمال ایران، مکان های دیدنی بسیاری دارد که یکی از این مکان پل زغال برجای مانده از دوره پهلوی اول است. در حالی که می توان در این منطقه از جاذبه های دیگری همچون مرداب هسل، آبشار اکاپل، کاخ چایخوران و … نیز دیدن کرد. 

تنها کافیست لیستی از مکان های بکر استان مازندران را تهیه نمایید و در کنار این لیست از جاذبه های توریستی و تاریخی این استان نیز دیدن کنید. 

کاخ اُجابت؛ کاخ منحصر به فرد دوران پهلوی

چالوس به عنوان یکی از دیدنی ترین شهرهای استان مازندران، کاخ های تاریخی و زیبایی را در خود جای داده است. کاخ اُجابت که در این شهر واقع شده است، بنایی برجای مانده از دوران سلطنت پهلوی ها است. این بنا در روستای اجابت از توابع کلاردشت واقع شده است و علاقه مندان به جاذبه های توریستی شمال ایران، این منطقه را برای سفر انتخاب می کنند. تا بتوانند این بنای تاریخی را از نزدیک مشاهده کنند. 

محوطه کاخ اُجابت از زیبایی خاصی برخوردار بوده و پوشیده از درختان سرسبز و سر به فلک کشیده است. در حال حاضر این کاخ به عنوان استراحتگاه مورد استفاده قرار می گیرد و در داخل آن لوسترهای نفیس و گران قیمتی برجای مانده از دوران حکومت پهلوی ها خودنمایی می کند. قدمت کاخ زیبای اجابت به 70 سال پیش بازمی گردد. یعنی اوایل حکومت پهلوی. از این رو گچ بری دیدنی و خاصی دارد. 

کاخ اُجابت

مسیر دسترسی به کاخ اُجابت

برای این که بتوانید برای دیدن این کاخ اقدام کنید، لازم است وارد جاده تهران چالوس شده و مسیر کندوان را در پیش گیرید. 35 کیلومتر بعد از جاده کندوان به مرکز شهر مرزن آباد خواهید رسید. از این سمت باید به طرف غرب حرکت کنید و 23 کیلومتر به سمت کلاردشت حرکت نمایید. می توانید کاخ رویایی و دیدنی اجابت را بر بلندای دامنه جنوبی کلاردشت مشاهده کنید. 

قسمت جنوب غربی و شرقی روستای اجابت را جنگل های طبیعی پوشانده اند و این خود جذابیت بیشتری به نمای کاخ اُجابت بخشیده است. البته لازم به ذکر است که در حال حاضر این بنا به نهاد ریاست جمهوری تعلق دارد و از آن به عنوان موزه استفاده می شود. اما می توانید به راحتی برای بازدید از زیبایی های آن، به شهر چالوس روید. 

در نظر داشته باشید که در کنار جاذبه های گردشگری شمال ایران، کاخ قدیمی اجابت بهترین جای شمال در تابستان خواهد بود. زیرا نمای جنگل سرسبز در برابر آن زیبایی آن را دو چندان خواهد نمود. 

کاخ چایخوران؛ بنای برجای مانده از دوران پهلوی

بناهای تاریخی که در چالوس و استان مازندران وجود دارند، اکثرا مربوط به دوره حکومت پهلوی اول در ایران هستند. این بناهای تاریخی از سبک معماری خاص و منحصر به فردی برخوردار بوده و بسیار جذاب و دیدنی هستند. کاخ چایخوران نمونه ای از بناهای تاریخی برجای مانده از دوران حکومت پهلوی در ایران است. 

این کاخ دیدنی و خاص، به عنوان یکی از جاذبه های توریستی شمال ایران، از مساحتی بالغ بر 4000 متر مربع برخوردار است. سراسر حیات بنا پوشیده از درختان و درختچه های سرسبز و رویایی بوده و در یک طبقه با داشتن زیر زمین بنا شده است. آنچه جذابیت کاخ چایخوران را در نظر تماشاگران افزایش می دهد، دو ورودی اصلی بنا در دو ضلع غربی و شرقی بنا است. 

از سوی دیگر نیز باید به فضای داخلی ساختمان اشاره کنیم که از دو بخش تشکیل شده است. بخشی از آن اصلی بوده و بخش دیگر آن خدماتی. که این دو بخش توسط راهرویی که در میان آنها وجود دارد، به یکدیگر متصل شده اند. 

کاخ چایخوران چالوس

جذابیت های کاخ چایخوران در چالوس

بسیاری از مسافران که تمایل به بازدید از جاذبه های گردشگری شمال ایران دارند، معمولا به دنبال مکان های بکر استان مازندران می روند. اما در این میان مکان های تاریخی و بی نظیری نیز وجود دارد که بازدید از آنها می تواند لذت بخش و خاص باشد. یکی از این مکان های کاخ رویایی چایخوران است. این کاخ در سال 1353 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از معماری و گچ بری بی نظیری برخوردار است. 

برای این که بتوانید کاخ چایخوران را از نزدیک مشاهده کنید، لازم است وارد شهر چالوس شده و در میدان معلم چالوس، نزدیک به جاده اصلی نمای این کاخ رویایی و دیدنی را مشاهده کنید. رضا شاه در هر سفری که به شمال ایران داشت، در این مکان زمان می گذراند و خود را به صرف چای دعوت می کرد. از این رو نام کاخ را چایخوران نهادند. 

موزه ی خودروهای تاریخی ایران در نمک آبرود مازندران

دیدن خودروهای کلاسیک و قدیمی برای بیشتر مردم کشور جذاب است. به ندرت می توانید در خیابان با چنین اتومبیل هایی روبه رو شوید. اما برای این که بتوانید زیباترین نمونه خودروهای تاریخی کشور را از نزدیک مشاهده کنید، بهتر است به موزه ی خودروهای تاریخی ایران در نمک آبرود سفر کنید. این موزه بیش از 25 نوع خودروی تاریخی که در سالهای گذشته در ایران استفاده می شده است را به نمایش گذاشته است. 

قدیمی ترین خودروهایی که در دوران قاجار استفاده می شده است، نمونه ای از خودروهای داخل موزه ی خودروهای تاریخی ایران است. این خودروها همگی از زیبایی و جذابیت خاصی برخوردار بوده و زیباترین خودروی قدیمی در موزه، خودروی رولز رویس سیلور گوست است که در واقع خودروی سلطنتی احمد شاه قاجار بوده است. علاوه بر آن می توانید در این موزه که یکی از جاذبه های توریستی شمال ایران است، بنز K500 قدیمی را نیز از نزدیک مشاهده نمایید. 

موزه خودروهای تاریخی ایران

موزه ی خودروهای تاریخی ایران بهترین منطقه توریستی چالوس

به صراحت می توانیم در میان جاذبه های گردشگری شمال ایران، نام موزه خودروی نمک آبرود را در رده نخست بیان کنیم. این موزه ناب ترین و خاص ترین خودروهای جهان را در خود جای داده و برای علاقه مندان به وسایل کلاسیک و قدیمی، می تواند بسیار لذت بخش باشد. اگر قصد سفر به مازندران را دارید، بهتر است در کنار بازدید از جاهای دیدنی مازندران، حتما بازدید از این موزه را نیز در لیست برنامه های خود بگنجانید. 

موزه ی خودروهای تاریخی ایران که در شهر توریستی نمک آبرود واقع شده است، در میان دیگر جاذبه های طبیعی شمال ایران همچون یک مکان خاص به چشم می خورد. زیرا می توان پس از یک روز تفریح در دل طبیعت و کنار دریا، چند ساعتی خود را در دل تاریخ گم کرد. بازدید از این موزه می تواند حس خوشایند سفر به تاریخ را در انسان به وجود آورد.