جاذبه های گردشگری نوشهر

نوشهر یکی از شهرهای استان مازندران ایران است. جمعیت این شهر بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، برابر با ۴۹٬۴۰۵ نفر بوده‌است.[۲] نوشهر مهمترین شهر غرب استان مازندران می‌باشد.

آبشار سیسنگان

آبشار سیسنگان یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر نور استان مازندران در شمال کشور است. این آبشار در یک پارک جنگلی به همین نام و در تنگه نهر رودبار واقع شده است. نهری که بین منطقه کجور تا سیسنگان قرار دارد و از مناطق تاریخی مازندران محسوب می‌شود. برای رفتن به این آبشار که در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان نور می‌درخشد، باید ابتدا به شهر کجور رفت. در واقع این آبشار زیبا و طبیعت بکر پیرامونش در ۳۰ کیلومتری جاده نوشهر به نور جا خوش کرده‌اند. برای رسیدن به شهر کوچک کجور و سپس رفتن به آبشار، ابتدا به مرزن‌آباد می‌روید. سپس پنج کیلومتر را در امتداد جاده چالوس رانندگی می‌کنید. پس از آن به دوراهی کجور و پُلی می‌رسید که با شهر کجور ۵۰ کیلومتر فاصله دارد. 

کجور تا آبشار

پس از رسیدن به کجور، وارد جاده معدن زغال سنگ می‌شوید، بعد از معدن، جاده‌ای خاکی در امتداد رودخانه وجود دارد که به آبشار سیسنگان منتهی می‌شود. از زیبایی‌های رسیدن به این آبشار عبور از همین جاده بکر و طبیعی است که در دل جنگل و رودخانه قرار دارد. مسیری که در گذشته به عنوان راه دسترسی کجور به نور شناخته می‌شد. مناظر دست نخورده و طبیعی این مسیر خود زیبایی‌ها و جاذبه‌های فراوانی دارند. البته این فضای بکر ممکن است گاهی شما را مجبور کند که تا آبشار را پیاده روی کنید. اما زیبایی‌های آبشار ارزش این کار را دارد. در کنار آبشار، شفافیت و تمیزی آب شما را شگفت‌زده خواهد کرد. امکان رفتن به داخل آب و حتی زیر آبشار نیز برای بزرگسالان وجود دارد. اما باید مراقب کودکان بود. آب رودخانه و آبشار سرد و پرشتاب است. بهتر است از ورود کودکان به آب جلوگیری کرد.


 

پارک جنگلی سیسنگان در امتداد آبشار

انتهای مسیر آبشار به پارک جنگلی جذاب سیسنگان منتهی می‌شود که از جاذبه‌های گردشگری شهرستان نور محسوب شده و امکانات رفاهی لازم جهت استراحت و اتراق را دارد. بنابراین با بازدید از آبشار سیسنگان می‌توان سری به پارک جنگلی نیز زد و از زیبایی‌های این منطقه تفریحی نیز بهره برد. این یک مزیت مهم به حساب می‌آید چرا که در مسیر آبشار و محدوده آن فضای چندانی برای استراحت چند ساعته و صرف غذا وجود ندارد. تنها اینکه به دلیل وجود رودخانه در مسیر رفت، مشکلی از جهت کمبود آب نیست.


 

دیو چشمه

هیچ شخصی نمی‌تواند منکر جاذبه‌های طبیعی شمال ایران شود. دیو چشمه، منطقه‌ای است که یکی از جاذبه‌های دیدنی اطراف نوشهر محسوب می‌شود و اجاره یا خرید ویلا در شمال به افراد اجازه می‌دهد از آن در طول سال بازدید کنند و لذت ببرند.

اگر تنها 50 کیلومتر از نوشهر دور شوید به چشمه‌ای می‌رسید که از زلال بودن آب آن  متعجب می‌شوید. در واقع پرآبی و زلال بودن آب چشمه نظر گردشگران زیادی را به سمت خود جلب کرده است.

مقداری از آب چشمه را بنوشید تا طعم زلالی و حس خوب را بچشید. از خود چشمه که بگذریم می‌توانیم به فضای سرسبز اطراف آن اشاره کنیم، جایی که می‌توانید لحظاتی استراحت کنید و خاطره زیبایی از سفر به نوشهر و بازدید از دیو چشمه برای خود و خانواده‌تان به ارمغان بگذارید.

چشمه تقریبا به اندازه 100 متر سنگفرش شده است و در نهایت آب آن به سمت یک توربین هدایت می‌شود. این توربین آب را دائما به حرکت در می‌آورد و همین مورد نیز جذابیت منطقه را دوچندان می‌کند.

این چشمه علاوه بر تجدید روحیه برای مردم منطقه نیز مفید است و از آب چشمه برای کشاورزی و پرورش ماهی مردم روستای اطراف بهره می‌برند. آب از دیوچشمه در نهایت با رودخانه چالوس ترکیب و به دریای خزر می‌ریزد.

داشتن ویلایی در نوشهر به دلیل نزدیکی به مناطق تفریحی زیاد مانند دیوچشمه، پارک جنگلی سی‌سنگان، روستای کجور و جاهای دیگر می‌تواند امتیار مثبتی محسوب شود و حال‌وهوای شما را به‌کلی عوض کند.

برای این که به دیوچشمه بروید باید از روستای کجور عبور کنید. به‌طور کلی نوشهر به دو بخش کجور و مرکزی تقسیم می‌شود. 

وقتی از پل رودخانه چالوس گذشتید و وارد جاده آسفالت کجور شدید پس از طی کردن مسافت تقریبا 24 کیلومتری چشمه را در میان فضایی سرسبز و زیبا خواهید دید.

اگر عاشق جاهای بکر هستید قطعا بازدید از دیو چشمه را در برنامه خود بگذارید و با گرفتن عکس در کنار چشمه همیشه‌ خاطره‌ای از سفر به شهر زیبای نوشهر در اختیار داشته باشید.

منطقه ییلاقی کجور

استان مازندران با داشتن آب و هوای پاک و تمیز و صد البته جاذبه‌های گردشگری فراوان، سالانه تعداد زیادی از مسافران را از تمام نقاط ایران و گردشگران خارجی را به سوی خود جذب می‌کند.

یکی از این مناطق گردشگری استان مازندران که سالانه گردشگران زیادی را ترغیب به بازدید و اقامت در آن می‌کند، منطقه ییلاقی کجور است. تمام کسانی که ویلا در شمال دارند می‌توانند هر چند وقت یک مرتبه با بازدید از آن روح خود را جلا دهند.

منطقه ییلاقی کجور کاملا کوهپایه‌ای و کوهستانی است و از سال 1369 تحت عنوان منطقه کجور تاسیس شد. این منطقه زیبا در مسیر علم کوه و کوه دماوند و بین دره هزاره و دره چالوس در بخش جنوب شرقی شهرستان نوشهر استان مازندران واقع شده است.

ارتفاع این منطقه ییلاقی نسبت به آب‌های آزاد حدود 1550 متر می‌رسد که این ارتفاع زیاد به دلیل کوهپایه‌ای بودن آن است. منطقه ییلاقی کجور از لحاظ موقعیت جغرافیایی، از سمت شمال به روستای چمرکوه، از جنوب به روستای پیچلو، از شرق به روستای فیروزکلای و از غرب به روستای چناربن می‌رسد.

این منطقه علاوه بر خانوارهای بومی زیادی که در خود جای داده است، ویلاها و خانه‌های اقامتی زیادی برای مسافران عزیز دارد که می‌توانید با خرید و اقامت در یکی از این ویلاها، نهایت لذت را از طبیعت بکر این منطقه ییلاقی ببرید.

اهالی این منطقه اکثرا به کار کشاورزی مشغول هستند و تعداد کمی از آنها صنایع دستی نیز می‌سازند.

یکی از خصوصیات منحصر به‌فرد این منطقه ییلاقی، نحوه ساخت خانه‌های آن است. منازل مردم بومی این منطقه عمدتا با کاهگل و چوب ساخته شده‌اند و خود افراد محلی، این خانه‌ها را «سر خنه» می‌نامند.

این معماری سنتی و قدیمی منطقه ییلاقی کجور بسیاری از مسافرانی را که به ساختارهای سنتی و خانه‌های کاهگلی علاقه دارند، به خود جذب می‌کنند.

یکی دیگر از خصوصیات این منطقه، طبیعت بکر آن است. بخش زیادی از مناطق جنگلی کجور به دلیل کوهپایه‌ای بودن و ارتفاع زیاد، عمدتا بکر باقی مانده‌ است و به زیبایی این منطقه می‌افزاید.

مسافران معمولا به دلیل جاذبه‌های گردشگری زیادی که در این منطقه واقع است، در منطقه ییلاقی اقامت می‌کنند. از جمله این جاذبه‌ها می‌توان به رودخانه پر آب آن که امکان ماهیگیری را فراهم می‌کند و چشمه انگیل که آب زلالی دارد اشاره کرد.

دریاچه فراخین

در کشورمان ایران دریاچه‌ها و مکان‌های دیدنی زیادی وجود دارد که بعضی از آن‌ها را همه می‌شناسیم اما ممکن است اطلاعی درباره بعضی دیگر از جاذبه‌های گردشگری نداشته باشیم. برای افرادی که در شمال زندگی می‌کنند یا ویلا دارند نام دریاچه فراخین بسیار آشنا است، چون به آن‌ها اجازه رفتن به دل طبیعت و آسایش را می‌دهد.

در این مطلب این دریاچه زیبا را معرفی خواهیم کرد.

معرفی دریاچه فراخین

این دریاچه در شمال ایران و در استان مازندران قرار دارد. برای دیدن این دریاچه و لذت بردن از زیبایی‌های آن باید از جاده چالوس عبور کنید و مسیری پوشیده از گیاهان و درخت‌ها را پشت سر بگذارید.

چه فصلی برای سفر به دریاچه فراخین مناسب‌تر است؟

برای سفر به این دریاچه بهتر است زمانی را انتخاب کنید که دریاچه پرآب باشد. در فصل اردیبهشت تا اواخر شهریور ماه بهترین زمان است. البته این دریاچه در هر فصلی زیبایی‌های خود را دارد، مثلا در فصل پاییز به‌دلیل رنگارنگ بودن برگ‌ها منظره‌ای زیبا به وجود می‌آید.

فصل زمستان به ‌دلیل برفی بودن مسیر سفر به این دریاچه مشکل است و پیشنهاد نمی‌شود.

اقامت در اطراف دریاچه فراخین

اگر قصد سفر و اقامت در اطراف این دریاچه را دارید بهتر است روستاهای اطراف دریاچه مثل روستای دلسم، کندلوس و وسیر را انتخاب کنید. این روستاها طبیعت بسیار زیبایی دارند و سفر به دریاچه فراخین را برایتان دلچسب‌تر می‌کنند.

وسایل موردنیاز برای سفر به دریاچه فراخین

نکته مهم در سفر به این دریاچه استفاده از کفش مناسب است زیرا این دریاچه در میان جنگل قرار دارد و شما باید مسیری را برای رسیدن به آن طی کنید. اگر در فصل زمستان به دریاچه فراخین سفر کردید حتما لباس گرم به‌همراه داشته باشید.

دریاچه فراخین کجا است؟

برای رفتن به دریاچه فراخین دو راه دارید. شما می‌توانید از نوشهر به سمت کوه‌های البرز بروید و بعد حدود 20 کیلومتر رانندگی کنید تا به دریاچه برسید.

در روش بعدی از سمت روستاهای ویسر و دلسم در جاده فرعی حرکت کنید. این مسیر از مرزن‌آباد به سمت شرق جدا می‌شود. در همین مسیر بعد از حدود 20 کیلومتر رانندگی به تابلوهای دریاچه فراخین می‌رسید.

 

پیدا کردن این دریاچه کمی سخت است. برای رسیدن به آن بهتر است از گوگل مپ کمک بگیرید. همچنین فراموش نکنید داشتن یک ویلا در این ناحیه به شما اجازه می‌دهد چند روز از وقت خود را به بازدید از دریاچه اختصاص دهید، چون لذت از آن در یک روز کافی نیست.

تالاب ارواح

یکی از جاذبه‌های گردشگری مازندران که در نزدیکی نوشهر قرار دارد تالاب ارواح است که در بین مردم محلی به دریاچه ممرز شناخته می‌شود زیرا اطراف این دریاچه با درختان توسکا و ممرز پوشیده شده است.

تالاب ارواح را از اسرارآمیزترین جاذبه‌های گردشگری ایران می‌دانند به این علت که درختان کمرشکسته، هوای مه‌آلود و آب باتلاقی دارد همچنین در ساحل دریاچه تالاب درختان کمرشکسته با ریشه‌های بیرون آمده به چشم می‌خورند.

عرض این تالاب 300 متر و طول آن 700 متر است که وقتی مه به بالاترین سطح خود می‌رسد زیبایی بی‌نظیری ایجاد می‌کند. 

دریاچه ممرز جزو مناطق حفاظت شده است و برای مشاهده آن باید از نگهبانی عبور کنید که اگر آب‌وهوا مناسب نباشد مجوز عبور به شما داده نمی‌شود.

با عبور از این بخش باید 15 کیلومتر رانندگی کنید تا به تابلو راهنما برسید. بعد از آن لازم است حدود 20 دقیقه تا نیم‌ساعت پیاده‌روی کنید یا از ماشین‌های آفرود برای رفتن به تالاب استفاده کنید. 

این منطقه محل زندگی انواع پرندگان و حیوانات وحشی است و اگر منطقه ساکت باشد می‌توانید صدای آن‌ها را بشنوید. 

بهتر است برای دیدن این تالاب بکر و زیبا تنها به آن‌جا نروید، زیرا ممکن است با سگ‌های وحشی، روباه و گراز روبه‌رو شوید. همچنین دریاچه ممرز محل زندگی آبزیانی مانند وزغ‌ها و مارها است.

تالاب ارواح جزو مکان‌های دیدنی بکر و دست‌نخورده است زیرا علاوه بر حفاظتی که اعمال می‌شود، این تالاب در ارتفاع قرار دارد و به همین دلیل کم‌تر در دسترس است.

اگر قصد سفر به تالاب زیبای ممرز را دارید بهترین زمان 6 ماه اول سال است، زیرا در فصل زمستان به دلیل برف و بارندگی سفر به آن دشوار است. اما اگر در فصل زمستان به آن سفر کردید حتما لباس گرم به همراه داشته باشید.

برای سفر به تالاب ارواح همه وسایل موردنیاز را همراه خود ببرید زیرا در این تالاب به امکانات رفاهی دسترسی ندارید. آب و غذا کافی، وسایل روشنایی، لباس گرم و مناسب و چادر (اگر قصد کمپ کردن دارید) همراه داشته باشید.

شما می‌توانید در نوشهر ویلا بگیرید و شب را استراحت کنید. صبح زود بعد از طلوع خورشید برای دیدن تالاب ارواح حرکت کنید چراکه صبح هوا مه‌آلود است و زیبایی آن چند برابر می‌شود.

 

 

آبشار زانوس

هرسال به دلیل طبیعت دست نخورده، آب و هوای معتدل و مردم مهمان نواز استان مازندران توریست‌های زیادی برای دیدن مناطق زیبا و جاذبه‌های گردشگری این استان به شمال کشور سفر می‌کنند.

یکی از جاهای دیدنی این منطقه آبشار زانوس است. این آبشار در روستای گردشگری زانوس و در بخش کجور (یکی از توابع شهرستان نوشهر) واقع شده است.

نام دیگر آبشار زانوس، آبشار اوپاچ است. (اوپاچ به معنای آب پاش) این آبشار یک آبشار فصلی است و در فصول خاصی از سال خروشان و دیدنی است. بهترین زمان بازدید از این آبشار فصل بهار و پاییز است. 

منشاء آب این آبشار از ارتفاعات سرچشمه و ملک چشمه است و در نهایت آبشار زانوس پس از پیمودن ارتفاع حدودا 40 متری، به یک چشمه سرازیر می‌شود.

درباره نام آبشار زائوس گمانه‌زنی های بسیاری وجود دارد. برخی افراد معتقد هستند که نام این آبشار از نام پادشاه یونان، زئوس گرفته شده است.

نظریه بعدی که احتمالا بیشتر صحت دارد این است که در زبان محلی آن منطقه، زانوس به معنای محل درختان چنار است.

به این دلیل که درختان چنار در روستای زانوس و اطراف آبشار به وفور دیده می‌شوند، این نام را برای این منطقه انتخاب کرده‌اند. در واقع چالوس شکل تغییر یافته زانوس است.

با توجه به نام روستا می‌توان فهمید که آب و هوای روستای زانوس نسبتا خنک و کوهستانی است. در سال‌های دورتر، در فصول گرم‌ سال مردم شهرهای اطراف از هوای گرم و شرجی ‌آمدند و تابستان را سپری می‌کردند.

اگر تصمیم دارید از این آبشار زیبا دیدن کنید حتما این موضوع را در نظر داشته باشید که به دلیل طبیعت بکر و دست نخورده این منطقه، در بخش جنگلی اطراف روستا، به عنوان یک منطقه آزاد جنگلی حیوانات وحشی مختلفی مثل گراز زندگی می‌کنند. پس سعی کنید از زدن کمپ در اطراف خودداری کنید و شب را در یکی از ویلاهای آن منطقه سپری کنید

دریاچه آویدر

دریاچه آویدر یکی از جاذبه‌های گردشگری استان مازندران محسوب می‌شود که در فاصله 30 کیلومتری شرق نوشهر و در نزدیکی جنگل سیسنگان قرار دارد.

دریاچه آویدر از یک سد خاکی به وجود آمده است که در حوالی آن طبیعت بکر و زیبایی به چشم می‌خورد و نظر تمام مسافران و گردشگران را به خود جلب می‌کند.

بومیان این محل برای ذخیره آب برای مصارف کشاورزی خود به احداث سد و دریاچه آویدر روی آوردند. این دریاچه به سد صلاح الدین نیز معروف است و با این نام هم شناخته می‌شود.

در وسط دریاچه آویدر یک تپه کوچک سبز رنگ به چشم می‌خورد که شباهت زیادی به یک جزیره دارد و توانسته است تا به جذابیت این دریاچه بیافزاید. اطراف دریاچه آویدر طبیعت بکر وزیبایی وجود دارد که فضای خاصی برای عکاسان فراهم می‌کند.

علاوه بر این در اطراف این دریاچه می‌توان زمانی را برای استراحت سپری کرد، چراکه در آن جا امکانات رفاهی از جمله سرویس بهداشتی، رستوران، آلاچیق و بوفه دیده می‌شود.

از جمله امکانات تفریحی موجود در این دریاچه می‌توان به ماهی گیری، قایق سواری، دوچرخه سواری و اسب سواری و موارد دیگر اشاره کرد.

برای رفتن به این دریاچه باید از سمت نوشهر به شهر نور حرکت کنید و به جنگل سیسنگان برسید. 10 کیلومتر بعد از جنگل سیسنگان به روستای صلاح الدین کلا می‌رسید. در ورودی این روستا تابلویی وجود دارد که می‌تواند شما را تا رسیدن به دریاچه آویدر راهنمایی کند.

آویدر تقریبا 5 کیلومتر بعد از روستاهای صلاح الدین کلای سفید، ملا کلا و اولیا قرار دارد.

این دریاچه در منطقه کوهستانی است و نسبت به سایر مناطق این شهر رطوبت کمتری دارد. به همین دلیل بسیاری از مسافران ترجیح می‌دهند تا در فصل‌های تابستان و بهار برای مسافرت به این منطقه بروند.

البته باید گفت که این منطقه در فصول سرد سال نیز بسیار دیدنی خواهد بود، زیرا در پاییز درختان رنگ‌های زیبایی به خود می‌گیرند و در زمستان این منطقه پوشیده از برف خواهد شد.

از آن‌جایی که آویدر به شهر نزدیک است، می‌توانید ویلایی اجاره کنید و شب‌ها را در آن جا بگذرانید و در طول روز به مناطق دیدنی نوشهر از جمله دریاچه آویدر بروید.

 

 

 

 

روستای کندلوس

کندلوس روستایی بکر و زیبا در منطقه کجور است و از توابع نوشهر مازندران به شمار می‌رود. این روستا در دامنه کوه‌های البرز قرار دارد. به همین دلیل آب‌وهوای این منطقه ییلاقی است و مناظر سرسبز و هوای بسیار تمیز آن اولین نکاتی هستند که توجه شما را به خود جلب می‌کنند.

این روستا یکی از تمیزترین روستاها در منطقه کجور است، زیرا در تمام نقاط آن سطل‌های زباله وجود دارد. علاوه بر این اهالی روستا نیز در حفظ نظافت و نکات بهداشتی مربوط به روستا بسیار تلاش می‌کنند. به همین دلیل بسیاری از افراد با خرید ویلا در اطراف این منطقه، برای آرامش بسیار به کندلوس می‌روند.

کندلوس قدمت تاریخی دارد و در آن از دوران‌های قبل از میلاد، تمدن ایران قبل از اسلام و بعد از آن نیز نشانه‌هایی وجود دارد. این روستای تاریخی به نام میخ‌ساز نیز معروف است.

علت این نام وجود کولی‌هایی است که در زمان ناصرالدین شاه در این منطقه به کار مرتبط با فلزها مشغول بودند. از آن پس این پادشاه نام میخ‌ساز را روی این روستا قرار داد.

میخ‌ساز شامل چهار دهکده به اسامی کندلوس، میر کلا، گیل کلا و پیده است. از بین این چهار دهکده، کندلوس قدمت بسیار بیشتری دارد.

از جمله آثار دیدنی این روستا می‌توان موزه مردم شناسی و موزه گیاهان دارویی کندلوس را نام برد.

خانه‌های موجود درون کندلوس از گل ساخته شده‌اند و اهالی آن به کارهایی از جمله کشاورزی، خیاطی و نجاری مشغول هستند. البته باید گفت پیشینیان این روستا در قدیم در زمستان به تهیه و تولید ذغال نیز مشغول بودند که امروزه به دلیل قانون مراقبت از جنگل‌ها، افراد به دیگر شغل‌ها روی آوردند.

از جمله صنایع دستی کندلوس می‌توان به جوراب و دستکش‌های گلدار نمدمالی شده و پشمی، پارچه‌های پشمی چارخانه دستباف که ایزار نام دارد و جاجیم اشاره کرد.

برای رفتن به کندلوس، جاده کرج چالوس را تا 25 کیلومتر به چالوس سپری کنید. بعد از گذشت 5 کیلومتر از مرزن آباد، از دوراهی دوآب به سمت کجور بروید. در آن جا تابلوی کندلوس را مشاهده خواهید کرد.

از آن‌جایی که خانه‌های درون این روستا گلی هستند و امکانات رفاهی کمی برای گردشگران وجود دارد، به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم برای استراحت و گذراندن شب، ویلاهایی را اجاره کنید یا بخرید که در نزدیکی این روستا قرار دارند.