کاخ چایخوران

کاخ چایخوران

کاخ چایخوران که در شهر چالوس از توابع استان مازندران واقع شده است، یکی از کاخ های برجای مانده از دوران حکومت رضا شاه پهلوی اول است. این کاخ به دلیل داشتن سبک معماری جذاب و دیدنی، در سال 1353 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


کاخ چایخوران

کاخ چایخوران؛ بنای برجای مانده از دوران پهلوی

بناهای تاریخی که در چالوس و استان مازندران وجود دارند، اکثرا مربوط به دوره حکومت پهلوی اول در ایران هستند. این بناهای تاریخی از سبک معماری خاص و منحصر به فردی برخوردار بوده و بسیار جذاب و دیدنی هستند. کاخ چایخوران نمونه ای از بناهای تاریخی برجای مانده از دوران حکومت پهلوی در ایران است. 

این کاخ دیدنی و خاص، به عنوان یکی از جاذبه های توریستی شمال ایران، از مساحتی بالغ بر 4000 متر مربع برخوردار است. سراسر حیات بنا پوشیده از درختان و درختچه های سرسبز و رویایی بوده و در یک طبقه با داشتن زیر زمین بنا شده است. آنچه جذابیت کاخ چایخوران را در نظر تماشاگران افزایش می دهد، دو ورودی اصلی بنا در دو ضلع غربی و شرقی بنا است. 

از سوی دیگر نیز باید به فضای داخلی ساختمان اشاره کنیم که از دو بخش تشکیل شده است. بخشی از آن اصلی بوده و بخش دیگر آن خدماتی. که این دو بخش توسط راهرویی که در میان آنها وجود دارد، به یکدیگر متصل شده اند. 

کاخ چایخوران چالوس

جذابیت های کاخ چایخوران در چالوس

بسیاری از مسافران که تمایل به بازدید از جاذبه های گردشگری شمال ایران دارند، معمولا به دنبال مکان های بکر استان مازندران می روند. اما در این میان مکان های تاریخی و بی نظیری نیز وجود دارد که بازدید از آنها می تواند لذت بخش و خاص باشد. یکی از این مکان های کاخ رویایی چایخوران است. این کاخ در سال 1353 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از معماری و گچ بری بی نظیری برخوردار است. 

برای این که بتوانید کاخ چایخوران را از نزدیک مشاهده کنید، لازم است وارد شهر چالوس شده و در میدان معلم چالوس، نزدیک به جاده اصلی نمای این کاخ رویایی و دیدنی را مشاهده کنید. رضا شاه در هر سفری که به شمال ایران داشت، در این مکان زمان می گذراند و خود را به صرف چای دعوت می کرد. از این رو نام کاخ را چایخوران نهادند. 


به این جاذبه گردشگری امتیاز دهید

مکان های مرتبط

دریاچه سد دریوک

سد دریوک که در دامنه کوه دال کمر و روبروی دره هزارچم در استان مازندران واقع شده است، منطقه ای بکر و دیدنی برای تفریح و گردش است. این منطقه...

پارک جنگلی فین چالوس

پارک جنگلی فین چالوس از دیدنی هایی است که می توانید در مسیر تهران چالوس از آن بازدید نمایید. این پارک جنگلی بهترین رستوران ها و امکانات را در اختیار...

تفرجگاه ساحلی نمک آبرود

تفرجگاه ساحلی نمک آبرود از جمله شهرک های توریستی جذاب استان مازندران است. این تفرجگاه بهترین امکانات را در اختیار مسافران قرار داده و از زیبایی خاصی برخوردار است.

جنگل های چهار باغ مرزن آباد

جنگل چهارباغ مرزن آباد که در کیلومتر 90 جاده کرج چالوس قرار دارد. این جنگل محلی مناسب برای زندگی تنوع بالایی از جانوران بوده و در اطراف خود روستاهای زیادی...

popup

مشاوره میخوای؟ زنگ بزن