جاذبه های گردشگری محمودآباد

شهر محمودآباد یکی از شهر های ساحلی استان مازندران است که به دلیل جاذبه های گردشگری زیبا و شگفت انگیز به یکی از شهر های توریستی تبدیل شده است.

پارک جنگلی تشبندان؛ جنگل اکسیژن محمود آباد

زمانی که صحبت از سفر کردن به میان می آید، اولین منطقه ای که به ذهن انسان خطور می کند شهرهای شمال ایران است. جاذبه های گردشگری در شمال ایران آنقدر زیاد و متنوع هستند که می توانند روزها و ماه ها انسان را به خود مشغول کنند. در میان این جاذبه های گردشگری باید به پارک جنگلی تشبندان اشاره کنیم که جنگل اکسیژن ساز در شمال ایران است. 

پارک جنگلی تشبندان به عنوان یکی از جاذبه های توریستی شمال ایران، 10 کیلومتر تا محمودآباد فاصله دارد. این پارک زیبا از درختان جنگلی و سرسبز متنوعی پوشیده است و به همین دلیل سرشار از اکسیژن و هوای تازه است. می توان از شلوغی شهرهای بزرگ دور شد و در این منطقه ریه ها را پر از آب و هوای پاک کرد. 

بیشتر مردم ایران جاهای دیدنی مازندران را میشناسند و در طول سال یک بار خود را مهمان چنین مکان هایی می کنند. زیرا انسان نیاز به استراحت در طبیعت دارد. طبیعت از دیرباز با روح انسان در ارتباط بوده و آرامشی عمیق را به انسان می بخشد. به همین دلیل بهتر است مکان های بکر استان مازندران را بشناسید و خودتان را به یک سفر رویایی دعوت کنید. 

پارک جنگلی تشبندان

نحوه دسترسی به پارک جنگلی تشبندان

ساده ترین مسیر برای رسیدن به پارک تشبندان، قرار گرفتن در مسیر محمود آباد است. کافیست جاده آمل نرسیده به کلوده را در پیش گیرید و پس از سپری کردن 10 کیلومتر، خارج از مرکز شهر محمود آباد با پارک جنگلی و دیدنی تشبندان مواجه شوید. در این پارک می توانید دوستانه و یا با خانواده به پیک نیک بپردازید.

یا این که خودتان را به دوچرخه سواری در دل طبیعت مهمان کنید. البته افرادی که به عکاسی از طبیعت علاقه مند هستند نیز، می توانند پارک جنگلی تشبندان را محلی عالی و بکر برای گرفتن عکس زیبا در نظر گیرند. کافیست خودتان را به یک سفر لذت بخش و رویایی در دل طبیعت مهمان کنید و سفر را آغاز نمایید. 

جنگل بونده؛ زیباترین جنگل تپه ای در محمودآباد

جنگل های زیبای بسیاری در منطقه محمودآباد استان مازندران وجود دارد. اما از میان تمامی این جنگل های زیبا، باید به جنگل بونده در نزدیکی روستای بونده از توابع شهرستان محمودآباد اشاره کنیم. این روستا که از سمت شمال به روستای تجکنار و از سمت جنوب به روستاهای کلوده، شومیا، گلیرد و آمل منتهی می شود، بسیار زیبا و دیدنی است. 

بسیاری از افراد که علاقه مند به بازدید از جاذبه های گردشگری در شمال ایران هستند، معمولا به دنبال مکان های بکر استان مازندران می روند. در میان این مکان های بکر باید به جنگل بونده اشاره کنیم که سراسر پوشیده از درختان سربه فلک کشیده و جنگلی است. بونده در اصل جنگلی پرطرفدار در نزدیکی شهرستان محمود آبادی است که بیشتر طبیعت دوستان این منطقه را برای تفریح انتخاب می کنند.

مساحت جنگل بونده حدود 8 هزار هکتار بوده و به همین دلیل باید این جنگل را یکی از بزرگترین جنگل ها و جاهای دیدنی مازندران شمال در نظر بگیریم. این مکان بهترین محل برای استراحت و رسیدن به آرامش است و از آنجایی که پوشش گیاهی متنوعی دارد، می تواند خاطرات و عکس های زیبایی را برای شما به یادگار بگذارد. 

جنگل بونده محمودآباد

زیبایی های جنگل بونده در محمود آباد 

در اطراف روستای بونده که سراسر جنگل رویایی بونده را تشکیل می دهد، می توانید انواع درختان سرسبز و سربه فلک کشیده همچون درخت ممرز، گردو، راش، نارون، بلوط، کرات، توسکا، افرا، ولیک، زبان گنجشک و … را مشاهده کنید. کافیست در مسیر آمل به سمت محمود آباد، بیست کیلومتری عبور کنید تا از مرکز شهرستان محمودآباد دور شوید.

در این محل شما با جنگل بونده  و طبیعت زیبای این منطقه روبرو خواهید شد. اگر علاقه مند به سفر در دل طبیعت هستید، حتما این منطقه را برای سفر خود انتخاب کنید. زیرا بازدید از جنگل ها و پوشش های گیاهی متنوع درون آنها می تواند برای تمام انسان ها لذت بخش باشد. 

جنگل های اهلم؛ جذاب و خاطره انگیز

می دانیم که جاهای دیدنی بسیاری در استان مازندران وجود دارد. به همین دلیل است که بیشتر مسافران در اولین انتخاب خود برای سفر، ترجیح می دهند که استان مازندران را انتخاب کنند. در میان جاذبه های گردشگری شمال باید به جنگل های اهلم اشاره کنیم. این جنگل های طبیعی از جمله مکان های بکر استان مازندران به شمار می روند که از جذابیت فوق العاده برخوردار هستند. 

جنگل های اهلم در نزدیکی روستای توریستی اهلم از توابع شهر محمود آباد استان مازندران قرار دارند. این جنگل دیدنی با مرکز شهر محمودآباد تنها 11 کیلومتر فاصله داشته و منطقه ای دیدنی در مازندران به شمار می رود. مردم روستای اهلم بسیار مهمانپذیر بوده و با وجود جمعیتی معادل 1546، همواره امکانات عالی در اختیار مسافران قرار می دهند. 

افرادی که تمایل دارند در طبیعت گردش کنند و از پوشش های گیاهی متنوع استان های شمالی لذت ببرند، معمولا جنگل های اهلم را برای سفر انتخاب می کنند. بازدید از این جنگل ها در کنار دیگر جاذبه های طبیعی شمال ایران خالی از لطف نخواهد بود. می توانید با گردش و بازدید از جاذبه های گردشگری ایران مازندران خاطرات خوشی را برای خود به ارمغان آورید. 

تنوع پوشش گیاهی جنگل های اهلم

تمامی جنگل های شمالی ایران از پوشش گیاهی متنوع و مطلوبی برخوردار هستند. اما می توانید تنوع بیشتری از پوشش ها را در جنگل های روستای اهلم مشاهده کنید. در این جنگل ها درختان توسکا، شیردار، گردو، کرات، انجیلی، بلوط، ممرز، نارون، آل، راش و … وجود دارد. البته در کنار این درختان باید به پوشش گیاهی دیگری همون پلم، واش، تمشک، اوجی، چماز و … نیز اشاره کنیم. 

برای این که بتوانید از جنگل های اهلم و دیگر جاذبه های توریستی شمال ایران بازدید کنید، کافیست بعد از امامزاده فضل که در ابتدای خروجی شهر محمود آباد است، به سمت فرعی بپیچید. در مسیر نور به سمت محمود آباد شما با در پیش گرفتن تنها دو کیلومتر جاده فرعی، به جنگل های رویایی اهلم خواهید رسید. 

تالاب سرخرود؛ پناهگاه امن پرندگان مهاجر

اگر تمام مکان های بکر استان مازندران را جستجو کنید، اما از تالاب سرخرود بازدید نکنید، گویی هیچ کدام از زیبایی های این استان را مشاهده نکرده اید. این تالاب فوق العاده که از جاذبه های گردشگری محمودآباد است، در نزدیکی دریای خزر واقع شده است. تالاب بین المللی سرخرود منطقه ای رویایی و دیدنی در میان جاذبه های گردشگری شمال کشور ایران است که زیستگاهی عالی برای پرندگان  مهاجر به شمار می رود. 

می توانید در بازدید از تالاب سرخرود دسته ای از قوهای سفید، مرغابی و اردک را مشاهده کنید که بر روی آب در حال بازی و شنا هستند. این منظره بی نظیر می تواند روح انسان را به پرواز درآورد. بدون تردید در میان جاهای دیدنی شمال در زمستان، این تالاب بین المللی به خوبی می درخشد. کافیست به استان مازندران سفر کنید و بین مسیر محبوب آباد و فریدونکنار، ابتدای جاده مریج محله یا وزرا محله با این تالاب مواجه شوید. 

بسیاری از مسافران ترجیح می دهند برای بازدید از تالاب سرخرود و جاهای دیدنی مازندران شمال فصل تابستان را انتخاب کنند. اما اگر تمایل دارید تنوع پرندگان مهاجر را در اطراف این تالاب بین المللی مشاهده کنید، بهتر است فصل پاییز و زمستان را برای سفر به استان مازندران انتخاب کنید. 

تالاب سرخرود

موقعیت جغرافیایی تالاب سرخرود

تالاب بین المللی سرخرود که در منطقه وزرا محله قرار دارد، از یک سو با محمودآباد و از سوی دیگر با فریدونکنار همسایه است. کافیست از مسیر محمودآباد 20 کیلومتر حرکت کنید تا به این تالاب برسید. البته لازم به ذکر است که این تالاب از سوی شهر ساری نیز مسیر داشته و تنها 68 کیلومتر با این شهر فاصله دارد. 

با یک یا دو ساعت سفر در دل طبیعت استان مازندران می توانید به تالاب سرخرود برسید. اگر تمایل دارید از مکان های بکر استان مازندران دیدن کنید، بهتر است بازدید از تالاب بین المللی سرخرود را در اولویت خود قرار دهید. این مکان دیدنی از جاهای دیدنی شمال در زمستان بوده و جذابیت فوق العاده ای دارد. برای بازدید از اردک های وحشی، قوها، غاز و مرغابی های مهاجر این تالاب انتخابی عالی خواهد بود. 

بوستان ملت محمودآباد؛ پارک ساحلی حیرت انگیز

رسیدن به دریا همیشه محبوب ترین مقصد برای علاقه مندان به استان های شمالی بوده است. به همین دلیل بسیاری از مسافران به دنبال مکان های بکر استان مازندران هستند تا در کنار دریا لحظات خاطره انگیزی را برای خود به وجود آورند. یکی از این مکان های دیدنی و بکر بوستان ملت محمودآباد است. این بوستان که در واقع پارک ساحلی و جذابی است، منطقه ای بکر و دیدنی برای تفریح و استراحت است. 

به طور کلی باید بگوییم بوستان ملت محمودآباد مرکز تفریحی جذابی است که با داشتن امکانات رفاهی عالی، محلی مطلوب و مناسب برای تفریح چند روزه در استان مازندران است. می توان در کنار جاذبه های گردشگری شمال ایران، یک روز را در این بوستان سپری کرد و با لذت طلوع و غروب آفتاب را در کنار دریا مشاهده نمود. در واقع جذابیت سپری کردن اوقات در کنار دریا، می تواند شامل دیدن طلوع و غروب آفتاب در این محل باشد. 

بوستان ملت محمودآباد

امکانات رفاهی بوستان ملت محمودآباد 

پارک ساحلی ملت که در منطقه محمودآباد استان مازندران واقع شده است، با داشتن آلاچیق های زیبا، رستوران ها، انواع وسایل بازی و تفریح و دیگر امکانات رفاهی، منطقه ای جذاب و منحصر به فرد برای مسافران و گردشگران این استان است. به صراحت می توانیم بوستان ساحلی ملت را بهترین جای شمال در تابستان و بهار به شمار آوریم. 

فضای سبزی که در یک سوی بوستان ملت قرار دارد، در کنار پهنای دریای خزر در پیش رو، فضای جذاب و رویایی ای را به وجود آورده است. این فضا می تواند حس خستگی و افسردگی را از انسان دور کرده و روح سرزندگی را در رگ های انسان به جریان اندازد. در واقع باید بگوییم تماشای بوستان ساحلی ملت به شکل فوق العاده عالی می تواند حس دل انگیزی را در انسان به وجود آورد. 

برای این که بتوانید به بوستان ساحلی ملت برسید، کافیست مسیر محمود آباد را در پیش بگیرید. با رسیدن به بلوار آزادی در این شهر، به سمت خیابان بسیج حرکت کنید تا در انتهای خیابان به پارک ساحلی ملت برسید. 

ساحل سرخرود؛ زیباترین منطقه گردشگری محمودآباد

سواحل دریای خزر همیشه زیباترین و خاص ترین منظره را داشته اند و به شکل بی نهایتی انسان را به سمت خود جذب می کنند. اما در میان تمامی سواحل دریای خزر، باید به ساحل سرخرود اشاره کنیم که در منطقه سرخرود از توابع محمودآباد قرار دارد. این ساحل دیدنی و زیبا بیشترین گردشگران و توریستان را از سراسر کشور به سمت خود جذب می کند. در واقع سرخرود به دلیل داشتن مکان های دیدنی و خاص، یکی از بهترین جاهای دیدنی مازندران در تابستان شناخته می شود. 

سفر به مازندران به تنهایی هیجان وصف ناپذیری را برای انسان به همراه دارد، اما مسئله ای که منجر می شود تا این استان را از دیگر استان های شمالی جدا کنیم، جذابیت های طبیعی آن است. در میان جاذبه های طبیعی شمال ایران، ساحل سرخرود همچون نگین بی مانندی به چشم می خورد. میتوان در این ساحل پرتلاطم لذت بسیار زیادی را به دست آورد. نسیم ملایم و خنکی که به صورت می خورد، روح انسان را به پرواز در می آورد. 

ساحل سرخرود

زیبایی ها و دیدنی های ساحل سرخرود

شهر سرخرود یکی از شهرهای توریستی در استان مازندران است که بین دو شهر محمودآباد و فریدونکنار قرار گرفته است. از آنجایی که این شهر دیدنی به آمل نزدیک است، مسافران زیادی به آنجا سفر می کنند. از سوی دیگر دشت های سرسبز و زیبایی که در سرخرود قرار دارد، می تواند یک سفر خاطره انگیز را برای انسان به وجود آورد. در این شهر می توانید از تمام زیبایی ها و جاذبه های توریستی شمال ایران دیدن کنید. 

در واقع باید بگوییم در میان تمامی جاهای دیدنی مازندران، ساحل سرخرود بسیار پرطرفدار است. این منطقه توریستی که در شهر محمودآباد قرار دارد تنها چند صد متر با خیابان اصلی محمودآباد برای رسیدن به ساحل فاصله دارد. می توانید با سفر به شهر توریستی سرخرود از این ساحل رویایی دیدن نمایید و خاطره ای خوش از سفر خود برجای بگذارید. 

 

تپه های باستانی سرخرود؛ جاذبه های تاریخی محمودآباد

شاید لازم به ذکر نباشد که بگوییم استان مازندران بیشترین جاذبه های گردشگری و توریستی را در خود جای داده است، اما با این حال بهتر است بدانید که در دل استان مازندران، منطقه محمودآباد بیشترین جاذبه های تاریخی را دارد. تپه های باستانی سرخرود که در این منطقه قرار دارند، یکی از قدیمی ترین جاذبه های تاریخی در منطقه محمودآباد استان مازندران هستند. 

این تپه های باستانی و تاریخی که در نزدیکی سرخرود واقع شده اند، با نام قلاع کتی قدمتی هزاران ساله دارند. طبق تحقیقاتی که کاوشگران بر روی تپه های باستانی سرخرود انجام داده اند، مشخص شده است که این تپه ها برجای مانده از دوران ساسانیان هستند. زیرا نوشته هایی در قلعه ماهان سر یافت شده است که مربوط به آن دوران است. البته در دوران حکومت اشکانیان از این تپه ها کاربردهای نظامی می شده است.

در واقع باید بگوییم تپه قلاع کتی، قلعه ای نظامی برای مرزبانی بوده است. زیرا می توان کیلومترها دورتر این تپه ها را مشاهده کرد. که البته استفاده از این تپه ها تنها به دوران ساسانیان و اشکانیان بازنمی گردد، بلکه در دوران قاجار نیز از آنها استفاده می شده است. 

تپه های باستانی سرخرود

سابقه باستانی تپه های باستانی سرخرود

بازدید از جاذبه های توریستی شمال ایران همیشه برای مردم کشور خاص و لذت بخش بوده است. اما باید بگوییم در میان مکان های بکر استان مازندران، مکان های تاریخی زیادی نیز وجود دارد که از سابقه و قدمت تاریخی طولانی برخوردار هستند. تپه هایی که در سرخرود هستند، نمونه ای از این جاذبه های باستانی و تاریخی در مازندران به شمار می روند. در گذشته های دور این تپه ها در مسیرهای تجاری قرار داشتند.

وسعت تپه های باستانی سرخرود 3 هزار متر مربع است و با دریای خطر کمتر از 4 کیلومتر فاصله دارند. این تپه ها که از جاهای دیدنی شمال در تابستان، پاییز، زمستان و تمام فصول هستند، در سال 1390 به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیدند. برای بازدید از این تپه ها کافیست مسیر محمودآباد را در پیش گیرید و آماده دیدن زیبایی های این تپه ها شوید. 

سقانفارهای عبدالله آباد گلیرد؛ نمادی مذهبی در مازندران

هر استانی برای خود فرهنگ خاصی دارد که این مسئله تنها دلیل جذابیت استان ها و شهرهای مختلف برای مردم است. زمانی که وارد استان مازندران می شوید، در شهر محمودآباد با سقانفارهایی مواجه خواهید شد که معروفترین آن سقانفارهای عبدالله آباد گلیرد است. در واقع سقانفارها نمادهای مذهبی ای هستند که با نام سقانپار یا سقاتالار نیز شناخته می شوند. این نمادهای مذهبی از پیشینه تاریخی بسیار طولانی برخوردار هستند و امروزه به عنوان جاذبه های توریستی شمال ایران شناخته می شوند.

در واقع باید بگوییم سقانفارهای عبدالله آباد گلیرد برای مراسم مذهبی توسط مردم این منطقه مورد استفاده قرار می گیرد. البته اکثر سقانفارها در مازندران از بین رفته اند یا این که دیگر مورد استفاده و توجه قرار نمی گیرند. اما همچنان در مناطق عبدالله آباد و گلیرد سقانفارهایی وجود دارد که مردم از آنها برای انجام مراسم مذهبی خود استفاده می کنند. این مکان های تاریخی دو طبقه هستند و در مراسمات مداح در طبقه بالا و مردم در طبقه زیرین قرار می گیرند تا پذیرایی شوند.

سقانفارهای عبدالله آباد گلیرد

موارد استفاده از سقانفارهای عبدالله آباد گلیرد

سقانفارها که از جمله جاذبه های گردشگری در شمال کشور ایران شناخته می شوند و تنها در برخی از مناطق مازندران وجود دارند، در ایام محرم بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در این ایام مداحان در طبقه بالا جای گرفته و مردم اطراف سقانفار برای عزاداری تجمع می نمایند. البته لازم به ذکر است تمامی سقانفارهایی که در استان مازندران وجود دارند، در وقف امام حسین هستند. 

کافیست مسیر تفریحی خود را برای بازدید از جاهای دیدنی مازندران، به سمت محمودآباد تغییر دهید، تا از نزدیک سقانفارهای عبدالله آباد گلیرد را مشاهده کنید. این دو سقانفار که در محمودآباد واقع شده اند، از مشهورترین مکان های دیدنی هستند که از دوران قاجار برجای مانده اند. از این رو به عنوان آثار تاریخی شناخته شده و توجه مسافران زیادی را به سمت خود جلب می کنند.