چرا نباید زمین های ماده 99 را خرید؟ آموزش زمین
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

چرا نباید زمین های ماده 99 را خرید؟

پدیده ی زمین خواری چند سالی هست که در ایران به ویژه در مناطق خوش آب و هوا تبدیل به یک معضل جدی شده است. در این حالت افراد مختلف زمین ها را به صورت غیر قانونی تصرف و در آن شروع به ساخت و ساز میکنند. گاهی نیز ممکن است زمین خالی را با پایین ترین قیمت به خریداری بفروشند.

کمسیون ماده 99 - آقای ملک

وظیفه کمیسیون ماده 99 و 100 بررسی و شناسایی اینگونه تخلف ها است. کمیسیون ماده 100 مربوط به شهرداری و ماده 99 به منظور جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز خارج از حریم های مشخص شده، تشکیل شده اند. کمیسیون ماده 99 که متشکل از نمایندگان قوه قضاییه، وزارت مسکن و وزارت کشور هستند، هرگونه تخلف در زمینه ی زمین خواری، فروش و ساختمان سازی در زمین های غیرمجاز رویت شود، حکم تخریب بنا را میدهند یا جریمه ای معادل پنجاه تا هفتاد درصد قیمت روز زمین را میگیرند.

زمین کشاورزی - آقای ملک

امروزه با ارائه طرح هادی به دهیاری و شهرداری های هر منطقه، محدوده و حریم شهر، روستا، بافت کشاورزی، مسکونی، تجاری و... مشخص شده است. در این حالت دهیار یا فروشنده، پس از هماهنگی با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و اخذ گرفتن مجوزهای قانونی میتواند برای ساخت بنا و تأسیسات در زمین های مشخص شده در محدوده قانونی روستا یا شهر اقدام کند.

طرح هادی - آقای ملک

با این حال اگر فردی قصد خرید زمین یا بنایی خارج از حریم مشخص شده از طرح هادی را داشته باشد باید برای صدور پروانه و دیگر مدارک قانونی به استانداری یا بخشداری آن روستا یا شهر مراجعه کند، در این حالت با بررسی مدارک با وی موافقت یا درخواست رد میشود. به کلیه ی زمین هایی که خارج از طرح هادی قرار گرفته باشد، زمین ماده 99 گفته میشود و خرید آن مساوی است با پرداخت جریمه های سنگین، تخریب بنا و عدم دریافت تأسیسات و انشعابات.

زمین زراعی - آقای ملک

به همین خاطر بسیار مهم است که در هنگام خرید زمین، با یک مشاور باتجربه و آگاه مشورت کنید. مشاورین آقای املاک با سال ها تجربه و تخصص میتوانند در ارائه بهترین زمین همراه خریداران باشند.


به این مطلب امتیاز دهید
مطالب مرتبط